دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مداخلة زودرس در مورد والدین، کاهش علایم اُتیسم در کودکان

اخبار اتیسم

• مری الیس
• ترجمة محمدقاسم رافعی

در مورد کودکان دچار اُتیسم، مداخلات درمانی معمولاً بر بچه متمرکز می‌شود. اما نتایج یک مطالعة جدید و طولانی مدت نشان می‌دهد که مداخلة زودهنگام با تمرکز روی ارتباط والدین با کودک شدت و علایم اتیسم را کاهش می‌دهد. به علاوه این نتایج به بهبود درازمدت منتج می‌شود.
مطالعة منتشر شده در لنست / The Lancet توسط محققان دانشگاه منچستر، کالج سلطنتی لندن و دانشگاه نیوکاسل انجام شده است.
اختلال طیف اتیسم (ASD) یک اختلال توسعه یابنده است که سبب بروز مشکلات اجتماعی، ارتباطی و رفتاری می‌شود.
افراد دچار ASD می‌توانند فراگیری، تفکر و توانایی حل مسایلی را داشته باشند که طیفی گسترده از استعداد تا بسیار چالش‌برانگیز داشته باشد. آنها ممکن است رفتارهای مشخصی را تکرار کنند و نیز ممکن است به تغییرات متعارف زندگی روزانه روی خوش نشان ندهند.
به علاوه افراد دچار اختلال طیف اُتیسم مشخصاً دارای روش‌های متفاوتی از فراگیری، توجه یا واکنش نسبت به موقعیت‌ها هستند. این وضعیت ممکن است گاهی از اوقات در سنین کمتر از 18 ماهگی فرد تشخیص داده شود، اما در سن دو سالگی تشخیص از سوی متخصصان مراقبت‌های پزشکی معمولاً دقیق تلقی می‌شود.
با وجود این بسیاری از بچه‌ها تا رسیدن به سن‌های بالاتر مورد تشخیص قرار نمی‌گیرند که این بدین معنی است که کودک از دریافت کمک‌های زودهنگام که به آنها نیاز دارد محروم می‌شود.
اختلال طیف اُتیسم معمولاً در سراسر زندگی با فرد مبتلاء باقی می‌ماند. در حال حاضر درمانی برای اتیسم وجود ندارد، و از هر 100 نفر یک نفر به آن مبتلا می‌شوند. بر این اساس، اداره کردن علایم اتیسم از طریق مداخلات زودهنگام در سعی برای دگرگون کردن دوره‌های درازمدت این اختلال موضوعی کلیدی است.
در هر حال، تا زمان حاضر، ارائة نتایج درازمدت برای افراد دچار ASD که درمان‌های زودهنگام مؤثر داشته‌اند، دشوار بوده است.

مداخله به والدین می‌آموزد چگونه به صورت مؤثر با بچه‌ ارتباط برقرار کنند
اینجا بود که آزمون پیش‌دبستانی ارتباط اتیسم (PACT) به وجود آمد. به عنوان بخشی از این آزمون، محققان 152 کودک دچار اُتیسم در سنین 2 تا 4 سال را برای دریافت یکی از درمان‌های 12 ماه مداخلة زودهنگام یا درمان‌های معمول تصادفی‌سازی کردند.
این مطالعة جدید نتایج پیگیری این کودکان را در پایان دورة حدوداً 6 ساله پیگیری دورة درمانی آنها گزارش می‌دهد.
جالب توجه است که مداخلة زودهنگام مورد استفاده در این آزمون بر والدین تمرکز می‌کند. با تماشای ویدیو، ارتباط و تعامل با فرزند خود و سپس گرفتن بازخورد از درمانگرها- والدین مشخصاً می‌توانند نسبت به الگوهای ارتباطی فرزند خود آگاه‌تر و پاسخگوتر شوند.
به طور خلاصه، والدین راه‌های فهم بهتر از کودک خود و ارتباط با آنها را مستقیماً می‌آموزند.
در گروه مداخله، والدین در 12 جلسه درمانی در طول دوره‌ای 6 ماهه به اضافه جلسات ماهانة حمایتی در 6 ماه بعدی شرکت کردند.
والدین همچنین 20 تا 30 دقیق برنامة ارتباط و انجام فعالیت روزانه با فرزند خود داشتند.
در این مطالعة پیگیری، 80 درصد 152 نمونة آزمون اولیه حضور داشتند. از این تعداد 59 کودک مداخلة PACT دریافت کردند در حالی که در مورد 62 نفر آنها درمان‌های معمول ادامه پیدا کرد.
محققان شدت اُتیسم را با مقیاس بین‌المللی سنجش علایم اُتیسم (ADOS CSS) اندازه‌گیری کردند. این مقیاس ارتباط اجتماعی و علایم منحصر به فرد و تکراری را در یک مقیاس شدت تلفیق می‌کند. در این مقیاس یک سیستم نمرده‌دهی 1 تا 10 وجود دارد و 10 شدیدترین وضعیت محسوب می‌شود.
در آغاز مطالعه نمرات هر دو گروه مشابه بود. کودکان گروه مداخله نمرة ADOS CSS 8 داشتند و نمرة گروه درمان‌های معمول 7.9 بود.
در دورة پیگیری، کودکان گروه درمان متعارف متوسط نمرة 7.8 در 63 درصد در شدیدترین طیف اختلال را به دست آوردند، در حالی که کودکان گروه مداخله متوسط نمرة 7.3 در 46 درصد در طیف شدید اختلال را داشتند.
محققان توضیح می‌دهند که این، معادل 17 درصد کاهش علایم در بخش بچه‌های دارای علایم شدید در گروه مداخله است، در مقایسه با بچه‌های گروه درمان معمول.

