دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فقدان خواب زیبا مانع زندگی اجتماعی شما می‎شود

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدید پس از پی بردن به اینکه فقط دو شب کمبود خواب می‎تواند شما را در نظر دیگران کمتر جذاب و سالم نشان دهد، اثبات می‎کند که چیزی به عنوان "خواب زیبا" وجود دارد.
به علاوه، محققان پی برده‌اند که کاهش جذابیت ناشی از فقدان خواب می‎تواند بر زندگی اجتماعی فرد تأثیر بگذارد. مردم ممکن است برای ایجاد ارتباط اجتماعی با افراد دچار کمبود خواب تمایل کمتری از خود نشان دهند.
نویسندۀ همکار مطالعه، دکتر تینا ساندلین / Tina Sundelin از بخش مغز و اعصاب بالینی انستیتو کارولینسکا در سوئد، و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ "انجمن سلطنتی علم آزاد" گزارش داده‌اند.
ما همه به این موضوع آگاهی داریم که خواب برای سلامت و تندرستی ما حیاتی است. خواب نه فقط برای تثبیت حافظه مهم است بلکه بدن ما نیز برای تجدید قوا و شادابی خود به خواب نیاز دارد.
در هر حال، آمارها نشان می‌دهند که در حدود یک سوم آمریکاییان بزرگسال در تحقق 7 ساعت خواب شبانۀ توصیه شده ناموفق هستند.
جای تعجبی ندارد که خواب ناکافی به اشکال مختلف بر چهره و ظاهر ما تأثیر می‎گذارد و این تأثیرات بر مبنای تحقیق جدید از سوی دیگران نادیده گرفته نمی‎شود.

بزرگسالان دچار کمبود خواب کمتر جذاب و سالم تلقی می‌شوند
ساندلین و همکارانش 25 مرد و زن جوان و سالم را وارد مطالعۀ خود کردند.
از تمام نمونه‎ها خواسته شد تا دو شب متوالی هر شب به مدت 8 ساعت بخوابند. یک هفته بعد، از سوژه‎ها خواسته شد تا در دو شب متوالی خواب شبانۀ خود را به چهار ساعت محدود کنند.
پس از هر دو وضعیت نمونه‎ها به آزمایشگاهی رفتند که در آنجا عکس‎های گرفته شده از خود را می‌دیدند. برای گرفتن این عکس‎ها از نمونه‌ها خواسته می‌شد تا آرایش نکنند، موهای خود را از روی صورت کنار بزنند و تی شرت خاکستری بپوشند.
در مرحلۀ بعد محققان 122 فرد بزرگسال را به عنوان "رأی دهنده" به کار گرفتند و از آنها خواستند تا به عکس‌های گرفته شده از نمونه‎های مطالعه نگاه کنند. از این افراد خواسته شد تا به میزان جذابیت، سلامت، قابل اعتماد بودن افراد داخل عکس‎ها و اینکه تمایلی به ایجاد ارتباط اجتماعی با آنها دارند، امتیاز بدهند.
نه فقط نمونه‎ها نسبت به زمانی که استراحت کافی داشتند در دورۀ پس از محدودیت خواب نمرۀ جذابیت و سلامت کمتری گرفتند، بلکه امتیاز دهندگان از این مورد خبر می‎دادند که تمایل کمتری به برقراری ارتباط اجتماعی با افرادی دارند که دچار کمبود خواب به نظر می‎رسیدند.
تیم تحقیق گزارش می‎دهد که به نظر نمی‎رسد که میزان قابل اعتماد بودن فرد بر اثر بی‎خوابی خدشه‌دار شده باشد.

یافته‎ها شاید با اثرات بی‎خوابی بر جریان خون به پوست قابل توضیح باشد
ساندلین و همکارانش می‎گویند، اثرات محرومیت از خواب بر رنگ خون پوست می‎تواند بخشاً توضیح دهندۀ این موضوع باشد که چرا بزرگسالان دچار کمبود خواب کمتر جذاب و سالم به نظر می‎رسند.
محققان می‎نویسند: "یک چهرۀ سالم و جذاب با درجاتی از سرخی صورت مشخص می‌شود که به نوبۀ خود نشانگر افزایش تأخیر خون شاهرگی و رگ‎ها است."
"جریان خون به پوست تحت تأثیر خواب قویاً تقویت می‎شود و این تأخیر خون شاهرگی ممکن است راهی باشد که با آن بدن توزیع عوامل دفاع اندوژنی (درون‌زاد) را توزیع می‎کند. در شرایط فقدان خواب، جریان خون به پوست کاهش پیدا می‎کند، و بر مبنای نظر امتیاز دهنده‎ها چهره‎ها پس از نخوابیدن رنگ پریده به نظر می‎رسیدند."
در حالی که مطالعات بیشتری برای رسیدن به فهم بهتر در مورد مکانیسم‌های پشت اثرات محرومیت از خواب بر ظاهر چهره مورد نیاز است، محققان معتقدند که یافته‎های آنها اهمیت خواب خوب شبانه را برجسته‌تر می‌کند."
نویسندگان مطالعه جمع‎بندی می‎کنند:
"این مطالعه نشان می‎دهد که محدود شدن خواب باعث نمود منفی چهره و کاهش میزان تمایل دیگران در برقراری ارتباط اجتماعی با افراد دچار کمبود خواب می‌شود.
این مطالعه همچنین بر داده‎های مطالعات پیشین در مورد ظاهر صورت پس از کمبود خواب اضافه می‎شود، و نشان می‎دهد که علی‎رغم استفاده از یک مقیاس متفاوت، و یک وضعیت ذاتی و طبیعی‎تر کمبود خواب، ارتباط میان خواب، جذابیت و ظاهر سالم به قوت خود باقی است."

Source:
medicalnewstoday.com
Lack of 'beauty sleep' might hinder your social life
Written by Honor Whiteman
Published: Fri 19 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.