دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آسپیرین خطر سرطان پستان را در زنان دیابتی کاهش می‎دهد

اخبار دیابت


• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

محققان از دیرباز این را می‎دانند که دیابت خطر سرطان پستان را در زنان افزایش می‎دهد. به هر جهت، یک تحقیق تازه، عنوان می‎کند که این خطر را می‌توان از طریق مصرف درازمدت آسپیرین به میزان زیادی کاهش داد.
مطالعات پیشین وجود ارتباط میان دیابت و افزایش خطر سرطان پستان را آشکار کرده‎اند. برای مثال یک مطالعه که در سال 2012 منتشر شد، به افزایش بیست درصدی ریسک ابتلا به سرطان پستان در میان زنان مبتلا به دیابت پی برد.
اگرچه ساز و کار دقیق این ارتباط مشخص نیست، محققان عنوان کرده‎اند که شاید این ناشی از تغییرات ایجاد شده توسط دیابت در بدن باشد، که از آن جمله می‎توان به افزایش التهاب و قند خون اشاره کرد.
اکنون یک تیم تحقیق از تایوان – شامل دکتر یی – سون یانگ / Yi-Sun Yang از دانشگاه پزشکی چونگ شان در تایچونگ – می‎گوید که مصرف روزانۀ دوز کم آسپیرین می‎تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان د?????P 3F3F?(@D8?نان دیابتی کمک ک?`B5BD8?.%??| />محققان اخیراً یافته‎های خود را در "نشریه بهداشت زنان" منتشر کرده‎اند.

خطر سرطان پستان تا 47 درصد کاهش یافت
برای رسیدن به یافته‌های خود، دکتر یانگ و همکارانش داده‎های برگرفته از پایگاه داده‎های تحقیقی بیمۀ بهداشت ملی تایوان را گردآوری و 148.739 زن مبتلا به دیابت را شناسایی کردند.
در طول 14 سال پیگیری مطالعه، محققان میزان شیوع سرطان پستان را در میان زنانی که روزانه دوز کم آسپیرین مصرف می‎کردند مورد ارزیابی قرار دادند. دوز کم آسپیرین به مقدار 75 تا 165 میلی‎گرم در روز تعریف شد.
در مقایسه با زنانی که مصرف روزانۀ آسپیرین با دوز کم نداشتند، آنهایی که چنین دوزی از دارو را مصرف کرده بودند، در طول 14 سال کاهش ریسکی به میزان 18 درصد در ابتلا به سرطان پستان را نشان دادند.
به علاوه، محققان پی بردند زنانی که دوز متراکمی از آسپیرین را در طول 14 سال پیگیری مطالعه مصرف کرده بودند – که به عنوان دستکم 88.900 میلی‎گرم تعریف شد – دارای کاهش ریسکی به میزان 47 درصد در ابتلاء به سرطان بودند.
محققان می‎نویسند: "این کاهش ریسک سرطان پستان در بیمارانی مشاهده می‎شود که باید مصرف دوز کم آسپیرین را به مدت 2.5 سال یا بیشتر ادامه داده باشند."
هیچ ارتباطی میان آسپیرین با دوز کم (زیر 8.600 میلی‎گرم) و دوز متوسط (8.600 تا 88.900 میلی‎گرم) دوزهای انباشتۀ آسپیرین و ریسک سرطان سینه در طول دورۀ پیگیری مطالعه مشاهده نشد.
یافته‎های مطالعه پس از لحاظ کردن تعدادی از عوامل بالقوه تأثیرگذار بر نتایج شامل سن نمونه‎ها و وجود دیگر بیماری‎ها همچنان به قوت خود باقی بود.
دکتر یانگ و تیمش می‎گویند که برای تأیید وجود ارتباط میان مصرف آسپیرین با دوز کم و کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان مبتلا به دیابت به تحقیقات بیشتر نیاز است، اما نتایج این مطالعه امیدبخش نشان می‎دهند.
دکتر سوزان جی. کورنستین / Susan G. Kornstein، سردبیر نشریۀ بهداشت زنان می‌گوید:
"زنان مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان قرار دارند، و این نتایج عنوان می‌کند که همان دوز کم آسپیرین که این گروه از زنان برای پیشگیری از بیماری‎های قلبی عروقی مصرف می‎کنند همچنین می‎تواند به کاهش ریسک ابتلاء آنان به سرطان پستان کمک کند."

Source:
medicalnewstoday.com
Aspirin may cut breast cancer risk for women with diabetes
By Honor Whiteman
Published: Mon 12 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.