دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

اخبار پوست / درماتولوژی


هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

در حالی که اشعة فرابنفش A در نور خورشید می‌تواند ضررهای بسیاری برای پوست در بر داشته باشد، بیشتر کرم‌های ضد آفتاب موجود در بازار محافظت اندکی در برابر چنین صدماتی ارائه می‌دهند. اما این روند می‌تواند تغییر کند: محققان می‌گویند ترکیبی را شناسایی کرده‌اند که به گفتة آنها می‌تواند محافظ پوست در مقابل اشعة فرابنفش که باعث پیری پوست و آسیب سلولی و سرطان پوست می‌شود، باشد.
دکتر شراره پورزند / Charareh Pourzand از دپارتمان داروسازی و داروشناسی دانشگاه بس / Bath در انگلستان، و همکاران می‌گویند که آنها امیدوارند این ترکیب را بتوان در طول 3 تا 4 سال آینده به کرم‌های ضد آفتاب و دیگر فرآورده‌های محافظ پوست اضافه کرد.
بنا به گفتة بنیاد سرطان پوست، اشعة فرابنفش A حدود 95 درصد اشعة UV را که به سطح زمین می‌رسد، تشکیل می‌دهد.
اشعة فرابنفش A ضعیف‌تر از اشعة فرابنفش B است که در خط مقدم علل منجر به آفتاب سوختگی قرار دارد. در هر حال اشعة فرابنفش A عمیق‌تر از اشعة فرابنفش B به درون پوست نفوذ می‌کند و به عنوان اشعة برنزه کنندة غالب تلقی می‌شود.
اشعة فرابنفش A – چه از ناحیة نور آفتاب چه از برنزه‌کننده‌ها – به درون لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کند و به فیبرهای کُلاژن که به چین و چروک و لکه‌های کبدی مرتبطند، آسیب می‌زند. اشعة فرابنفش A همچنین به DNA پوست صدمه می‌رساند که این می‌تواند محرک جهش منجر به سرطان پوست شود.
دکتر پورزند و همکارانش توضیح می‌دهند که اشعة فرابنفش A آهن آزاد موجود در میتوکندری را بیش از حد تحریک می‌کند، که ساختارهایی برای تولید انرژی برای سلول‌ها هستند.
این آهن آزاد سوخت لازم برای گونه‌هایی از اکسیژن واکنش‌پذیر را فراهم می‌کند، که می‌تواند به ترکیبات پوست آسیب بزند – شامل DNA و پروتئین‌ها – و ریسک مرگ سلولی، پیری پوست و سرطان پوست را بالا می‌برد.
خانم دکتر پورزند می‌نویسد، "نقش واسط آهن در صدمه به پوست قرار گرفته در معرض اشعة فرابنفش A سالیان سال کمتر از واقع برآورد شده است. برای محافظت کافی در برابر این اشعه - صدمة پوستی ناشی از آهن – زداینده‌های قوی مورد نیاز است."
محققان در نشریة درماتولوژی تحقیقی، توسعة ترکیبی را توضیح می‌دهند که می‌تواند از واکنش آهن آزاد موجود در میتوکندری در برابر اشعة فرابنفش A پیشگیری کند.
ترکیب جدیداً ساخته شده که "چنگال میتوایرون" خوانده می‌شود همراه میتوکندری به درون سلول‌ها می‌رود و در آنجا به آهن آزاد اضافی متصل می‌شود.
در مطالعة خویش محققان ترکیب خود را برای فیبروبلاست پوست به کار بردند و آن را به مدت 140 دقیقه در معرض تشعشع مدام اشعة فرابنفش A در سطح دریا قرار دادند.
برخلاف سلول‌های پوستی درمان نشده، آنهایی که با ترکیب چنگال میتوایرون مورد مداوا قرار گرفته بودند به شکل چشمگیری در برابر صدمه و مرگ سلولی محافظت شده بودند.
بر اساس نتایج مطالعة خود محققان باور دارند که ترکیب چنگال میتوایرون می‌تواند عرضه کنندة محافظت مهمی بر علیه اشعة فرابنفش A باشد.
بیشتر آنکه محققان می‌گویند که ترکیب مزبور به کرم‌های ضد آفتاب و دیگر فرآورده‌های محافظ پوست اضافه خواهد شد – امری که آنان امیدوارند در طول 3 تا 4 سال آینده محقق شود.
همچنین به عنوان موضوع تحقیقات بعدی در مورد اثرات محافظتی چنگال میتوایرون در برابر صدمات سلولی ناشی از اشعة فرابنفش، تیم تحقیق بر آن است تا دریابد که ترکیب مزبور می‌تواند در برابر بیماری‌های ناشی از آهن اضافی در میتوکندری نظیر آتاکسی فریدریش نقش مؤثر داشته باشد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.