دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا زنان در پیری گرایش به خودداری از مقاربت جنسی نشان می‌‌دهند

درد آمیزش جنسی، ولوواژینال، سندرم وابسته به سیستم تناسلی یائسگی، دیس‌پارونیا، زنان یائسه، خودداری از فعالیت جنسی، درد واژن، تحریک‎پذیری واژن، لوبریکانت، شریک جنسی، خشکی واژن

20 درصد زنان خبر از ترس از علایم اتروفی ولوواژینال می‎دادند در حالی که 9 درصد آنان خبر از ترس از علایم مربوط به کنترل مثانه دادند

اخبار زنان / زایمان / نازایی

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هستی فراست‌فر

تحقیق جدید به دلایل پشت موضوع امتناع زنان پیر از مقاربت جنسی پس از رسیدن به دوران یائسگی می‌پردازد.
یافته‌های مطالعه در گردهم‏آیی سالانه انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) در فیلادلفیا عرضه شد. دکتر آماندا کلارک / Amanda Clark از مرکز تحقیقات بهداشت کایزر پرماننت در پورتلند نویسندۀ رهبر مطالعۀ مزبور است.
این تحقیق میزان شیوع موضوع موسوم به سندرم وابسته به سیستم تناسلی یائسگی (GSM) را در زنان یائسه و تأثیر آن را در لذت بردن از ارتباط جنسی در زنان مورد بررسی قرار می‌دهد.
GSM نامی کلی برای طیفی از مشکلات رحمی و ادراری است که به زنان در طول دورۀ یائسگی زندگی یا پس از یائسه شدن لطمه می‌زند.
علایم شایع GSM شامل مشکلات مربوط به کنترل مثانه و احساس درد در طول ارتباط جنسی یا دیس‌پارونیا (درد آمیزش جنسی) است، که گرایشی به ایجاد همراه بالا رفتن سن بر اثر باریک شدن دیوارۀ واژینال، بروز می‌دهند.

بررسی علایم GSM در زنان مسن
در فاصلۀ ماه‌های مارس تا اکتبر 2015 دکتر کلارک و همکارانش با استفاده از ایمیل از 1500 زن در سنین 55 سال و بیشتر نظرسنجی کردند.
زنان مزبور عمدتاً سفیدپوست بودند، و تقریباً نیمی از آنان (48 درصد) گزارش دادند که در فاصلۀ 6 ماه منتهی به نظرسنجی هیچ‌گونه فعالیت جنسی نداشته‌اند.
زنان در طول حدود 2 هفته پس از ویزیت توسط پزشک مراقبت‌های اولیه یا متخصصان زنان در نظرسنجی شرکت کرده بودند و محققان نمونه‌ها را با استفاده از پرونده‌های سلامت الکترونیکی آنان انتخاب کردند. در نظرسنجی از زنان در مورد تاریخچۀ "علایم ولوواژینال، ادراری و جنسی آنان سؤال شد."

ترس از دردناک بودن رابطۀ جنسی باعث اجتناب زنان از آن می‌شود
دلیل اصلی گزارش شده توسط خود زنان در مورد علت عدم فعالیت جنسی آنان فقدان وجود شریک جنسی بود، که 47 درصد پاسخ‌دهندگان علت را این مورد عنوان کردند، یا "فقدان علاقه یا ناتوانی فیزیکی" شریک جنسی بود که 55 درصد پاسخ دهندگان آن را به عنوان دلیل عنوان کردند.
به هر جهت، در کنار این موارد پاسخ دهندگان از چند دلیل پزشکی نیز خبر دادند. "نشت مثانه، عاجل بود نیاز به ادرار کردن یا تکرر ادرار" توسط 7 درصد زنان گزارش شد، در حالی که 26 درصد آنان گفتند که عدم فعالیت جنسی آنان "به علت خشکی ولوواژینال، تحریک‌پذیری یا درد است" و 24 درصد زنان گفتند که دلیل اصلی دیس‌پارونیا است.
زنان دارای فعالیت جنسی نیز خبر از احساس "درد یا ناراحتی" در خلال ارتباط جنسی دادند، و 45 درصد آنان گفتند که چنین دردی را "معمولاً" یا "همیشه" احساس می‌کنند. همچنین 7 درصد زنان گفتند که در طول مقاربت جنسی دچار نشت ادرار شده‌اند.
خشکی واژن دیگر مشکل شایع بود و 64 درصد زنانی که از لوبریکانت‌ استفاده نمی‌کردند خبر از تجربۀ این مشکل می‌دادند.
محققان می‌نویسند، در کل "هم برای زنان فعال از نظر جنسی و هم غیر فعال در این مورد، ترس از دردناک بودن ارتباط جنسی بیش از ترس از علایم مربوط به مثانه به عنوان دلیل خودداری از ارتباط جنسی عنوان شد."
به طور مشخص‌تر 20 درصد زنان خبر از ترس از علایم اتروفی ولوواژینال می‌دادند در حالی که 9 درصد آنان خبر از ترس از علایم مربوط به کنترل مثانه دادند.
دکتر کلارک و همکارانش جمع‌بندی می‌کنند که، "زنان یائسه خبر از بروز علایم GSM در طول فعالیت جنسی می‌دهند. به علاوه این علایم توانایی فعالیت جنسی را محدود کرده و بر تجارب عاطفی زندگی جنسی آنان تأثیر منفی می‌گذارد."
"یافته‌های ما بر نیاز به گسترش بیشتر تاریخچۀ جنسی پس از اینکه زن خبر از عدم فعالیت جنسی خود می‌دهد، تأکید دارد."
دکتر جوآن پینکرتون / JoAnn Pinkerton، مدیر اجرایی NAMS، نیز در ارزیابی یافته‌های مطالعه می‌گوید، "این مطالعه فقط یک دلیل دیگر در مورد این موضوع به دست می‌دهد که چرا متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارند تا بحثی باز و صادقانه با زنان یائسه داشته باشند به طوری که بتوان گزینه‌های درمانی متناسب را مورد ارزیابی قرار داد."

Source:
Why women tend to avoid sex as they age
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published: Sun 15 October 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.