دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یوگا می‎تواند باعث درد اسکلتی عضلانی شود

اخبار یوگا / تای‌چی / مدیتیشن / ریلکسیشن


• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یوگا اغلب به خاطر تأثیر تمریناتش در کاهش درد ستایش می‎شود. به هر جهت، یک تحقیق جدید می‎گوید که یوگا می‎تواند باعث ایجاد درد گردد، و صدمات مرتبط به یوگا بیش از آن چیزی است که کسی به فکرش برسد.
این تحقیق می‎گوید، هر ساله بیش از ده درصد کسانی که به صورت تفننی تمرینات یوگا انجام می‎دهند بر اثر این تمرینات دچار درد اسکلتی عضلانی، مشخصاً در اندام‎های فوقانی، می‎شوند.
به علاوه تحقیق جدید به این نتیجه رسیده است که یوگا باعث تشدید یک‎سوم صدمات موجود می‎گردد.
نویسندۀ رهبر مطالعه پروفسور اوانجلوس پاپاس / Evangelos Pappas، از دانشکدۀ علوم بهداشت دانشگاه سیدنی در استرالیا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در "نشریه کار بدنی و حرکت‎درمانی" منتشر کردند.
یوگا یکی از رایج‎ترین تمرینات ذهنی و جسمی در ایالات متحد آمریکا است، و محبوبیت آن در حال افزایش است. بر مبنای نظرسنجی "اتحاد یوگا" در سال 2016، در حدود 37 میلیون آمریکایی بزرگسال تمرینات یوگا انجام می‎دهند، که این نسبت به رقم 20 میلیون در سال 2012 افزایش چشمگیری را نشان می‎دهد.
اما چرا یوگا اینقدر خواستار دارد؟ گذشته از اثرات تسکین استرس، یکی از دلایل جذب مردم به یوگا توانایی کاهش درد آن است. یک مطالعۀ اخیراً منتشر شده در اخبار پزشکی امروز پی برده است که در مورد کمردرد، فواید یوگا معادل فیزیوتراپی است.
به هر جهت، تحقیق جدید توسط پروفسور پاپاس و همکارانش می‎گوید که پرهیزهای لازم در مورد یوگا باید اعمال شود زیرا یوگا ممکن است بیش از سود ضرر در پی داشته باشد.

درد اندام‌های فوقانی بیشترین شیوع را دارد
برای مطالعۀ خود پژوهشگران داده‎های مربوط به 354 نفر را که به صورت تفننی تمرینات یوگا انجام می‎دادند، تجزیه و تحلیل کردند.
نمونه‎ها دو پرسشنامۀ الکترونیک را در دو وهله در طول یک سال تکمیل کردند که در آن اطلاعات مربوط به درد اسکلتی عضلانی آنها، محل بروز درد و شدت آن، گردآوری می‎شد.
داده‎ها نشان داد که 10.7 درصد نمونه‎ها بر اثر انجام یوگا دچار درد اسکلتی عضلانی شده‌اند.
پروفسور پاپاس می‎نویسد: "در موضوع شدت درد، بیش از یک‎سوم موارد درد ناشی از یوگا به قدر کافی جدی بود تا نمونه‎ها را از ادامۀ یوگا منصرف کند و این درد به مدت بیش از 3 ماه ادامه داشت."
درد در اندام‎های فوقانی - شامل شانه، آرنج، مچ و دست - شایع‎ترین انواع درد ناشی از یوگا محسوب می‎شدند، که پروفسور پاپاس توضیح می‎دهد ممکن است این دردها به "حالاتی که در آن وزن بدن بر اندام‌های فوقانی فشار می‎آورد" مثل پوزیسیون هشت شکل، برگردد.
تیم تحقیق گزارش می‎دهد، برای نمونه‌های دارای سابقۀ صدمات اسکلتی عضلانی، در حدود 21 درصد آنها بر اثر یوگا دچار تشدید آسیب شدند.

میزان صدمات بیش از گزارش‎های پیشین است
به هر جهت، مطالعه خبرهای مثبتی هم در خود دارد؛ در حدود 74 درصد نمونه‎ها خبر از تخفیف درددهای اسکلتی عضلانی پیشتر موجود خود بر اثر انجام تمرینات یوگا داده‌اند.
با وجود این محققان معتقدند که این یافته‎ها نیاز به پرهیز را هنگامی که پای یوگا به میان می‎آید برجسته می‎کند، مخصوصاً در مورد افرادی که هم‎اکنون دچار دردهای اسکلتی عضلانی هستند.
پروفسور پاپاس می‎گوید: "مطالعۀ ما پی برده است که میزان شیوع درد بر اثر یوگا بیش از 10 درصد در سال است که این رقم با نرخ صدمات موجود در میان تمامی ورزش‎های رایج در جمعیت فعال از نظر جسمانی قابل مقایسه است."
پروفسور اوانجلوس پاپاس می‎گوید: "به هر حال مردم یوگا را فعالیت بسیار ایمنی تلقی می‎کنند. نرخ صدمات ناشی از یوگا ده بار بیشتر از آن چیزی است که پیشتر گزارش شده است."
محققان می‎گویند، یافته‎های آنها ممکن است به متخصصان مراقبت‎های پزشکی و نیز بیماران کمک کند تا ریسک‎های یوگا را با دیگر فعالیت‎های جسمانی مقایسه کنند، که این به آنها امکان می‎دهد تا در مورد مناسب‎ترین ورزش‎ها برای خود به تصمیم‌گیری آگاهانه اقدام کنند.
پروفسور پاپاس اضافه می‎کند: "ما توصیه می‎کنیم مربیان یوگا با شاگردان خود در مورد ریسک‎های بروز صدمات در صورت عدم انجام تمرینات مدام، و نیز پتانسیل یوگا برای تشدید برخی صدمات بحث کنند.
"مشتاقان یوگا تشویق می‎شوند تا در مورد ریسک آسیب دیدگی و هر درد از پیش موجود، مخصوصاً در اندام‎های فوقانی، با مربیان یوگا و فیزیوتراپیست‎ها برای یافتن بهترین حالاتی که منجر به تمرین ایمن‌تر می‌شود، بحث کنند."

Source:
Yoga can cause musculoskeletal pain
By Honor Whiteman
Published: Sun 2 Jul 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.