دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دیابت نوع 1 در موش با ژن‌درمانی درمان شد

اخبار دیابت

• هانر وایتمن
• ترجمۀ هامیک رادیان

محققان مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس در سان آنتونیو راهی برای درمان دیابت نوع 1 در موش‎ها یافته‎اند. این امید وجود دارد که روش جدید - که ترشح انسولین در لوزالمعده را تقویت می‎کند - در طول سه سال آینده به آزمون‎های بالینی در انسان خواهد رسید.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر برونو دوآیرون / Bruno Doiron از بخش دیابت و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "بیوتکنولوژی دارویی کنونی" منتشر کرده‎اند.
تخمین زده می‎شود که در حدود 1.25 میلیون کودک و بزرگسال آمریکایی به دیابت نوع 1 مبتلا باشند. آغاز این بیماری عموماً در دورۀ کودکی است اما در هر سنی امکان بروز دارد.
در حال حاضر درمانی برای دیابت نوع 1 وجود ندارد؛ بیماری از طریق رژیم غذایی و درمان انسولین مدیریت می‎شود.
دکتر دوآیرون و همکارانش در مطالعۀ جدید خود رویکرد متفاوتی را در پیش گرفتند. تیم تحقیق نشان می‎دهد که چگونه آنها روشی به نام انتقال ژن را برای تشویق دیگر سلول‎های موجود در لوزالمعده برای تولید انسولین مورد استفاده قرار داده‎اند.
با استفاده از این روش، محققان موفق به معالجۀ دیابت نوع 1 در موش‎ها شدند که آنها را یک گام به درمان بیماری در انسان نزدیک‎تر می‎کند.

روش انتقال ژن به ترشح درازمدت انسولین در موش‎ها منجر شد
تکنیک انتقال ژن - موسوم به یکپارچه‎سازی و پردازش شبکه‎های سلولی - دربردارندۀ انتقال ژن‎های خاص به درون لوزالمعده با استفاده از یک ویروس به عنوان بُردار یا حامل است.
تیم تحقیق می‎نویسد که سلول‎های بتا به بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 تزریق می‎شود. با استفاده از روش انتقال ژن، ژن‎های به تازگی معرفی شده سلول‎های غیر بتا را به تولید انسولین تشویق می‎کنند، بدون اینکه هر گونه عوارض جانبی پدید آید.
دکتر رالف دی‌فرونزو / Ralph DeFronzo نویسندۀ همکار مطالعه از بخش دیابت می‎گوید: "لوزالمعده در کنار سلول‎های بتا بسیاری از انواع دیگر سلول‎ها را نیز دارد، و و رویکرد ما شامل ایجاد دگرگونی در این سلول‎ها به گونه‎ای است که آنها فقط در پاسخ به گلوکز (قند) شروع به ترشح انسولین می‎کنند. این در اساس شبیه سلول‎های بتا است."
در هنگام آزمایش تکنیک خود بر روی مدل موشی دیابت نوع 1، محققان پی بردند که می‎توانند بدون هر گونه عوارض جانبی ترشح درازمدت انسولین و تنظیم گلوکز خون را تنظیم کنند.
دکتر برونو دو‌آیرون می‌گوید:
"این روش به صورت کامل کارآیی داشت. ما موش‎های دچار دیابت نوع 1 را بدون هر عارضۀ جانبی مداوا کردیم. این چیزی است که پیشتر دیده نشده است. اما این یک مدل موشی است و بنابراین باید احتیاط کرد. ما می‎خواهیم این آزمایش را در مورد حیوانات بزرگ‎تر که فیزیولوژی غدد درون‎ریز آنها بیشتر شبیه انسان است، انجام دهیم."

این تکنیک می‎تواند به درمان دیابت نوع 2 نیز کمک کند
نکتۀ مهم این است که محققان اشاره می‎کنند درمان انتقال ژن فقط در پاسخ به قند خون انسولین آزاد می‎کند، بنابراین پتانسیل تغییر درمان‎های کنونی برای دیابت نوع 1 را دارد.
دکتر دوآیرون می‎گوید: "یک مشکل اصلی ما در مورد دیابت نوع 1 هیپوگلیسمی است. انتقال ژن پیشنهادی ما قابل توجه است زیرا سلول‎های دگرگون شده مشخصات سلو‎های بتا را دارند. انسولین فقط در پاسخ به گلوکز ترشح می‎شود."
این تکنیک جدید نه فقط قابلیت استفاده برای دیابت نوع 1 را دارد، بلکه محققان می‎گویند که در عین حال می‎تواند نیاز به انسولین درمانی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را نیز از بین ببرد.
آزمایش تکنیک جدید در مدل‎های حیوانات بزرگ‌تر حدود 5 میلیون دلار هزینه دارد، اما محققان مطمئن هستند که این کار شدنی است. آنها امیدوارند که در طول 3 سال آینده تحقیقات آنها به مرحلۀ آزمون بالینی در انسان برسد.

Source:
medicalnewstoday.com
Type 1 diabetes cured in mice using gene therapy
Written by Honor Whiteman
Published: Mon 8 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.