دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تنهایی به کیفیت خواب جوانان لطمه می‌زند

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

نگرانی مالی، استرس، نوشیدن بیش از حد قهوه - اینها فقط بخشی از عواملی هستند که می‌توانند موجب خواب بد شبانه در ما شوند. اکنون، یک تحقیق جدید عنوان می‎کند که برای افراد جوان، تنهایی را باید به این فهرست اضافه کرد.
محققان "کالج سلطنتی لندن" پی برده‌اند جوانانی که خبر از احساس تنهایی می‎دهند در مقایسه با همسن و سال‎های فاقد این احساس خود، بیشتر محتمل است که دچار ضعف کیفی خواب، خستگی در طول روز، و کمبود تمرکز شوند.
یافته‎های مطالعه اخیراً در نشریۀ "روان‌شناسی پزشکی" منتشر شده است.
تنهایی در ایالات متحد آمریکا شایع است. بر مبنای نظرسنجی سال 2016 هاریس، از 2000 نفر که مورد پرسش قرار گرفتند، 72 درصد خبر از احساس تنهایی گهگاهی دادند، و تقریباً یک سوم آنان خبر از تجربۀ تنهایی دستکم یک بار در هفته می‎دادند.
اگرچه اغلب اوقات باور بر این است که تنهایی احساسی است که افراد پیر با آن درگیرند، تحقیقات اخیر نشان می‎دهند که موضوع به همین‎جا ختم نمی‎شود. برای مثال نظرسنجی انجام شده توسط "بنیاد سلامت روانی" در سال 2010، دریافته است که تنهایی در میان افراد بزرگسال در سنین 18 تا 34 سال بیش از افراد 55 سال به بالا رایج است.
در هر حال، بر مبنای نظر محققان مطالعۀ جدید، در مورد چگونگی اثرات تنهایی بر جوانان و مشخصاً در مورد چگونگی تأثیر تنهایی بر کیفیت خواب آنان، دانش اندکی وجود دارد.
پروفسور لوئیز ارسنولت / Louise Arseneault از "انستیتو روان‎پزشکی، روان‎شناسی و علم اعصاب" کالج سلطنتی و همکارانش می‎گویند: "در مطالعۀ حاضر، ما ارتباط میان تنهایی و کیفیت خواب را در یک نمونۀ نمایندۀ سراسر کشور بزرگسالان جوان مورد بررسی قرار دادیم."

تنهایی چگونه بر کیفیت خواب جوانان تأثیر می‎گذارد
محققان داده‎های مربوط به 2232 فرد جوان در سنین 18 تا 19 ساله را که بخشی از "مطالعۀ طولی ریسک زیست‎محیطی دوقلوها" بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
محققان برای اندازه‌گیری احساس تنهایی نمونه‌ها چهار سؤال مطرح کردند که از جمله شامل این موارد بود: "هر چند وقت یک بار احساس می‎کنی همراه و همصحبتی نداری؟" و "چند وقت است است احساس تنهایی می‎کنی؟"
به علاوه محققان اطلاعات مربوط به کیفیت خواب نمونه‎ها در طول ماه قبل را گردآوری کردند که شامل مدت خواب، اختلالات خواب، و مدت زمانی بود که طول می‌کشید تا آنها به خواب بروند.
در حدود 25 تا 30 درصد نمونه‎های مطالعه گزارش از تنهایی گهگاهی دادند در حالی که 5 درصد آنها گفتند که اغلب دچار تنهایی هستند.
آنالیز داده‌ها نشان داد نمونه‎های دچار تنهایی در مقایسه با افراد فاقد این حس، 10 درصد بیشتر احتمال دارد که دچار کمبود کیفیت خواب باشند، و 24 درصد بیشتر احتمال دارد که در طول روز دچار خستگی و مشکلات تمرکز باشند.
این یافته‌ها پس از محاسبۀ شماری از عوامل احتمالاً مخدوش کنندۀ نتایج شامل علایم اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات سلامت روانی به قوت خود باقی بودند.

چرا تنهایی به کیفیت خواب لطمه می‌زند؟
اگرچه مطالعه برای تحقیق در مورد ساز و کار پشت ارتباط میان تنهایی و ضعف کیفی خواب طراحی نشده بود، محققان در این مورد نیز نظریه‎هایی دارند:
برای مثال، آنها اشاره می‎کنند که مطالعات پیشین ارتباطی میان تنهایی و افزایش میزان "هورمون استرس"، کورتیزول، یافته‎اند، که این می‎تواند به اختلال خواب منجر شود.
به علاوه، تیم تحقیق پی برد که ارتباط میان تنهایی و فقر کیفی خواب در میان جوانانی که دارای تاریخچۀ تجربۀ خشونت هستند، بیشتر است.
تیموتی ماتیوز / Timothy Matthews، نویسندۀ همکار مطالعه می‎نویسد: "این باعث ایجاد این حس می‌شود که خواب وضعیتی به نظر می‎رسد که در آن احساس امنیت غیر ممکن است، بنابراین احساس جدایی از دیگران می‎تواند آسودگی خواب را از بین ببرد، و این احساس برای کسانی که دارای تاریخچۀ تحمل خشونت در گذشته هستند حتی شدیدتر است.
"بنابراین اشراف به این موضوع که تنهایی می‎تواند با آسیب‌پذیری قبلی در برخی افراد وارد فعل و انفعال شود، اهمیت دارد، و اینکه افراد باید از حمایت پایدار برخوردار باشند."
در کل محققان معتقدند که یافته‎های آنها اهمیت در نظر گرفتن احساس تنهایی در میان جوانان را پیش از اینکه به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، برجسته می‌کند.
پروفسور لوئیز ارسنولت می‎گوید: "تقلیل کیفیت خواب یکی از پرشمار راه‎هایی است که در آنها تنهایی زیر پوستی می‎شود، و یافته‎های ما بر اهمیت رویکردهای درمانی زودهنگام برای هدف گرفتن افکار منفی و باورهایی که می‎توانند تنهایی را به یک چرخۀ معیوب تبدیل کنند، تأکید دارد.
بسیاری از جوانان مطالعۀ ما در حال حاضر دانشجو هستند، و برای اولین بار در طول زندگی خود خارج از محیط خانه زندگی می‎کنند، که این می‎تواند احساس تنهایی را تشدید کند. بنابراین این موضوع اهمیت دارد که آنان پیش از اینکه دچار مشکلات شدید سلامت روانی شوند از حمایت مناسب برای هدف قرار دادن این احساس برخوردار گردند."

Source:
medicalnewstoday.com
Loneliness may harm sleep quality for young adults
Written by Honor Whiteman
Published: Sun 21 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.