دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پوست بچه‌های سالم را از روغن آفتابگردان و زیتون دور نگه دارید

اخبار پوست / درماتولوژی

ترجمه هامیک رادیان

محققان می‌گویند روغن آفتابگردان و روغن زیتون برای پوست نوزادان سالم ممکن است بیش از سود ضرر در بر داشته باشند. در مطالعة خود آنها دریافتند که این روغن‌ها ممکن است باعث از دست رفتن آفتاب و سد کردن جریان آن که سبب محافظت در برابر آلرژی و عفونت می‌گردد، شوند.
مطالعه تحت هدایت دانشگاه منچستر در بریتانیای کبیر، در نشریة آکتا درماتو-ونرولوجیکا منتشر شده است.
یافته‌های مطالعه خلاف توصیه‌هایی است که معمولاً توسط خیلی از ماماها انجام می‌شود، که روغن زیتون یا آفتابگردان را برای خشکی پوست نوزادان توصیه می‌کنند – علی‌رغم اینکه مطالعات اندکی برای حمایت از این نظر وجود دارد، محققان می‌گویند مطالعة آنها تغییراتی را که در مراقبت از پوست بچه، به افزایش چشمگیر اگزما در دهه‌های اخیر مرتبط است، برجسته می‌کند.
در دهة 1940 نرخ اگزما در کودکان 5 تا 15 ساله حدود 5٪ بود. اکنون این میزان حدود 30٪ است.
برای مطالعة پایلوت، تیم تحقیق 115 نوزاد را در بیمارستان سنت مری شهر منچستر مورد بررسی قرار دادند و آنها را به سه گروه تقسیم کردند: گروه روغن زیتون، گروه روغن آفتابگردان، و گروه بدون روغن.
به پوست بچه‌های بچه‌های گروه‌های روغن چند قطره روغن دو بار در روز به مدت 28 روز مالیده می‌شد.
در پایان 4 هفته، محققان ساختار تیغه‌های چربی پوست بچه‌ها را در هر 3 گروه بررسی کردند.
تیغه‌های چربی (به معنی سطوح یا تکه‌های چربی) در استراتوم کورنئوم – لایة خارجی پوست وجود دارند – و نقش مهمی در عملکرد حفاظ حیاتی پوست بازی می‌کنند.

روغن‌ها ممکن است گسترش سطوح چربی حفاظ پوست را به تأخیر دچار کنند
محققان دریافتند که در دو گروه روغن، گسترش سطوح چربی در پوست نوزادان در مقایسه با گروه بدون روغن دچار تأخیر شد.
نویسندة اول مطالعه دکتر الیسون کوک، مدرس دانشگاه در رشتة مامایی دانشگاه منچستر، نقش سطوح چربی را در محافظت از پوست توضیح می‌دهد: «اگر عملکرد حفاظتی پوست دیواری با آجرهایی ساخته شده از جنس سلول است، پس سطوح چربی ساروجی است که آجرها را کنار هم نگه می‌دارد. اگر این ملاط به اندازة کافی توسعه نیابد، پس شکاف‌ها ظاهر می‌شوند که اجازه می‌دهند آب بدن و همراه آن اجسام دیگر از آن خارج شوند.»
دکتر کوک اظهار می‌دارد که مالیدن روغن به پوست بچه‌ها از توسعة "ملاط" به سرعت نرمال جلوگیری می‌کند و این می‌تواند دلیلی برای گسترش مسائلی نظیر اگزما باشد.
در حالی که نتایج نشان داد که بچه‌های تازه متولد شده که برای پوستشان از روغن استفاده شده بود پوست هیدراته‌تری داشتند، محققان با وجود این مطرح می‌کنند که این وضعیت نمی‌تواند دلیل کافی برای پذیرش خطر امکان آسیب زدن به سد محافظتی پوست باشد – دستکم نه تا زمانی که تحقیقات بیشتر کشفیات کامل‌تری به دست نداده‌اند.
محققان می‌نویسند تا هنگامی که یک دستور عمل ملی برای مراقبت از پوست نوزادان در بریتانیا وجود ندارد، برخی مطالعات انجام شده در جنوب آسیا مطرح می‌کنند که روغن آفتابگردان می‌تواند پوست نوزادان نارس را در کشورهای در حال توسعه در برابر میکروب‌های عفونت‌زاد محافظت کند.
دکتر کوک توضیح می‌دهد: در عین حال آنها نمی‌توانند مصرف روغن آفتابگردان یا روغن زیتون را روی پوست نوزادان سالم در بریتانیا توصیه کنند.
«ما نیازمند مطالعات بیشتر در این مورد با استفاده از روغن‌های مختلف هستیم و نیز مطالعه ممکن است به اگزما مرتبط شود، اما آنچه روشن است این است که نصایح رایج که به والدین داده می‌شود بر اساس هیچ شواهدی نیست، و تا آینده‌ نزدیک، از استفاده از این دو روغن بر پوست نوزادان باید خودداری شود./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.