دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شواهد جدیدی در مورد ارتباط مصرف حشیش و اسکیزوفرنی به دست آمد

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• تیم نیومن
• ترجمة هامیک رادیان

نوع ارتباط میان مصرف حشیش و اختلالات روانی برای دهه‌ها موضوع بحث‌های داغ بوده است. یک مطالعة جدید با استفاده از موش‌های اصلاح ژنتیکی شده بر روی آتش فعلی نفت بیشتری می‌ریزد.
حشیش تا به امروز رایج‌ترین مادة مخدر مورد مصرف در ایالات متحد آمریکا و سراسر جهان بوده است.
بر مبنای "نظرسنجی ملی سال 2015 در مورد مصرف مواد مخدر و بهداشت"، 22.5 میلیون نفر در ماه منتهی به نظرسنجی حشیش مصرف کرده بودند.
به علاوه بر مبنای "مطالعة پایش و آینده" سال 2016، تقریباً نیمی از دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان دستکم یک بار در زندگی خود حشیش مصرف کرده‌اند.
به دلیل میزان شیوع مصرف این ماده و تأثیر قانونی شدن آن در ایالات متحد آمریکا، تحقیق در مورد فواید و مضرات حشیش در بالاترین حد اهمیت قرار دارد.
در گذر سال‌ها، این پرسش که چرا حشیش با اختلالات روانی مرتبط است بارها مورد تحقیق قرار گرفته است. تحقیقات انجام شده نتایج متناقضی در پی داشته‌اند.
آنچه آشکار به نظر می‌رسد این است که اگر ارتباطی در این مورد وجود داشته باشد، این ارتباط از نوع پیچیده‌ای است. به نظر می‌رسد طیفی از عوامل نظیر سن مصرف حشیش برای اولین بار، مقدار مصرف و فواصل مصرف و آسیب‌پذیری‌ یا استعداد ژنتیکی در این مورد نقش داشته باشند.

درخواست جنون حشیش
تا به امروز، اجماع بر آن است که مصرف حشیش ریسک جنون را افزایش می‌دهد، اما در سطح جمعیت عمومی، این تأثیر نسبتاً اندک است. در هر حال، به نظر می‌رسد که میزان این خطر در افرادی که هم‌اکنون در معرض ریسک ابتلاء به جنون قرار دارند، مثل کسانی که دارای تاریخچة خانوادگی ابتلاء به جنون هستند یا آنانی که در کودکی سابقة سوءمصرف داشته‌اند، بالاتر است.
آخرین محققانی که وارد این مبحث داغ شده‌اند از دانشگاه تل آویو (TAU) می‌آیند. نتایج مطالعة آنان این هفته در نشریة "ژنتیک مولکولی انسان" منتشر می‌شود. در مطالعة آنان به طور مشخص از یک مدل موشی استفاده شد. به طور مشخص‌تر، آنها از موش‌هایی دارای جهش ژنتیکی در ژن DISC-1 استفاده کردند. این موش‌ها به صورت ژنتیکی دچار آسیب‌پذیری در برابر اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) هستند و در این مطالعه به چهار گروه تقسیم شدند:
• موش‌های آسیب‌پذیری که در معرض تتراهیدرواکانابینول (THC) که ترکیب روانگردان موجود در حشیش محسوب می‌شود، قرار گرفتند.
• موش‌های آسیب‌پذیری که در معرض THC قرار نگرفتند
• موش‌های نرمال قرار گرفته در معرض THC
• موش‌های نرمال فاقد تماس با THC
تماس با THC در برهه‌ای از عمر موش‌ها صورت گرفت که معادل دوران بلوغ در انسان به حساب می‌آید.
تست‌های مواد شیمیایی نورولوژیک و تست‌های رفتاری انجام شده بر روی جانوران نشان داد که فقط موش‌های از نظر ژنتیکی آسیب‌پذیر پس از قرار گرفتن در معرض حشیش دچار تغییرات مرتبط به ابتلاء به اسکیزوفرنی می‌شوند.
دکتر رن بارزیلی / Ran Barzilay، روان‌پزشک کودکان و نوجوانان در TAU توضیح می‌دهد: "مطالعه بر روی موش‌ها انجام شد، اما این مطالعه تصویری بالینی از "اپیزود اول" اسکیزوفرنی را تقلید می‌کند، که نمایندة تقرب به تقویت مصرف حشیش در طول دورة نوجوانی است."
این مطالعه جمع‌بندی تحقیق قدیمی‌تری را تأیید می‌کند که بر مبنای آن حشیش به احتمال زیاد اثرات روانی درازمدت در افرادی که هم‌اکنون دچار آسیب‌پذیری هستند، بر جا می‌گذارد.
دکتر بارزیلی می‌گوید: "تحقیق ما می‌گوید که حشیش در مورد افراد آسیب پذیر یا مستعد، تأثیری متفاوت از افراد غیر مستعد دارد. به عبارت دیگر، جوانان دارای آسیب‌پذیری ژنتیکی نسبت به اسکیزوفرنی – که دارای اختلالات روان‌پزشکی در تاریخچة خانوادگی هستند – باید این نکته را به ذهن بسپرند که دود کردن حشیش در دوران نوجوانی برای آنان بازی با آتش است."

