دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اختلال خواب افکار خودکشی را تشدید می‎کند

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

یک تحقیق جدید می‎گوید بی‎خوابی، کابوس‎های شبانه، و خواب نامنظم می‎توانند نشانگرهای تشدید افکار خودکشی در میان بزرگسالان جوان باشند.
محققان پی برده‎اند بزرگسالان جوانی که دچار اختلالات خواب هستند در مقایسه با همین گروه سنی که از خواب مناسب برخوردارند، احتمال بیشتری دارد که در پی سه هفته دچار افکار خودکشی شوند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر ربکا برنرت / Rebecca Bernert، استادیار روان‎پزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در "نشریۀ روان‌پزشی بالینی" منتشر کرده‎اند.
آمارها نشان می‎دهند که در سال 2015، خودکشی عامل بروز 44.000 مورد مرگ در ایالات متحد آمریکا بوده است، که آن را به دهمین علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر در سطح کشور تبدیل می‎کند.
بیشتر آنکه در سال 2014 بیش از 1 میلیون فرد بزرگسال آمریکایی خبر از اقدام به خودکشی دادند، و بیش از 9.4 میلیون فرد بزرگسال از وجود افکار خودکشی در خود گفته‎اند.
نیازی به گفتن ندارد که خودکشی یک نگرانی اصلی بهداشت عمومی است، و نیازی به شناسایی ریسک فاکتورهای خودکشی وجود دارد، به شکلی که بتوان موازین پیشگیرانه را سر جای درست خود قرار داد.
تحقیق جدید از سوی دکتر برنرت و تیمش می‎گوید که اختلالات خواب چنین عاملی می‏‌تواند باشد.

اختلالات خواب چگونه بر افکار خودکشی طلبانه تأثیر می‎گذارد
برای رسیدن به یافته‎هایشان، محققان 50 فرد بزرگسال در سنین 18 تا 23 سال را وارد مطالعه کردند. تمامی نمونه‎ها یا دارای سابقۀ اقدام به خودکشی بودند یا اخیراً افکار خودکشی در سر داشتند.
از نمونه‌ها خواسته شد تا به مدت یک هفته شب‎ها یک شتاب‎سنج به دور مچ دست خود ببندند. این دستگاه محققان را قادر می‎ساخت تا حرکات مچ نمونه‎ها را پایش کنند، که مطالعات پیشین نشان داده‌اند نشانگر قابل اعتمادی برای الگوهای خواب - بیداری محسوب می‎شود.
نمونه‎ها همچنین پرسشنامه‎های مشروحی را در مورد شدت بی‎خوابی، کابوس‎ها، افسردگی، مصرف مشروب الکلی، و افکار خودکشی‎طلبانه کامل کردند. پرسشنامه‎ها در زمان آغاز مطالعه، و همچنین 1 و 3 هفته پس از پایش خواب نمونه‌ها تکمیل می‎شد.
در مقایسه با نمونه‎هایی که هر روزه در زمان‎های مشابهی به خواب می‎رفتند و از خواب بیدار می‎شدند، آنهایی که چرخۀ خواب و بیداری متغیری داشتند - مشخصاً در مورد خواب - بیشتر محتمل بود که 1 و 3 هفته بعدتر دارای افکار خودکشی باشند.
به علاوه آن دسته از نمونه‌ها که تغییرات زمان خواب در آنها بیشتر بود در عین حال بیشتر در معرض تجربۀ بی‎خوابی و کابوس قرار داشتند، و این هر دو پیش‌بینی کننده‎های مستقل افکار خودکشی بودند.
دکتر برنرت می‎نویسد: "بی‎خوابی و کابوس‎ها موجب تغییر بیشتری در این موضوع هستند که ما چه وقت بتوانیم در طول شب‌های متوالی به خواب برویم، که این همان روشی است که بی‎خوابی گسترش پیدا می‎کند.
خواب یک فشارسنج تندرستی ما است، و به طور مستقیم بر آنچه ما در روز بعد احساس می‎کنیم تأثیر دارد."
خانم دکتر برنرت اضافه می‎کند: "ما معتقدیم فقر خواب می‎تواند باعث ایجاد تنش عاطفی در طول زمان‎های پریشانی گردد، که این بر چگونگی تنظیم حالات ما مؤثر است، و در نتیجۀ آستانۀ تحمل ما را برای رفتارهای خودکشی کاهش می‎دهد."
حتی پس از لحاظ کردن شدت افسردگی در میان نمونه‎ها، ارتباط میان اختلالات خواب و افکار خودکشی به قوت خود باقی بود.

"هدفی برای پیشگیری از خودکشی"
بر اساس یافته‎های خود، دکتر برنرت و تیمش معتقدند که بی‎خوابی، تغییرات زمان خواب – بیداری، و دیگر اختلالات خواب می‎توانند پیش‎بینی کنندۀ افکار خودکشی در میان بزرگسالان جوان باشند - گروهی از کل جمعیت که بیش از همه تحت تأثیر افکار خودکشی قرار دارد.
همچنان که دکتر برنرت می‎گوید، اختلالات خواب "می‎تواند نمایانگر یک هدف مهم درمانی در پیشگیری از خودکشی باشد."
تیم تحقیق اکنون در فرآیند انجام دو آزمون بالینی است که در آنها درمان‌های غیر دارویی برای بیماری بی‎خوابی برای بررسی قابلیت آنها در پیشگیری از رفتارهای خودکشی مورد آزمایش قرار می‎گیرد.
دکتر برنرت می‎گوید: "در مقایسه با دیگر ریسک فاکتورهای خودکشی، اختلال خواب تعدیل‌پذیر و با استفاده از مداخلات سریع‌التأثیر و مختصر بسیار قابل درمان است."
دکتر ربکا برنرت توضیح می‎دهد: "از آنجا که خواب یک تجربۀ جهانشمول است، و ما ممکن است برای صحبت دربارۀ ارتباط آن با سلامت روانی خود شفاف‎تر حرف بزنیم، ما معتقدیم که مطالعۀ ما نمایانگر یک فرصت مهم در پیشگیری از خودکشی است."


Source:
Disturbed sleep might worsen suicidal thoughts
By Honor Whiteman
Published: Fri 30 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.