دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یوگا برای مردان مبتلاء به سرطان پروستات مفید است

اخبار یوگا / تای‌چی / مدیتیشن / ریلکسیشن

ترجمه هامیک رادیان

یوگا توسط میلیون‌ها تن از مردم برای کاهش استرس و بهبود تناسب اندام به کار می‌رود اما ممکن است بازده بسیار بیشتری در بر داشته باشد.
تحقیقی تازه مطرح می‌کند که مردانی که برای سرطان پروستات مورد رادیوتراپی قرار می‌گیرند ممکن است از یوگا سود ببرند.
رهبر مطالعه دکتر نیها واپیوالا از دپارتمان اُنکولوژی اشعه‌ای در دانشکدة پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا و همکاران، اخیراً یافته‌های خود را در دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن انکولوژی یکپارچه در بوستن ارائه دادند.
یوگا نوعی تمرین ذهنی و جسمی است که ترکیبی از حالات ذهنی، تکنیک‌های تنفس و مراقبه یا تمدد اعصاب را در بر می‌گیرد.
بر مبنای نظر مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) حدود 1/9٪ آمریکایی‌های بزرگسال – 21 میلیون نفر – در سال 2012 یوگا را به کار می‌بردند – افزایشی از 1/6٪ در سال 2007.
شماری از مطالعات، یوگا را به خاطر فواید سلامت بسیار آن مورد ستایش قرار داده‌اند. در سال 2014 مدیکال نیوز تودی مطالعه‌ای را گزارش داد که دریافته بود تمرین یوگا ممکن است کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان سینه را بهبود بخشد، همچنین مطالعه‌ای جدیدتر مطرح می‌کند که یوگا ممکن است نشانگان آرتریت را بهبود بخشد.
اکنون دکتر واپیوالا و تیم او دریافته‌اند که یوگا ممکن است فواید مهمی برای مردان دچار سرطان پروستات در بر داشته باشد.
پس از سرطان پوست، سرطان پروستات شایع‌ترین نوع سرطان در میان مردان آمریکایی است؛ حدود 1 نفر از 7 نفر مرد در ایالات متحد آمریکا در طول زندگی خود مبتلا به این بیماری تشخیص داده می‌شوند.
در حالی که اشعه درمانی می‌تواند درمان انتخابی برای مردان دچار سرطان پروستات باشد، ممکن است برخی عوارض جانبی داشته باشد که کیفیت زندگی بیمار را مختل می‌کنند. برای مثال، برآورد شده است که 90-60٪ مردانی که مورد اشعه درمانی قرار می‌گیرند خستگی مفرط، 85-21٪ آنها اختلال نعوظ و 24٪ آنان بی‌اختیاری ادراری را تجربه می‌کنند.

یوگا کیفیت زندگی را حفظ می‌کند و از عوارض جانبی می‌کاهد
دکتر واپیوالا و همکاران برای برآورد اینکه چگونه یوگا می‌تواند روی کیفیت زندگی اثر بگذارد و از عوارض جانبی مردانی که برای سرطان پروستات مورد اشعه درمانی قرار می‌گیرند بکاهد، دست به کار شدند.
محققان دریافتند که تا زمان انجام مطالعة آنها، مطالعات انجام شده بدواً در مورد اینکه چگونه یوگا برای بیماران زن سرطانی مفید است تمرکز کرده بودند – عمدتاً با این فرض که مردان نمی‌خواهند به یوگا بپردازند، بر مبنای این داده که 72٪ آنان که در ایالات متحد آمریکا به یوگا می‌پردازند زن هستند.
تیم تحقیق 68 بیمار سرطان پروستات را وارد مطالعه کرد که 6 تا 9 هفته تحت اشعه‌درمانی سرپایی قرار داشتند. از این گروه 45 نفر موافقت کردند که در طول درمان خود دو بار در هفته هر بار به مدت 75 دقیقه در یوگای سبک آیسچنز مشارکت کنند.
تالی مازار بن-یوسف، محقق مطالعه و مدرس دارای گواهی و محقق در مرکز سرطان آبرامسون پن توضیح می‌دهد: "این سبک یوگا ایده‌هایی در مورد تئوری جنبش و حرکت‌شناسی را شامل می‌شود و برای تمامی گونه‌های جسمانی و سطوح تجربی قابل دسترسی است."
محققان نوشته‌اند که 18 نفر از مشارکت کنندگان خیلی زود با توجه به تلاقی ناگزیر بین کلاس‌های یوگا و اشعه‌درمانی از مطالعه کناره‌گیری کردند.
مردان باقی مانده از روی یک سری پرسشنامه تکمیل شدند، محققان دریافتند که در کلیت دورة اشعه درمانی و جلسات یوگا، کیفیت زندگی بیماران حفظ شد. خستگی شدید نیز بهبود یافت، در حالی که پیش‌آگهی نعوظ و بی‌اختیاری ادراری پایدار ماند.
در تفسیر این یافته‌ها دکتر واپیوالا می‌گوید: "داده‌ها به صورت مداوم نشان داده‌اند کاهش در این اندازه‌گیری‌های مهم در سرطان پروستات بیماران تحت درمان سرطان بدون هر مداخلة تناسب ساختارمند است، بنابراین نمرات پایدار دیده شده در برنامة یوگای ما واقعاً اخبار خوبی هستند."

این یافته‌ها چه چیز را توضیح می‌دهند؟
محققان می‌نویسند که داده‌های فیزیولوژیک نشان داده‌اند که یوگا می‌تواند خستگی مفرط را در بیماران سرطانی کاهش دهد، و مطالعات پیشین مطرح کرده‌اند که یوگا ممکن است عضلات کف لگنی را گسترش داده و جریان خون را افزایش دهد، که ممکن است توضیح این نکته باشد که چرا تمرینات به نظر می‌رسد اختلال نعوظ و بی‌اختیاری ادراری را در آخرین مطالعه کاهش می‌دهد.
تیم تحقیق می‌گوید که یافته‌های آنها خاطرنشان می‌کند که یوگا یک دسترسی عملی برای حفظ کیفیت زندگی برای مردان تحت درمان سرطان پروستات است، که نشان می‌دهد که نرخ مشارکت در مطالعة آنها چالشی با این تصور عام است که مردان نمی‌خواهند نامزد انجام تمرین شوند."
دکتر واپیوالا می‌گوید: "نرخ مشارکت یافتة ما به تنهایی مهم است زیرا پرهیزی علیه فرضیه‌سازی در مورد بیماران فاقد شواهد مناسب است."
در قدم بعد، تیم تحقیق برنامه‌ای برای ادارة یک آزمون تصادفی کنترل شده در مورد بدون سرطان پروستات دارد، که مقایسة اثرات یوگا برضد غیر مشارکت کنندگان را مد نظر قرار می‌دهد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.