دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کمبود خواب خطر مرگ را در افراد مبتلا به سندرم متابولیک افزایش می‎دهد

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی


• تیم نیومن
• ترجمه محمد قاسم رافعی

مطالعۀ منتشر شده در نشریۀ انجمن قلب آمریکا، پی می‎برد که افراد دچار گروهی از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی در صورت داشتن خواب کمتر از 6 ساعت در شب در معرض ریسک بالاتر مرگ قرار دارند.
سندرم متابولیک به گروهی از وضعیت‎ها گفته می‎شود که اگر در کنار هم لحاظ شوند خطر سکته قلبی، دیابت و بیماری قلبی را افزایش می‎دهند.
این وضعیت‎ها شامل فشار خون بالا، میزان بالای قند خون، کلسترول غیر نرمال و چربی بیش از حد دور کمر است.
تخمین زده می‎شود که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 34 درصد افراد بزرگسال دچار سندرم متابولیک باشند.
از آنجا که چاقی در آمریکا در حال افزایش است، تعداد کسانی که شامل مقیاس‎های سندرم متابولیک می‎شوند نیز در حال اضافه شدن است. به همین دلیل فهم عواقب و پیامدهای وضعیت به شکل روزافزونی اهمیت پیدا می‎کند.

اهمیت خواب
تحقیقات پیشین وجود ارتباط میان مدت خواب و طیفی از پیامدهای منفی سلامت را نشان داده‎اند که برخی از آنها شامل اضافه وزن، افزایش خطر دیابت و انواع بیماری‎های قلبی عروقی است.
مطالعاتی که تاکنون به تأثیرات مدت خواب بر سندرم متابولیک پرداخته‎اند نتایج قطعی نداشته‌اند. یک تحقیق اخیر بر آن شد تا نگاه تازه‎ای به این فعل و انفعال بیندازد. مطالعات پیشین بر گزارش خود نمونه‎ها از مدت خواب متکی بودند اما برای اولین بار مطالعۀ جاری برای بهبود نتایج مطالعه خواب نمونه‎ها را در محیط آزمایشگاهی مورد پایش قرار داد.
مطالعه به سرپرستی خولیو فرناندز – مندوزا / Julio Fernandez-Mendoza، استادیار کالج پزشکی ایالتی پن و روان‎شناس در مرکز تحقیقات و درمان خواب مرکز پزشکی میلتون اس. هرشبی بهداشت ایالتی پن انجام شد.
در مجموع داده‎های 1344 فرد بزرگسال مورد استفاده قرار گرفت. متوسط سن نمونه‎ها 49 سال بود و کمتر از نیمی از آنها (42 درصد) مرد بودند. هر یک از نمونه‎ها به عنوان بخشی از مطالعۀ کوهورت بزرگسالان ایالت پن یک شب را در آزمایشگاه خواب سپری می‎کرد.
از این گروه، 39.2 درصد افراد دستکم دارای سه ریسک فاکتور سندرم متابولیک بودند. در طول دورۀ پیگیری با متوسط زمانی 16.6 سال، 22 درصد نمونه‌ها جان خود را از دست دادند.

خواب و سندرم متابولیک
همان‎طور که انتظار می‎رفت تجزیه و تحلیل داده‎ها نشان داد که نمونه‎های دچار سندرم متابولیک در مقایسه با نمونه‎های فاقد ریسک فاکتورهای این سندرم، بیشتر احتمال داشت که در طول دورۀ پیگیری مطالعه بر اثر سکتۀ مغزی فوت کنند. وقتی محققان داده‎ها را بر مبنای میزان خواب هر فرد جدا کردند نتایج جالب توجه‎تر شد.
افراد دچار سندرم متابولیک که شب‎ها بیش از 6 ساعت می‎خوابیدند 1.6 بار بیشتر احتمال داشت که در طول 16 سال دورۀ پیگیری مطالعه جان خود را بر اثر استروک از دست بدهند. این میزان برای آن دسته از مبتلایان به سندرم متابولیک که میزان خوابشان کمتر از 6 ساعت بود به 2.1 برابر می‎رسید.
مشابهاً آنهایی که دچار سندرم متابولیک بودند و کمتر از 6 ساعت می‎خوابیدند در مقایسه با افراد فاقد ریسک فاکتورهای مزبور تقریباً دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ به هر علت بودند.
نتایج مطالعه حتی پس از تنظیم آن برای آپنه خواب که یکی از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی شناخته می‎شود به قوت خود باقی بود.
آزمایشگاه‎های خواب اغلب آپنه خواب را تست می‎کنند اما دکتر فرناندز – مدوزا فکر می‎کند که دکترها باید به موضوع مدت خواب بیمار نیز توجه کنند.
اگرچه مطالعه جذاب بوده است، نیاز به تکرار دارد. نویسندگان همچنین شتاب دارند تا نقایص مطالعه را توضیح دهند.
نخست اینکه مطالعه از نوع مشاهد‎ای است، بنابراین علت و معلول را با قاطعیت نمی‎توان مورد جمع‎بندی قرار داد. ثانیاً، تعداد اقلیت‎های نژادی در گروه مورد مطالعه کم بود، که این امکان را مطرح می‎کند که تفاوت‎های نژادی قابل ملاحظه هستند. ثالثاً و شاید مهم‎تر از همه، مطالعه بر اساس نتایج فقط یک شب خواب در محیط آزمایشگاهی استوار است. مطالعه‎ای که مدت خواب را در دورۀ زمانی طولانی‎تری اندازه‌گیری کند ارجح خواهد بود.
همچنان که فرناندز مندوزا می‎گوید، "نتایج مطالعه بیش از جواب سؤال پدید آورده‎اند. آزمون‎های بالینی آینده برای تعیین این موضوع نیاز است که آیا طول مدت خواب، در تلفیق با کاهش فشار خون و گلوکز، باعث بهبود پیش‌آگهی افراد دچار سندرم متابولیک خواهد بود."
اگر صرفاً خواب طولانی‎تر بتواند دورنمای سلامت را در افراد دچار سندرم متابولیک بهبود ببخشد، این موضوع باعث نجات میلیون‎ها زندگی و صرفه‎جویی غیر قابل محاسبه‎ای در هزینه‏های سیستم مراقبت‎های پزشکی خواهد شد.

Source:
medicalnewstoday.com
Lack of sleep increases death risk in people with metabolic syndrome
Written by Tim Newman
Published: Thu 25 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.