دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ریتم شبانه‌روزی تازه‌ای در افراد پیر کشف شد

اخبار ژنتیک

•    ترجمه محمدقاسم رافعی

مطالعة جدیدی که در «اقدامات آکادمی ملی علوم» منتشر شده است می‌گوید ریتم شبانه‌روزی فعالیت ژن با گذر سالیان عمر تغییر می‌یابد، و یک ساعت زیستی جدید فقط در مغز افراد مسن تیک‌تاک می‌کند.
یک ریتم شبانه‌روزی 24 ساعته بیشتر فرآیندهای مغز و بدن مانند چرخة خواب و بیداری، سوخت و ساز، هوشیاری و شناخت را کنترل می‌کند. این نمونه‌های فعالیت روزانه توسط برخی ژن‌ها تنظیم می‌‌گردند که در اغلب سلول‌ها یافت می‌شوند اما به ندرت در مغز انسان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.
مطالعات پیشین گزارش داده‌اند که افراد مسن تکالیف شناختی پیچیده را صبح‌ها بهتر انجام مي‌دهند و به طور فزاینده در طول روز این توانایی‌ها افت می‌کنند. ریتم شبانه‌روزی نیز در پیری با هدایت به سمت زودتر بیدار شدن در صبح‌ها، ساعات خواب کمتر و ریتم دمای بدن قوی کمتر، تغییر می‌کند.
محقق همکار ارشد دکتر «اتی‌ین سیبیل»، پروفسور سابق روان‌پزشکی در دانشکدة پزشکی پنسیلوانیا، دانشگاه پیتزبورگ و اکنون رییس خانوادة کامپل در علوم اعصاب بالینی در مرکز مواد مخدر و سلامت ذهنی دانشگاه تورنتو – پیشتر نیز نشان داده بود که تغییرات ژن یا "پیری مولکولی" در مغز ظاهر می‌شود.
محققان دانشکدة پزشکی دانشگاه پیتزبورگ به اثرات متعارف پیری بر ریتم‌های مولکولی در بخش پیشین کورتکس مغز انسان، بخشی از مغز که درگیر آموزش، حافظه و دیگر جنبه‌های فعالیت شناختی است دقیق شدند.

تغییرات مهمی در ریتم‌های افراد پیر یافت شد
آنها هزاران ژن نمونه‌های مغز 146 فرد بدون هرگونه سابقة مشکلات سیستم عصبی یا سلامت روانی را مطالعه کردند. خانواده‌های افراد بقایای آنها را برای تحقیقات پزشکی اهدا کرده بودند و زمان مرگ مشخص بود.
محققان مغزها را بسته به اینکه متعلق به افراد کمتر از 40 سال یا بیشتر از 60 سال بودند دسته‌بندی کردند.
پس آنها یک روش آماری توسعه یافتة جدید را برای آنالیز دو نمونة بافت بخش جلو کورتکس را برای بررسی ریتم شبانه‌روزی یا بیان هزاران ژن به کار بردند.
با استفاده از اطلاعات در مورد زمان مرگ، آنها 235 ژن هسته‌ای را که این بخش مغز را آرایش می‌دهند شناسایی کردند.
محققان دریافتند که افراد جوان‌تر ریتم روزانه را در تمامی ژن‌های "ساعت" کلاسیک داشتند. افراد پیر به نظر می‌رسید که ریتم از دست رفته‌ای در بسیاری از این ژن‌ها داشتند، اما آنها همچنین به نظر می‌رسید تعدادی ژن داشتند که ریتم خود را به دست آورده بودند.
محقق ارشد دکتر «کالین مک‌کلونگ» معتقد است که این می‌تواند برخی از تغییراتی را که افراد پیر در مورد خواب، ادراک و خلق و خو تجربه می‌کنند توضیح دهد.
این یافته‌ها می‌تواند راهنمایی برای توسعة درمان‌های مشکلات شناختی و خواب باشد که با پیری ظاهر می‌شوند و نیز برای پدیدة "غروب آفتاب"، وضعیتی که در آن افراد پیر مبتلاء به زوال عقل در هنگام غروب سراسیمه، عصبی و نگران می‌شوند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.