دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بثورات تناسلی: علل شایع و درمان‌ها

بثورات تناسلی، علل، درمان، بیماری‌های واگیر، مخمر قارچی، سیفلیس، شپش زهاری، بالانایتیس، راش پوشک، راش تناسلی، هرپس تناسلی، تبخال تناسلی

درمان‌های بسیار متفاوتی برای راش یا جوش تناسلی وجود دارد که هر یک بر مبنای علت بروز مورد تأثیرگذار هستند. برخی درمان‌های مشترک در میان تمامی این انواع درمان وجود دارد.

اخبار پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، دکتر سوزان فالک
• ترجمة هامیک رادیان

بثورات (راش‌های) تناسلی می‌تواند نگران کننده باشند به ویژه هنگامی که علت بروز آنها مشخص نباشد. در اغلب موارد ووجود راش در ناحیة تناسلی نشانه‌ای از وجود اختلالی دیگر است.
راش تناسلی معمولاً به طیف گسترده‌اس از دانه‌ها، ضایعات یا تکه‌های نامنظم پوست بر روی اندام‌های تناسلی اشاره دارد. فهم علل و علایم راش‌های تناسلی می‌تواند به تشخیص و درمان کامل آنها کمک کند.

مطالب این مقاله:
علل شایع
علایم و تشخیص
درمان

علل شایع
راش‌های تناسلی علل مختلفی دارند، که برخی از آنها بیش از بقیه باعث نگرانی هستند. اکثر مردم متوجه می‌شوند که علت را به کمک دکتر به سرعت می‌توانند شناسایی کرده و برای درمان آن اقدام نمایند.

علایم و تشخیص
راش تناسلی علایم بسیار متفاوتی دارد که وابسته به علت بروز راش است.
علایم رایج در این مورد شامل موارد زیر است:
•    زخم‌ها، دانه‌ها، تاول‌ها یا جراحات روی پوست و نواحی اطراف دستگاه تناسلی
•    سخت شدن پوست صدمه دیده
•    آزردگی یا التهاب
•    احساس خارش یا سوزش
•    تغییر رنگ پوست به صورتی، قرمز یا زرد
•    بروز ترشح از اندام‌های تناسلی
•    احساس درد در هنگام رابطة جنسی
•    درد ناحیة لگن
•    تب
•    تورم گره‌های لنفاوی
در هر موردی، وقتی علت بروز راش نامشخص است، مراجعه به پزشک یا متخصص پوست برای انجام تشخیص کامل موضوع دارای اهمیت است. تشخیص کامل شامل معاینة جسمانی است زیرا دکتر برای درمان مشکل نیازمند دانستن موارد خاص مرتبط به موضوع است.
دکتر ممکن است از یک تست سواب برای تخلیة ترشحات یا جراحات سطحی برای بررسی علل عفونی خاص استفاده کند. در برخی موارد، ممکن است دکتر به یک خراش پوستی متوسل شود، که در آن وی یک تکة کوچک از جراحت یا زگیل را برای بررسی برمی‌دارد. موارد دیگر ممکن است نیازمند انجام تست‌های خون نیز باشند.
اگرچه تست‌های خانگی برای بررسی بیماری‌های مقاربتی واگیردار وجود دارد، قابل اعتمادترین راه تشخیص هر جوش تناسلی مراجعه به پزشک است.

درمان‌ها
درمان‌های بسیار متفاوتی برای راش یا جوش تناسلی وجود دارد که هر یک بر مبنای علت بروز مورد تأثیرگذار هستند. برخی درمان‌های مشترک در میان تمامی این انواع درمان وجود دارد.
برای مثال، در هنگام انتظار برای تشخیص علت توسط دکتر، یک کرم غیر نسخه‌ای هیدروکورتیزون می‌تواند برای راش‌های خارش‌آور مفید باشد. پزشکان معمولاً چنین کرم‌هایی را در مقطع بررسی علت دقیق بروز راش تناسلی برای مداوای علایم اختلال تجویز می‌کنند.
شپش بدن و شپش ناحیة تناسلی معمولاً توسط شستشوی دارویی رفع می‌شوند. این مادة شستشو زمان درازی روی ناحیة تناسلی باقی می‌ماند تا عامل هجوم را بکشد و سپس با آب کشیدن از بدن پاک می‌شود. گال‌ها را معمولاً می‌توان با استفاده از پمادها و کرم‌های مخصوص درمان کرد.
درمان عفونت‌های مخمری از طریق استفاده از داروهای ضد قارچ انجام می‌شود، که به صورت کرم و پودر عرضه می‌شوند و به ندرت به شکل قرص برای راش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. عفونت‌های مخمری را همچنین می‌توان با استفاده از درمان‌های خانگی نظیر ماست یا روغن پونه کوهی درمان کرد. بر مبنای یک مطالعه، روغن پونة کوهی برای خلاصی از دست قارچ‌هایی که سبب عفونت‌های مخمری می‌شوند ثمربخش نشان داده است.
موارد مربوط به زگیل‌های تناسلی نیز با استفاده از داروهای نسخه‌ای یا برداشتن آنها توسط نیتروژن مایع قابل درمان است. بهترین گزینه برای آن برداشتن زگیل توسط پزشک است.
عفونت‌های میکربی نظیر سیفلیس را می‌توان به کمک داروهای آنتی‌بیوتیک درمان کرد.
مداوای شناخته‌ شده‌ای برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما علایم این بیماری را اغلب اوقات می‌توان به کمک دارو کنترل کرد.
به طور مشابه هیچ درمان شناخته شده‌ای برای اختلالات خودایمنی نظیر پسوریازیس وجود ندارد، اما برخی داروها برای کمک به کنترل علایم ناشی از بیماری مؤثر هستند.
اگر راش تناسلی ناشی از یک عامل آلرژی‌زا باشد، دور کردن عامل مزبور معمولاً باعث از بین رفتن راش تناسلی  می‌شود. در این اثناء می‌توان علایم را مورد درمان قرار داد و دکتر می‌تواند در صورت ناشناخته بودن عامل آلرژیک تست‌های خاص آلرژی را برای شناخت عامل مورد اشاره انجام دهد.

پیشگیری از راش تناسلی
داشتن روابط جنسی سالم می‌تواند در کمک به پیشگیری از ابتلاء به جوش‌های واگیردار کمک کند. خوردن غذای متعادل و انجام ورزش منظم سیستم ایمنی را قوی نگه می‌دارد و به مقابله با میکرب‌ها کمک می‌کند. از واکنش‌های آلرژیک می‌توان با اجتناب از چیزهایی که محرک آلرژی هستند پیشگیری کرد.

دورنما
برای بسیاری از موارد راش تناسلی علایم را می‌توان با درمان علل زیربنایی بروز راش از بین برد. حتی در مورد وضعیت‌هایی که هیچ درمان شناخته شده‌ای برای آنها وجود ندارد می‌توان مشکل را با استفاده از برخی داروها کنترل کرد.
با مراجعه به دکتر برای تشخیص و درمان راش تناسلی، دورنمای مشکل در اغلب موارد خوب است./

توضیح: شما می‎توانید متن کامل این مقاله را با کلیک روی لینک زیر مطالعه فرمایید:
راش تناسلی: علل شایع، تصاویر، و درمان‌ها

Source:
Genital rash: Common causes, pictures, and treatments
Written by Jon JohnsonReviewed by Suzanne Falck, MD, FACP
Last reviewed: Sat 1 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.