دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

علل طاسی و خاکستری شدن مو کشف شد

اخبار پوست / درماتولوژی

• هانر وایتمن
• ترجمه فرهنگ راد

پس از کشف ناخواستۀ مکانیسم‎های مسبب طاسی و خاکستری شدن مو، مطالعه‎ای در مورد یک بیماری ژنتیکی نادر شاید درمانی برای طاسی و سفید شدن مو ارائه داده باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر لیو لی / Lu Le از مرکز جامع سرطان هارولد سی. سیمونز در دانشگاه تگزاس ساوت‌وسترن در دالاس و همکارانش بر آن شدند تا در مورد اختلالی به نام نوروفیبروماتوز نوع 1 (NF1)، بیماری ژنتیکی که در آن تومورها بر روی عصب‌ها رشد می‎کنند، تحقیق کنند. هدف مطالعه کشف ساز و کار پشت رشد تومور در NF1 بود. در عوض محققان فرآیندهای مسؤول ریزش و خاکستری شدن مو را کشف کردند، کشفی که می‎تواند به درمان‎های جدید بری این وضعیت‎ها منجر شود.
محققان اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "ژن‎ها و رشد" گزارش کرده‎اند. بر مبنای اعلام "انجمن ریزش موی آمریکا"، تا سن 35 سالگی دوسوم مردان در ایالات متحد آمریکا درجاتی از ریزش مو را تجربه می‎کنند و از مجموع افراد دچار این وضعیت در آمریکا 40 درصد را زنان تشکیل می‎دهند.
وقتی نوبت به خاکستری شدن مو می‎رسد، یک مطالعه در سال 2012 پی برد که 23 درصد کل افراد بزرگسال در سطح جهان می‎توانند انتظار داشته باشند که تا سن 50 سالگی نیمی از موهای آنها خاکستری شود. در حالی که ریزش مو و خاکستری شدن آن از سوی بسیاری از افراد یک بخش متعارف پیری قلمداد می‌شود، برای برخی دیگر این وضعیت‎ها می‎تواند بسیار پریشانی‎آور باشد. دکتر لی و همکارانش بر این باورند که کشف آنها می‎تواند راه درمان ریزش و خاکستری شدن مو را هموار کند.

یافته‎ها می‎تواند به درمان‎های موضعی بینجامد
تیم تحقیق می‎نویسد که مطالعات تاکنون نشان داده‎اند که فولیکول مو دارای سلول‎های بنیادی هستند که نقشی در تولید مو دارند، و پروتئینی که عامل سلول بنیادی (SCF) نامیده می‌شود در رنگ مو دخیل است.
در مطالعۀ خود دکتر لی و همکارانش پی بردند که وقتی سلول‎های بنیادی به پایۀ فولیکول‎های مو منتقل می‎شوند، پروتئینی به نام KROX20 - که به خاطر نقشش در توسعۀ عصب معروف‎تر است - در سلول‎هایی از پوست که شفت مو را تشکیل می‎دهند و به نام سلول‎های پیش‌ساز مو شناخته می‌شوند، فعال می‌گردد.
محققان متوجه شدند که وقتی KROX20 فعال می‎شود، سلول‎های پیش‌ساز مو SCF تولید می‎کنند، که بنا به کشف پژوهشگران برای رنگ مو نقش حیاتی دارد.
محققان دریافتند که در موش‎های دارای سلول‎های پوست حاوی KROX20 و SCF، سلول‎های پوست برای شکل بخشیدن به رنگ مو با سلول‎های ملانوسیت مجتمع می‌شود. سلول‎های ملانوسیت ملانین تولید می‎کنند، رنگ‎دانه‎ای که به پوست، مو و چشم‎ها، رنگ آنها را می‎بخشد.
وقتی محققان SCF را در موش‌ها حذف کردند، پی بردند که موی جوندگان رو به خاکستری شدن می‎رود و این موها با بالا رفتن سن سفید می‌شوند. وقتی نوبت حذف به سلول‎های تولید کنندۀ KROX20 رسید، دیگر مویی در موش‌ها رشد نکرد.
محققان می‎گویند که یافته‎های آنها نشان می‎دهد که ناهنجاری‎های KROX20 و SCF نقش مهمی در ریزش و خاکستری شدن مو بازی می‎کند، اگرچه برای تأیید یافته‎ها به مطالعه در انسان نیاز است.
با وجود بر این دکتر لی و همکارانش معتقدند که یافته‎های آنها برای توسعۀ درمان‎های تازه در مورد طاسی و خاکستری شدن مو نویدبخش است.
دکتر لیو لی می‌گوید: "اگرچه این پروژه در کوششی برای فهم چگونگی تشکیل برخی از انواع تومورها شروع شد، ما آن را با فهم علت خاکستری شدن مو و کشف هویت سلولی که به طور مستقیم سبب رویش مو می‌شود به پایان بردیم.
با این آگاهی، ما امیدواریم که در آینده دارویی موضعی یا تزریقی ایمن برای تحویل ژن مورد نیاز رشد فولیکول‎های مو با هدف اصلاح این مشکل جهانی ایجاد کنیم."

Source:
medicalnewstoday.com
Causes of baldness, gray hair identified
Written by Honor Whiteman
Published: Sat 9 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.