دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مدیتیشن تعالی‎‌بخش علایم استرس و تروما را کاهش ‎می‌‎دهد

اخبار یوگا / تای‌چی / مدیتیشن / ریلکسیشن

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید نشان می‌دهد که چگونه یک دوره 4 ماهه مدیتیشن تعالی‌بخش به کاهش قابل ملاحظه‌ای در نشانگان استرس و تروما در میان مردان زندانی منجر می‌شود، که نشان می‌دهد این تکنیک می‌تواند درمان موثری برای زندانیان، کهنه سربازان، و دیگر افرادی باشد که در معرض ریسک بالای استرس پس از تروما قرار دارند.
نویسنده رهبر مطالعه، دکتر رندی نیدیک / Randi Nidich، مدیر مرکز سلامت اجتماعی و عاطفی در دانشگاه مدیریت فیرفیلد و تیمش یافته‌های خود را در نشریه پرماننت / The Permanente Journal منتشر کردند.
بر مبنای نظر دپارتمان مسائل کهنه سربازان ایالات متحد آمریکا، 6 مرد از هر 10 مرد و 5 زن از هر 10 زن آمریکایی در برهه‌ای از زندگی خود دچار تروما می‌شوند، که به عنوان مشاهده یا تجربه یک واقعه شوک‌آور و ترسناک تعریف می‌شود.
برای برخی از افراد چنین وقایعی می‌تواند به اختلال استرس پس از تروما (PTSD) منجر شود. علایم این اختلال شامل بازگشت ذهنی به واقعه تروماتیک، اضطراب شدید، استرس، افسردگی و اجتماع‌گریزی است.
تخمین زده می‌شود که 7 تا 8 درصد جمعیت آمریکا در برهه‌ای از زندگی خود دچار PTSD می‌شوند. این اختلال در میان برخی از گروه‌های اجتماعی نظیر پرسنل نظامی و زندانیان که بیشتر در معرض وقایع آسیب‌زننده و شوک‌آور قرار دارند، شایع‌تر است.
برای مطالعه خود، دکتر نیدیک و تیمش بر آن شدند تا تحقیق کنند که آیا مدیتیشن تعالی‌بخش – نوعی مدیتیشن که هدفش قرار دادن ذهن و جسم در وضعیتی از آسودگی و رهاشدگی است – می‌تواند برای تغییر دادن علایم تروما در زندانیان موثر باشد.

علایم تروما با مدیتیشن متعالی تا 47 درصد کاهش یافت
مطالعه شامل 151 زندانی مرد از موسسه تأدیب ایالتی ارگون و بازداشتگاه ایالتی ارگون بود، که همگی افرادی در معرض ریسک بالای علایم تروما تلقی می‌شدند.
سوژه‌ها به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول یا گروه مدیتیشن تعالی‌بخش روزانه دو جلسه 20 دقیقه‌ای مدیتیشن انجام می‌داد. گروه دوم به عنوان گروه کنترل مدیتیشن انجام نمی‌داد. مطالعه به مدت 4 ماه ادامه یافت. تمامی مردان مورد مطالعه از مراقبت‌های استاندارد معمول برخوردار بودند.
از زندانیان گروه مدیتیشن تعالی‌بخش، 88 درصد پنج جلسه دوره مقدماتی را تمام کردند، در حالی که بیش از 80 درصد آنان جلسات منظم روزانه کل دوره 4 ماهه را به پایان بردند.
در ابتدای مطالعه و انتهای آن، تمامی سوژه‌ها با استفاده از چک‌لیست استرس و تروما و مقیاس استرس درک شده مورد ارزیابی قرار گرفتند.
در مقایسه با گروه کنترل مردانی که دوره 4 ماهه مدیتیشن تعالی‌بخش را به پایان برده بودند 47 درصد کاهش در علایم تروما – شامل اضطراب، افسردگی و مشکلات خواب – و همچنین کاهشی در میزان درک استرس را نشان دادند.
محققان می‌گویند که نتایج مطالعه آنها از مطالعات پیشین حمایت می‌کند که ارتباطی میان مدیتیشن تعالی‌بخش و سلامت روانی در زندانیان مشاهده کرده بودند.

مدیتیشن تعالی‌بخش چگونه نشانگان استرس و تروما را کاهش می‌دهد؟

در توضیح اینکه چگونه این نوع مدیتیشن علالم استرس و تروما را کاهش می‌دهد، دکتر نیدیک به مطالعات پیشین اشاره می‌کند که نشان داده‌اند این تکنیک فعالیت شدید سیستم عصبی سمپاتتیک (SNS) و محور هیپوتالامیک – هیپوفیز – آدرنال (HPA) را کاهش می‌دهد.
این نواحی با "پاسخ بجنگ یا دررو" – یک واکنش روانی به وقایع تروماتیک – مرتبط هستند، که بدن را برای مقابله با تهدید درک شده یا فرار از مقابل آن آماده می‌کند.
"این نوع تغییرات از یک سبک عملکرد بیش از حد قابل تحریک به یک وضعیت پایدار سالم‌تر از عملکرد فیزیولوژیک ممکن است به توضیح این موضوع کمک کند که چگونه تمرین مدیتیشن تعالی‌بخش علایم تروما را کاهش ‌می‌دهد."
"تصویربرداری مغزی و دیگر تحقیقات ‌روان‌تنی نشان داده‌اند که افراد با انجام مدیتیشن تعالی‌بخش واکنش کمتری نسبت به محرک‌های استرس‌زا دارند، و به میزان بیشتری عملکردهای متوازن‌تر و باثبات‌تر نشان می‌دهند."
در کل محققان بر این باورند که نتایج آنها بر شواهد موجود در مورد فواید مدیتیشن تعالی‌بخش برای زندانیان و افراد در معرض ریسک بالای مشکلات روانی پس از تروما، اضافه می‌شود.
دکتر رندی نیدیک می‌گوید: "این یافته‌ها، در کنار تحقیقات منتشر شده قبلی در مورد کهنه سربازان، پرسنل فعال نظامی، پناهندگان بین‌المللی، و دیگر گروه‌های جمعیتی در معرض خطر، از برنامه مدیتیشن تعالی‌بخش به عنوان درمان جایگزین برای استرس پست – تروماتیک حمایت می‌کند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.