دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

روابط جنسی در سالمندی: برای زنان چگونه است و برای مردان چگونه؟

،سکس، سالمندی، روابط جنسی، زنان، مردان، پیری، ارتباط جنسی سالم، یائسگی

پیرمردانی که حداقل یک بار در هفته ارتباط جنسی داشتند، با ریسک بالاتری از ناراحتی‎های قلبی عروقی روبه‌رو بودند

اخبار پیری / سالخوردگی

• تیم نیومن 
• ترجمة نادر اکبری سراوانی

با وجودی که داده‎های بالینی اندکی در مورد پیامدهای سلامت ارتباط جنسی در سالمندان وجود دارد، تحقیق تازه بینش جذابی در این مورد ارائه می‎دهد. به نظر می‎رسد که جنسیت نقش مهمی در فعل و انفعال میان سکس و سلامت بازی می‎کند.
تحقیق منتشر شده در نشریه «بهداشت و رفتار اجتماعی» پرسشی قدیمی را پیش می‌کشد:
آیا سکس برای سلامت سالمندان خوب است یا بد؟
در کل عقیدة عموم بر آن است که سکس منظم و لذت‎بخش، برای سلامت تمامی افراد مفید است.
در هر حال، نتایج جدیدترین تحقیق انجام شده این گمان را به چالش می‎کشد؛ محققان نشان می‎دهند که بسته به جنسیت فرد، فرجام کار ممکن است آن‌سوی گمان وی باشد.
هوآی لیو / Hui Liu، استادیار رشتة جامعه‎شناسی در دانشگاه ایالتی میشیگان، بر آن شد تا تمامی ریسک‌های قلبی عروقی یا فواید مرتبط به فعالیت جنسی را مورد تحقیق قرار دهد. خانم لیو و همکارانش داده‎های نظرسنجی انجام شده از 2204 نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
نمونه‎ها از «پروژة ملی زندگی اجتماعی، سلامت و سالخوردگی» انتخاب شدند. نمونه‎ها در زمان نخستین گردآوری داده‎ها در فاصلة 2006 - 2005 در سنین بین 57 تا 86 سال بودند. تیم تحقیق 5 سال بعد دور دوم گردآوری داده‎ها را انجام داد.
برای برآورد میزان سلامت قلبی عروقی جمعیت مورد بررسی، تیم تحقیق نمودار سرعت ضربان قلب، فشار خون، و مقدار پروتئین واکنشی C در گردش خون (افزایش میزان این پروتئین یکی از علایم التهاب و مرتبط به ریسک بیماری قلبی شناخته می‎شود) را ترسیم کرد. محققان همچنین اتفاقات قلبی عروقی شامل حملة قلبی، نارسایی قلبی و سکتة مغزی را پیگیری کردند.

آیا سکس برای سالمندان سالم‎تر است؟
بعد از برگشت داده‎ها و انجام آنالیز نتایج به طور کامل مطابق انتظار نبود. با لحاظ کردن باور عامه، در طول 5 سال پیگیری، پیرمردانی که حداقل یک بار در هفته ارتباط جنسی داشتند، با ریسک بالاتری از ناراحتی‎های قلبی عروقی روبه‌رو بودند. پیرمردانی که به نحو قابل‌ توجهی از نظر جنسی کمتر فعال بودند به شکل اساسی در این مورد کاهش ریسک داشتند.
در آن سوی صحنه، این اثرات در مورد زنان سالخورده مشاهده نشد.
خانم هوآی لیو می‌گوید:
"به شکل جالب توجهی ما فهمیدیم که در مقایسه با پیرمردانی که از نظر جنسی غیر فعالند، داشتن سکس هفته‎ای یک بار یا بیشتر مردان سالمند را تقریباً دو بار بیشتر در معرض ریسک تجربة اختلالات قلبی عروقی قرار می‎دهد.
"از این گذشته، پیرمردانی که سکس با شریک جنسی خود را بیش از حد لذت‎بخش یا راضی کننده می‌یابند نسبت به پیرمردانی که چنین حسی را ندارند در ریسک بالاتری برای اختلالات قلبی عروقی قرار دارند."
مطالعة حاضر قادر به ارائة دلایل برای افزایش ریسک بیماری‎های قلبی عروقی نیست، اما خانم لیو در این مورد تئوری‎هایی دارد. او بر این باور است که به دلیل دشوارتر بودن رسیدن به اُرگاسم در مردان پیر - به دلایل عاطفی یا پزشکی - آنها ممکن است خود را به درجات وسیع‎تری درگیر موضوع کنند.
این "درگیری" می‎تواند استرس بیش از اندازه‎ای به سیستم قلبی عروقی در حال تقلای فعلی آنها وارد کند. علی‎رغم ناکافی بودن شواهد، لیو بر این باور است که میزان تستوسترون و داروهای مرتبط به بهبود عملکرد جنسی نیز ممکن است نقشی در افزایش ریسک اختلالات قلبی عروقی بازی کنند. "احتمال دارد که این داروها یا مکمل‎های جنسی اثرات منفی بر سلامت قلبی عروقی مردان پیر داشته باشند."
ممکن است سطوح ملایم روابط جنسی برای سلامت کلی مردان پیر مفید باشد، اما در هر حال، زور بیش از حد زدن و سرگرمی بیش از اندازه داشتن ممکن است ورق را برگرداند.

سکس و زنان سالخورده
برای خانم‎های پیر این پیامدهای منفی عقب سر خود را نگاه نمی‎کند؛ در واقع، مورد کاملاً بر عکس است: خانم دکتر لیو می‎گوید: خانم‎های پیری که سکس را به طور مشخص راضی کننده و لذت‎بخش تجربه می‎کنند ریسک افزایش فشار خون آنها 5 سال پایین‎تر از میزان متعارف سنی است.
"ما خبرهای خوبی برای زنان داریم: کیفیت خوب روابط جنسی می‎تواند زنان پیر را در مقابل ریسک بیماری‎های قلبی عروقی در دوران واپسین زندگی محافظت کند."
یک توضیح محتمل برای این تأثیر دو قطبی ممکن است در روان‎شناسی ارتباط نهفته باشد. ارتباط عمیق و نزدیک منبع حیاتی حمایت عاطفی و اجتماعی است. این موضوع در نفس خود می‎تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد و احساس خوشبختی روانی را که محافظت از سلامت قلبی عروقی را در خود دارد، تقویت کند.
به نظر می‎رسد این حمایت روانی برای زنان مهم‎تر باشد؛ لیو بر این باور است که این ممکن است به این دلیل باشد که "مردان در تمامی روابط، صرف‌نظر از کیفیت، ممکن است از شرکای جنسی خود نسبت به زنان حمایت بیشتری دریافت کنند. در هر حال، فقط زنان در روابط دارای کیفیت خوب ممکن است انتظار چنین فوایدی را از شریک جنسی خود داشته باشند."
از آنجا که فعالیت جنسی طیف گسترده‎ای از عوامل جسمانی و روانی را درگیر می‎کند، چیدمان علل و عواقب ممکن است تکلیف دشواری باشد. در عین حال خانم لیو امیدوار است که این اطلاعات الهام‌بخش دکترها برای صحبت با بیماران پیرمرد آنها در مورد خطرات بالقوة روابط جنسی پرحرارت، مخصوصاً برای آن دسته از آنها که در معرض ریسک‎های قلبی عروقی قرار دارند، باشد./

در همین زمیه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت توصیه می‌شود:

روابط جنسی سالمندان - نکاتی برای پیرمردان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.