دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تب یونجه می‌تواند مغز را دگرگون کند

اخبار آلرژی

• نوشته هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

عطسه، گرفتگی بینی، سوزش چشم: هنگامی از سال است که تب یونجه به اوج خود می‌رسد و سبب می‌شود تا میلیون‌ها نفر به آنتی‌هیستامین‌ها روی بیاورند. اما بر اساس یک مطالعة جدید، آلرژی فصلی ممکن است عواقبی بیش از آزار چشم و بینی در برداشته باشد: این تب ممکن است باعث دگرگونگی مغز شود.
در مدل موشی آلرژی‌های گردة گیاهان‌، محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض مادة آلرژی‌زا به توسعة نورون‌های جدید و کاهش فعالیت سلول‌های ایمنی در هیپوکامپوس مغز منجر می‌شود.
هیپوکامپوس ناحیه ای از مغز است که برای حافظه و یادگیری اهمیت دارد.
باربارا کلاین / Barbara Klein نویسندة همکار مطالعه از دانشگاه پزشکی پاراسلسوس در سالزبورگ اتریش و همکاران اخیراً یافته‌های خود را در نشریة مرزهای نوروسائنس سلولی / Frontiers in Cellular Neuroscience منتشر کردند.
بر مبنای نظر کالج آمریکایی آلرژی و ایمنولوژی، حدود 40 تا 60 میلیون آمریکایی دچار تب یونجه هستند که به نام راینیت آلرژیک نیز شناخته می شود.
تب یونجة فصلی معمولاً در بهار، تابستان و اوایل پاییز بروز می‌کند. مشکل وقتی بالا می‌گیرد که سیستم ایمنی بدن نسبت به شماری از مواد آلرژی‌زا یا آزاردهنده که شایع‌ترین آنها گردة گیاهان، درختان و علف‌های هرز هستند، حساس می‌شود.
علایم تب یونجه شامل آبریزش یا گرفتگی بینی، خارش و سوزش چشم، دهان یا پوست، عطسه و خستگی مفرط است.

افزایش نوروژن، کاهش فعالیت میکروگلیا در واکنش آلرژیک
کلاین و همکاران می‌گویند، مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که واکنش‌های آلرژیک ممکن است بر عملکرد سیستم عصبی مرکزی – که به طور مشخص با حافظه و آموزش مرتبط است – آسیب برساند.
تیم تحقیق با تخمین چگونگی آسیب واکنش آلرژیک در مغز موش‌های دچار آلرژی ناشی از گردة گیاهان به بررسی دقیق‌تر موضوع پرداخت.
در مقایسه با موش‌های گروه کنترل، مغز موش‌های آلرژیک میزان بیشتری از نوروژن را در هیپوکامپوس مغز موش‌ها در هنگام قرار گرفتن در معرض گردة گیاهان نشان داد.
بیشتر آنکه محققان دریافتند واکنش آلرژیک به گردة گیاهان، فعالیت میکروگلیا را در هیپوکامپوس جوندگان کاهش می‌دهد. میکروگلیا و سلول‌های ایمنی اولیة سیسم ایمنی مرکزی اینها خط مقدم دفاع مغز در برابر پاتوژن‌ها را تشکیل می‌دهند.
کلاین می‌گوید که محققان از درک اینکه کاهش فعالیت میکروگلیا در هیپوکامپوس وابسته به واکنش آلرژیک است، شگفت‌زده شدند، بخشاً به این دلیل که مطالعات پیشین افزایش فعالیت میکروگلیا را در این ناحیه از مغز در پاسخ به عفونت‌های باکتریایی نشان داده بودند.
باربارا کلاین می‌گوید: "می‌دانیم که پاسخ سیستم ایمنی بدن بسته به مورد واکنش آلرژیک در برابر عفونت باکتریایی متفاوت است. آنچه این مورد به ما می‌گوید این است که اثر آن روی مغز به نوع واکنش ایمنی بدن بستگی دارد."
محققان می‌گویند، آنها قادر نیستند تا چگونگی تأثیر تغییرات مغزی ناشی از آلرژی را بر عملکرد سیستم ایمنی مرکزی توضیح دهند.
محققان بر این نکته انگشت می‌گذارند که نوروژن هیپوکامپوس به صورت متعارف در پیوند با سن و بیماری‌های مرتبط به حافظه نظیر آلزایمر کاهش می‌یابد، و این مطالعه نشان می‌دهد که واکنش آلرژیک، نوروژن‌ها را افزایش می‌دهد.
محققان می‌نویسند: "فعلاً فقط می‌توانیم چنین فرض کنیم که افزایش مشاهده شده در نوروژن هیپوکامپال ممکن است عواقب عملکردی بر پتانسیل درازمدت یادگیری و حافظه داشته باشد. به همین دلیل مطالعات بیشتر شامل آنالیزهای الکتروفیزیولوژیک و تست‌های رفتارشناسی مورد نیازند."
از سوی دیگر محققان بر آنند که کاهش فعالیت میکروگلیا در هیپوکامپوس بر اثر واکنش آلرژیک می‌تواند "عواقبی تعیین کننده" در بر داشته باشد، مشخصاً اگر چنین فعالیتی در درازمدت از بین رفته باشد.
نویسندگان چنین جمع‌بندی می‌کنند: "آشکارا آزمایش‌های بیشتر برای تحقیق در مورد اثر انواع مختلف التهاب سیستمیک بر سیستم عصبی مرکزی برای فهم برهم‌کنش میان فعالیت سیستم پیرامونی و عملکرد سیستم عصبی مرکزی مورد نیاز است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.