دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دانشمندان رگ خونی جدیدی برای اُتیسم یافته‌اند

اخبار اتیسم

•    ترجمه نادر اکبری

تیمی از دانشمندان دریافته‌اند شواهد اُتیسم ممکن است در ترکیب و اختلال در عملکرد رگ‌های خونی مغز یافت شود. تحقیق آنان نوری تازه بر علل ایجاد اتیسم می‌افکند، که پیشتر بیش از سیستم قلبی روی آرایش نورولوژیک متمرکز شده بود، و نیز یک هدف تازة بالقوه برای مداخلات درمانی معرفی می‌کند.
افرین ازمیتیا، پروفسور دپارتمان زیست‌شناسی و نویسندة ارشد مطالعه توضیح می‌دهد: «مطالعة ما نشان می‌دهد که مبتلایان به اتیسم رگ‌های خونی ناپایدار دارند، که در تحویل مناسب خون به مغز اخلال ایجاد می‌کنند.»
ازمیتیا اضافه می‌کند: «بنابراین در مغز فرد اتیسمی ساختار سلولی رگ‌های خونی به طور مداوم در نوسان است، که نتیجة آن ایجاد نوسان در سیستم گردش خون و در نهایت محدودیت سیستم عصبی است.»
در مطالعة خود محققان بافت مغز مرده را بررسی کردند – برخی متعلق به مغزهای نرمال و بقیه متعلق به کسانی بود که مبتلاء به اتیسم تشخیص داده شده بودند. در تجزیه و تحلیل میکروسکپی، دانشمندان از طبیعت بافت بی‌خبر بودند و نمی‌دانستند که بافت مورد بررسی متعلق به مغز نرمال است یا مغز فرد مبتلا به اتیسم.»
مطالعات آنها انژیوژن‌ها – سازندة رگ‌های خونی تازه -- را در بافت مغز اتیستیک پوشش نداد. تفاوت مهمی است – که گواهی می‌دهد انژیوژن‌ها خاطرنشان می‌کنند که این رگ‌ها مکرراً شکل داده می‌شوند و در شار ثابت، همانا یک عدم ثبات در مکانیسم تحویل خون ایجاد می‌کنند. مخصوصاً در مغزهای اتیستیک، محققان افزایش سطوح پروتئین نستین و CD34 – مارکرهای مولکولی انژیوژن‌ها – را در مقایسه با مغزهای معمولی مشاهده کردند.
یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید: «ما دریافتیم که انژیوژن‌ها با نوروژن‌های بیشتر در دیگر بیماری‌های مغزی پیوستگی دارند، بنابراین ممکن است که تغییر در عروق مغز در اتیسم به معنی تغییری در تکثیر یا بلوغ سلول یا بقاء آن و در کل انعطاف‌پذیری مغز ‌باشد. این تغییرات می‌توانند بالقوه به شبکه‌های مغز آسیب برسانند. روشن است که تغییراتی در عروق مغزی افراد اتیستیک از دو تا بیست سالگی وجود دارد که در رشد نرمال اشخاص پس از دو سالگی دیده نمی‌شود».
ازمیتیا می‌گوید: «حالا ما می‌دانیم که، راه‌های تازه‌ای برای نگاه کردن به این اختلال داریم، خوشبختانه با این معرفت تازه، راه‌های نو و مؤثرتر برای پرداختن به آن وجود دارد.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.