نقش BDNF و هیپوکامپوس
در کنار مطالعة اصلی، دانشمندان در مورد مسیرهای بالقوه‌ای که ممکن است توضیح دهندة افزایش ریسک اسکیزوفرنی با مصرف حشیش باشد، تحقیق کردند. یکی از رهبران تحقیق، پروفسور دنی آفین / Dani Offen نظریة محققان را توضیح می‌دهد: "یک مکانیسم محافظتی در موش‌های غیر حساس مشاهده شد. این مکانیسم فوق تنظیم یک عامل نوروتروفیک محافظتی به نام BDNF در هیپوکامپوس را درگیر می‌کند. (BDFN = عامل نوروتروفیک مشتق از مغز)
هیپوکامپوس ناحیه‌ای از مغز است که به شدت در احساسات و حافظه دخالت دارد. دانشمندان طیفی از تفاوت‌های آناتومیک و عملکردی را در هیپوکامپوس افراد دچار اسکیزوفرنی یافته‌اند.
برای آزمون نظریة خود محققان به موش‌های مستعد اسکیزوفرنی BDNF دادند. آنها پی بردند که قرار گرفتن در معرض THC دیگر باعث ایجاد علایم روانی نمی‌شود. مقدمة BDNF از توسعة اسکیزوفرنی پیشگیری کرد. به طور معمول BDNF نورون‌های موجود را حمایت و رشد سیناپس‌ها و نورون‌های تازه را تقویت می‌کند.
در کل، یافته‌های مطالعه پیامدهای روشنی برای سلامت عمومی در بر دارد. نویسندگان مطالعه هشدار می‌دهند، افراد جوانی که تاریخچة خانوادگی اختلالات روان‌پزشکی دارند یا پیشتر قویاً به مواد مخدر پاسخ داده‌اند مشخصاً باید از حشیش در دوران نوجوانی خود پرهیز کنند.
به علاوه، ارتباط میان حشیش، اسکیزوفرنی و BDNF را اکنون می‌توان برای کمک به طراحی داروهایی که می‌توانند عوارض منفی حشیش را بر سلامت روانی کاهش دهند، مورد استفاده قرار داد.
از آنجا که این مطالعه بر روی موش‌ها انجام شد، مناقشة موجود پیرامون حشیش و اختلالات روانی را به فرجام نخواهد رسانید، و کار بیشتری در این مورد باید صورت گیرد. در هر حال، این مطالعه به این نظریه که حشیش به طور مشخص ریسک ابتلاء به اسکیزوفرنی را در افراد مستعد نسبت به آن افزایش می‌دهد، اعتبار بیشتری می‌بخشد.

Source:
medicalnewstoday.com
Cannabis and schizophrenia: New evidence unveiled
Written by Tim Newman
Published: 28 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.