دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا تو هم شب زنده‌داری؟ پس ممکن است دچار این جهش ژنتیکی باشی!

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

•    آنا ساندویو
•    ترجمة فرهنگ راد

تعداد کمی از ما از بیدار شدن در صبح لذت می‌برند، اما برخی از مردم برای این کار بیش از افراد دیگر تقلا می‌کنند. بر مبنای یک مطالعة جدید اگر شما شب‌ها دیروقت به خواب می‌روید و بیدار شدن در صبح زود را بیش از حد مشکل می‌یابید، ممکن است دچار یک جهش ژنتیکی باشید که ریتم شبانه‌روزی شما را دگرگون می‌کند.
برخی از ما تکمة چُرت زدن ساعت را پیش از اینکه کاملاً از خواب بیدار شوند بارها فشار می‌دهند. افرادی که برای زود بیدار شدن در هنگام صبح تقلا می‌کنند اما هیچ مشکلی برای بیدار ماندن تا دیروقت شب ندارند به "جُغد شب" معروفند.
رفتار "جغد شب" از سوی متخصصان بالینی خواب اغلب به عنوان اختلال مرحلة خواب تأخیری (DSPD) شناخته می‌شود. تخمین زده می‌شود که 15 درصد کل جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار این اختلال باشد.
افراد دچار DSPD یک ریتم شبانه‌روزی تأخیری دارند. ساعت چرخة بیست و چهار ساعته، فیزیولوژی درونی اُرگانیسم‌ها را با محیط هم‌تراز می‌کند، اما افراد مبتلاء به DSPD نوعی آغاز تأخیری خواب را تجربه می‌کنند.
DSPD شایع‌ترین اختلال ریتم شبانه‌روزی خواب است. اختلالات خواب با افسردگی، بیماری‌های قلبی عروقی، نگرانی و دیابت مرتبط است.
تحقیق تازه‌ای که در نشریة سلول / Cell منتشر شده است، جهشی ژنتیکی را شناسایی می‌کند که ممکن است مسؤول دگرگونی ساعت شبانه‌روزی انسان در افراد موسوم به جغد شب باشد.
محققان به رهبری مایکل یانگ / Michael Young، استاد بخش ریچارد و جنی و رییس آزمایشگاه ژنتیک دانشگاه راکفلر در نیویورک فکر می‌کنند که جهش ژن CRY1 ممکن است سبب آغاز به تأخیر افتادن خواب باشد.

چگونه یک جهش ژنتیکی می‌تواند بر ساعت درونی ما تأثیر بگذارد
همان‌طور که نویسندگان مقالة جدید توضیح می‌دهند، ریتم شبانه‌روزی بدن ما یک بنیان روشن ژنتیکی دارد که در طول تاریخ تکامل بدون تغییر باقی مانده است. دکتر یانگ، رهبر مطالعه می‌گوید، این ساعت "به صورت بنیادی از مگس تا نوع بشر یکسان است."
در آغاز چرخة شبانه‌روزی، سلول‌ها پروتئین‌هایی می‌سازند که فعال‌ نامیده می‌شوند. در طول چرخة 24 ساعته، این فعال‌‌ها مهار کننده‌های خود را ایجاد می‌کنند که به تدریج باعث کاهش فعال‌‌ها می‌شود. وقتی همة فعال‌ها خاموش شوند، دیگر مهار کننده‌ای تولید نمی‌کنند. وقتی تمامی مهارکننده‌ها تضعیف شدند، فعال‌ها دوباره نهایت قدرت خود را به دست می‌آورند، و بنابراین کل چرخه بار دیگر از سر گرفته می‌شود.
یانگ و همکارانش پروتئین CRY1 را به عنوان یکی از مهار کننده‌ها شناسایی کرده‌اند، که برای سرکوب پروتئین‌های فعال "ساعت" و "بی‌مال 1" (که در انسان ARNTL نامیده می‌شود) وارد عمل می‌‌گردد. محققان یک جهش تک‌نقطه‌ای در ژن CRY1 یافته‌اند، که این بدین معنی است که فقط یک حرف در کُدگذاری ژنتیکی نادرست است.
در هر حال، همین یک مورد کافی است تا بخش بزرگی از بیان پروتئینی توسط ژن دچار خطا شود. این تغییر، مهارکننده را بیش‌فعال می‌کند و باعث می‌شود این مهارکننده فعال‌‌ها را برای زمانی دراز سرکوب کند و چرخة شبانه‌روزی را حداقل نیم ساعت گسترش دهد.

جهش ژنتیکی می‌تواند باعث تأخیر خواب تا دو ساعت یا بیشتر شود
با استفاده از یک پایگاه دادة جستجوی ژن، محققان این جهش را در هر 1 نفر از 75 نفر اروپایی‌های غیر فنلاندی پیدا کردند. به علاوه، با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه، دانشمندان الگوهای خواب را در شش خانوادة ترک‌ مطالعه کردند و 39 حامل جهش CRY1 را در آنان یافتند.
حاملان این جهش ژنتیکی بسیار دیرتر از همتایان فاقد این جهش خود به خواب می‌روند، و برخی از آنها حتی ممکن است الگوهای خواب از هم گسیخته داشته باشند. در حدود ساعت 4 بامداد، افراد غیر حامل این جهش تقریباً در نیمه راه خواب خود بسر می‌برند، حال آنکه برای حاملان این جهش ژنتیکی این نقطة میانی تا ساعت 6 و 8 صبح به تأخیر می‌افتد.
الینا پاتکی / Alina Patke، نویسندة اول مطالعه و دانشیار پژوهشی در آزمایشگاه محقق اصلی مطالعه، یانگ، می‌گوید: "حاملان جهش مزبور دارای روزهایی طولانی‌تر از آنچه سیارة ما به آنها داده است، هستند، بنابراین ذاتاً از تمام عمر خود بازی می‌گیرند."
یانگ می‌گوید: "چنان است که انگار این گروه از مردم جت‌لگ‌های همیشگی دارند، که هر روزه رو به مشرق به حرکت درمی‌آیند. آنها صبح‌ها برای شروع روز بعد آماده نیستند."
در هر حال، محققان می‌نویسند که اثرات این جهش را هنوز می‌توان با اجرای سخت الگوی خواب و فشار آوردن بر خود تغییر داد.
خانم پاتکی که خود از افراد گروه جغدهای شب شناخته می‌شود، می‌گوید: "یک چرخة بیرونی و بهداشت خواب خوب می‌تواند برای تطبیق یافتن یک ساعت کندگذر با شبانه‌روز بیست و چهار ساعته وارد عمل شود. ما فقط باید بیشتر روی این موضوع کار کنیم."

Source:
medicalnewstoday.com
Are you a 'night owl'? You may have this genetic mutation
Written by Ana Sandoiu
Published: 6 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.