دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

حشیش با خلوص بالا به ساختارهای کلیدی مغز آسیب می‌رساند

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

ترجمه هامیک رادیان

محققان پیشتر کاربرد حشیش با خلوص بالا، "مرداب‌نما"، را با افزایش ریسک جنون – تأثیری که به دگرگونی ساختار مغز مرتبط می‌شود – مرتبط می‌دانستند. اکنون، تحقیقی تازه درمی‌یابد که کاربرد مکرر حشیش، مستقل از جنون، به یک بخش کلیدی مغز که وظیفة ارتباط میان نیم‌کره راست و چپ مغز را بر عهده دارد، آسیب می‌زند.
محقق ارشد دکتر پائولا داتزان از انستیتو روان‌پزشکی، روان‌شناسی و علوم اعصاب کالج سلطنتی لندن در بریتانیا، و همکاران یافته‌های خود را در نشریة پسیکولوجیکال ساینس منتشر می‌کنند.
در ایالات متحد آمریکا، حشیش متداول‌ترین داروی غیر قانونی مورد مصرف است. شانک یک فرم قوی‌تر حشیش، معمولاً با بوی قوی‌تر و حامل سطوح بالاتر مادة فعال اصلی به نام دلتا – 9 – تتراهیدروکانیبینول (THC)  است.
مطالعات به طور فزاینده‌ای مصرف حشیش شانک را با افزایش ریسک جنون مرتبط دانسته‌اند – اصطلاحی که برای توصیف توهم و هذیان ناشی از اختلالات مغزی نظیر اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) به کار می‌رود. مطالعة دیگری که در اوایل سال 2015 توسط کالج سلطنتی منتشر شد، برای مثال، کاربرد شانک با خلوص بالا را به یک ریسک 5 برابر افزایش یافته برای جنون مرتبط دانست.
در مطالعة اخیر دکتر داتزان و همکاران در این مورد تحقیق کردند که چگونه حشیش با خلوص بالا به ساختار مغز آسیب می‌رساند. آنها می‌نویسند که رسیدن به فهم بهتر از این پیوند مهم است، مشخصاً از آنجا که سطوح THC  در حشیش شانک - مانند در سال‌های اخیر افزایش یافته است، و این مخلوط خود به افزایش ریسک جنون ارتباط دارد.

حشیشی‌های قهار دچار بیشترین صدمات مغزی می‌شوند
برای رسیدن به یافته‌هایشان، تیم تحقیق 54 فرد را در بازة نخست جنون و 43 مشارکت کنندة سالم را در مطالعه وارد کرد. با استفاده از "پرسشنامة تجربة مصرف حشیش"، اطلاعات مربوط به سوژه‌ها پس از آخرین مصرف حشیش، مواد محرک و دیگر داروهای تفننی گردآوری شد.
تمامی مشارکت کنندگان در مطالعه مورد MRI (DTI) قرار گرفتند، که به محققان اجازه می‌داد از نزدیک ساختار مغز مطالعه شوندگان را تجزیه و تحلیل کنند.
مشخصاً تیم تحقیق جسم پینه‌ای را – یک مادة ساختاری سفیدرنگ را که نیم‌کره راست و چپ مغز را به یکدیگر متصل می‌کند – ارزیابی کردند. تیم تحقیق می‌نویسد که این بخش مغز مقدار زیادی گیرندة کانابینوئید دارد که مورد هدف THC است.
محققان دریافتند که آن دسته از مشارکت کنندگان در مطالعه که تاریخچه‌ای از مصرف مکرر شانک پرقدرت را داشتند میانگین نفوذ بسیار بیشتری در مادة سفید – شاخصی برای صدمه دیدن ماده – را نسبت به کاربران حشیش کم‌توان و آنهایی که گهگاه حشیش مصرف می‌کردند، نشان می‌دادند. بیشتر آنکه این ارتباط در سوژه‌های دچار جنون و فاقد آن یافته شد.
دکتر داتزان در تفسیر نتایج می‌گوید: «ما دریافتیم که مصرف مکرر حشیش با خلوص بالا به طور معنی‌داری به ساختار فیبرهای مادة سفید مغز آسیب می‌رساند، چه شما دچار جنون باشید و چه نباشید. این، نموداری را بازنمایی می‌کند که در آن با مصرف بیشتر حشیش از سوی شما و قدرت بیشتر آن، میزان آسیب بدتر خواهد بود.»
بر اساس یافته‌های این مطالعه و دیگر مطالعات که نشان می‌دهند چگونه حشیش به مغز آسیب می‌رساند، دکتر داتزان می‌گوید که یک "نیاز فوری" برای آموزش کارکنان بخش بهداشت، سیاست‌گذاران و عموم مردم در مورد ریسک‌های سلامت که ممکن است از حشیش ناشی شود، وجود دارد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.