دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مست کردن در اوایل نوجوانی خطر مرگ زودرس را افزایش می‎دهد

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

آیا سنی را که در آن برای اولین بار مست کردید به یاد دارید؟ بر مبنای تحقیق جدید، زندگی شما ممکن است به آن مستی بستگی داشته باشد.
محققان پی برده‎اند افرادی که برای نخستین بار پیش از سن 15 سالگی مست می‎کنند، در مقایسه با کسانی که در دورۀ بلوغ دچار مستی نشده‎اند، و آنهایی که اولین مستی را در دوره‎های بعدی زندگی تجربه می‎کنند، ممکن است در ریسک بالاتری برای مرگ زودرس قرار داشته باشند.
یافته‎ها اخیراً در نشریه "وابستگی به مواد مخدر و الکل" منتشر شده است.
بر مبنای اعلام CDC، علی‎رغم آنکه مصرف مشروب الکلی برای افراد زیر 21 سال غیر قانونی است، سنین 12 تا 20 سال برای مصرف 11 درصد کل مشروب الکلی مصرفی در ایالات متحد آمریکا لحاظ می‎شود.
آمار انستیتو ملی سوءمصرف الکل و الکلیسم می‎گوید، تا سن 15 سالگی، در حدود 33 درصد نوجوانان دستکم یک بار سابقۀ مصرف مشروب الکلی را داشته‎اند. تا سن 18 سالگی، این رقم به 60 درصد افزایش پیدا می‎کند.
خطرات مشروبخواری در سنین پایین متعدد است. این کار نه فقط احتمال مشکلات مربوط به مشروبخواری در سنین بزرگسالی را افزایش می‎دهد، بلکه در عین حال می‎تواند باعث بروز فعل و انفعال در رشد مغز شود و به دیگر رفتارها‎ی مخاطره‎آمیز مثل مصرف مواد مخدر و اقدام به روابط جنسی محافظت نشده، منجر گردد.
مصرف نادرست الکل همچنین می‎تواند ریسک برخی مشکلات سلامت شامل بیماری قلبی عروقی و سرطان را افزایش دهد.
برای این مطالعۀ جدید، نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر هوآی هو / Hui Hu از کالج بهداشت دانشگاه فلوریدا در گینسویل و همکارانش بر آن شدند تا مشخص کنند که چگونه مستی زودهنگام بر خطر مرگ زودرس تأثیر می‎گذارد.

خطر مرگ زودهنگام تا 47 درصد افزایش یافت
دکتر هو و تیمش داده‎های 1981 تا 1983 انستیتو ملی سلامت روانی را تجزیه و تحلیل و 14.848 فرد بزرگسال را شناسایی کردند که با آنها در مورد مصرف مشروب الکلی شامل بروز هر اپیزورد مستی و وجود اختلالات ناشی از مصرف الکل مصاحبه شده بود.
سپس محققان این داده‎ها را با اطلاعات "نمایه ملی مرگ" که تا سال 2007 در آن ثبت شده بود مرتبط کردند تا تعیین کنند که کدام‌یک از نمونه‌ها جان خود را از دست داده بودند.
هشت درصد نمونه‎های مطالعه گزارش دادند که نخستین مستی خود را تا پیش از سن 15 سالگی تجربه کرده‎اند.
در مقایسه با نمونه‎هایی که نخستین مستی برای آنها در سن 15 سالگی یا بالاتر رخ داده بود، آنهایی که این مستی را در سنین پایین‎تر تجربه کرده بودند دچار 23 درصد افزایش خطر مرگ زودرس بودند.
بعد از مقایسۀ داده‎ها با سوژه‎هایی که در طول دوران نوجوانی هرگز دچار مستی نشده بودند، خطر مرگ زودرس برای آنهایی که نخستین مستی را در سنین زیر 15 تجربه کرده بوند تا 47 درصد افزایش یافت.
تیم تحقیق می‎گوید برای رسیدن به درک کامل از مکانیسم‎های پشت این یافته‎ها به مطالعات بیشتر نیاز است، اما دکتر هو معتقد است که برخی عوامل در این مورد نقش دارند.
"مردم دارای آغاز زودرس مستی بیشتر احتمال دارد که دچار اختلال مصرف الکل شوند، بیشتر احتمال دارد که درگیر دیگر رفتارهای سلامت مرتبط به الکل مثل مصرف دخانیات، جنگ و دعوا، سکس بدون برنامه و محافظت نشده گردند، و احتمال اینکه تحصیلات آکادمیک پایین داشته باشند در آنها بیشتر است."
دکتر هوآی هو توضیح می‎دهد:
"اگرچه علل نامشخص باقی می‎ماند و انجام مطالعات بعدی الزامی است، یافته‎های این مطالعه عنوان می‎کنند که مستی زودرس یک پیش‎بینی کنندۀ قوی مرگ و میر زودهنگام است و می‎توان از آن برای شناسایی جمعیت دچار ریسک بالا برای انجام مداخله استفاده کرد."

Source:
medicalnewstoday.com
Getting drunk in early teens raises premature death risk
By Honor Whiteman
Published: Sat 17 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.