دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا تفکر و سلامت توسط ژن‎های یکسان هدایت می‎شوند؟

اخبار ژنتیک

ترجمه فرهنگ راد

بر مبنای تحقیق منتشر شده در نشریة "روان‌پزشکی مولکولی" عملکرد شناختی و سلامت به صورت ژنتیک به یکدیگر وابسته هستند. 
عملکرد شناختی ضعیف با تعدادی از وضعیت‌های ناتوان کننده و تهدیدگر زندگی مثل بیماری آلزایمر، شیزوفرنی و اُتیسم همراه است. چنین به نظر می‌رسد که در برخی موارد، بیماری به اختلالات شناختی منجر می‌شود؛ دیگر موارد عنوان می‌کنند که عملکرد شناختی ضعیف‌تر در اوایل زندگی نشانگر ریسک بالاتر برای تعدادی از اختلالات جسمی و روانی در دوران بعد است. 
مطالعات گذشته عنوان کرده‌اند که مدارج تحصیلی پایین‌تر و فرجام‌های سلامت کمتر اغلب با همدیگر همراهند. یک مطالعة دوتایی اثرات مشترک ژنتیک را با سطوح عملکرد شناختی در طول عمر برجسته کرده است.
عملکرد شناختی نشانه‌های وراثتی و همچنین بسیاری از بیماری‌های جسمانی و روانی را نشان می‌دهد. این موضوع محققان را به جستجو در همپوشانی این دو، در تحقیقی برای یافتن‌ سرنخ‌های ژنتیک برانگیخته است.
تحقیق هدایت شده به وسیلة محققان دانشگاه ادینبورگ در بریتانیا، داده‌های زیست‌بانک حدود 100000 نفر را بررسی می‌کند.
تیم تحقیق می‌خواست تحقیق کند که آیا بیماری‌ سبب از دست دادن عملکرد شناختی است، یا اختلال شناختی موجود نشانگر ریسکی بالاتر است یا دلایل واحد در پشت هر دو مورد نهفته است.
موضوع سطح شناخت برآورد شده از بطن داده‌های تست روانی، با شاخصه‌های 22 فرد سالم و نتایج ژنوم آنها مقایسه شد.
داده‌ها برای آزمون‌های زمان واکنش، حافظه و استدلال کلامی – عددی بودند. دسترسی آموزشی نیز مورد نظر قرار گرفت، که اتفاقاً این بود که، اگر فردی یکی از سه مقوله را درست انجام می‌داد، به این گرایش داشت تا بقیه را هم خوب انجام دهد.
همپوشانی ویژگی‌های ژنتیک بر عملکرد شناختی و سلامت حکم می‌راند ویژگی‌های انتخابی سلامت شامل بیماری‌های متابولیک – عروقی نظیر بیماری کرونری شریانی، سکتة مغزی و دیابت نوع 2، و اختلالات عصبی شامل آلزایمر، ADHD، اختلال دوقطبی بود. شاخص تودة بدن و اندازه‌گیری جمجمه نیز مورد لحاظ قرار گرفت.
یک همپوشانی میان ویژگی‌های ژنتیک مرتبط به برخی بیماری‌ها و آنهایی که مربوط به مهارت‌های تفکر بود وجود داشت، با توجه به اینکه نمرات دسترسی آموزشی پیوند ژنتیک معنی‌داری را با 14 مورد از 22 مورد ویژگی‌های مرتبط به سلامت نشان می‌داد.

داده‌های مطالعات ژنتیک پیشین برای تأیید نتایج گردآوری شد
نویسندة همکار مطالعه دکتر "استوارت ریچی" به اخبار پزشکی امروز گفت: "ما فهمیدیم که همپوشانی‌های بسیاری وجود دارد: برای نمونه، ژن‌های مرتبط به بلندقدتر بودن همچنین به گرفتن درجات تحصیلی دانشگاهی مرتبطند. مردم دارای ژن‌های مرتبط بیشتر به بیماری‌های قلبی عروقی به داشتن توانایی استدلالی کمتر گرایش دارند. جالب توجه است که برخی نتایج در مسیر مخالف بودند: افراد دارای ژن‌های بیشتر مرتبط به اتیسم (اما اغلب نه با تشخیص ابتلا به اتیسم) تمایل مختصری به سوی نمرات استدلالی بالاتر داشتند و احتمال بیشتری داشت که دارای مدارج بالا باشند."
دکتر "سارا هاریس" یکی از نویسندگان رهبر مطالعه گفت، همان ژن‌هایی که ریسک اختلالات شناختی مثل اتیسم، اختلال دو قطبی و شیزوفرنی را افزایش می‌دهند ممکن است با توانایی‌های شناختی بالاتر و دستیابی به مدارج تحصیلی بالاتر مرتبط باشند. دکتر هاریس اضافه می‌کند که عوامل محیطی به این وضعیت‌ها مرتبط هستند.
در پرتو یافته‌ها محققان باور دارند که عوامل ژنتیک ممکن است دستکم در زیر برخی از پیوندها میان مدارج تحصیلی و سلامت نهفته باشند. به عبارت دیگر، ژن‌های خاص ممکن است در ویژگی‌های مرتبط به سلامت و شناخت مشارکت داشته باشند.
آنها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که برخی افراد سالم فعلی که عملکرد شناختی پایین‌تر و مدارج تحصیلی پایین‌تر دارند ممکن است در ریسک بیماری کرونری شریانی، دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا باشند.
تعاملات بیشتر محتملاً شامل تأثیر طیف‌های ژنتیک مرتبط به وضعیت‌های سلامت روی توانایی شناختی است، برای مثال در خلال کاربرد درمان‌ها برای اختلالات رفتاری. به طور مشابه عوامل شناختی می‌توانند به سلامت صدمه بزنند، شاید از طریق هدایت شیوه‌های مورد انتخاب برای زندگی.
محققان بر اهمیت مسیرهای تحقیقات بیولوژیک که بر عملکرد شناختی و ویژگی‌های مرتبط به سلامت تأثیر می‌گذارند تأکید دارند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.