مداخلة زودهنگام باعث ایجاد تغییرات پایدار در علایم اتیسم می‌شود
نتایج مطالعه همچنین بهبود ارتباط کودک با والدین را در گروه مداخله نشان می‌دهد. در هر حال، هیچ تفاوتی در نمرات زبان کودکان مشاهده نشد.
در حالی که والدین گروه مداخله از بهبود روابط با همسالان، ارتباط اجتماعی و رفتارهای تکراری خبر می‌دهند، هیچ تفاوت اساسی در دو گروه در شاخص‌های اضطراب کودک، رفتارهای چالشی یا افسردگی مشاهده نشد.
نویسندة ارشد مطالعه، پروفسور جاناتان گرین / Jonathan Green از دانشگاه منچستر می‌گوید یافته‌های آنها نویدبخش می‌نماید اما اضافه می‌کند "این درمان نیست، به این معنی که بچه‌هایی که بهبود نشان می‌دهند هنوز علایم اختلال را در طیفی گسترده با خود دارند."
در هر حال، او اضافه می‌کند یافته‌های مطالعة نشان می‌دهد که "کار با والدین برای تعامل با کودکانشان به این طریق می‌تواند به بهبود علایم اختلال در درازمدت منجر شود."
پروفسور تونی چرمن / Tony Charman و اندرو پیکلز / Andrew Pickles – هر دو از کالج سلطنتی لندن می‌گویند:
"یافته‌های ما نشان می‌دهد که تغییرات پایدار در علایم اُتیسم با مداخلة زودرس امکان‌پذیر است، چیزی که پیشتر امکان انجام آن دشوار به نظر می‌رسید.
در هر حال، ما شواهدی از هیچ‌گونه تأثر بر سلامت روانی کودک، نظیر اضطراب یا رفتارهای چالشی نیافتیم، که نشان می‌دهد ممکن است مداخلات بیشتر برای هدف گرفتن این مشکلات در سنین بالاتر مورد نیاز باشد. همچنان که این کودکان بزرگ می‌شوند، نیاز آنها به برخورداری از حمایت در بسیاری از جنبه‌های زندگی‌‌شان ادامه پیدا می‌کند. ما در حال حاضر مشغول کار بر روی تقویت بیشتر مداخلات خود هستیم."
محققان اضافه می‌کنند که مطالعة آنها شامل کودکانی با علایم بنیادی اتیسم بود بنابراین آنها نمی‌توانند به این جمع‌بندی برسند که نتایج آنها قابل تعمیم به کودکان دارای علایم خفیف‌تر خواهد بود.
به علاوه مطالعة پیگیری آنها وقتی کودکان در سنین 7 تا 11 سالگی بودند انجام شد، بنابراین این پیگیری اطلاعاتی در مورد چگونگی علایم در بزرگسالی به دست نمی‌دهد.
با وجود بر این تیم تحقیق اضافه می‌کند که مطالعة آنها نخستین مطالعه‌ای است که کاهش درازمدت علایم اختلال ASD را پس از یک آزمون مداخلة زودهنگام نشان می‌دهد. آنها می‌گویند نتایج آنها "از ارزش بالینی مداخلة PACT حمایت می‌کند و پیامدهایی برای توسعة این تئوری در بر دارد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.