دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مصرف حشیش در نوجوانان با افزایش خطر جنون مرتبط است

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

مطالعات از دیرباز وجود ارتباط میان مصرف حشیش (ماری‎جوانا) و روان‌پریشی را مطرح کرده‎اند. تحقیق جدید وجوه این ارتباط را روشن‎تر می‎کند. این تحقیق پی می‌برد، نوجوانانی که مصرف این مادۀ مخدر را افزایش می‎دهند بیشتر در معرض تجربۀ دوره‎های شبه جنون قرار دارند.
این مطالعه همچنین نشان می‎دهد که مصرف مکرر حشیش در نوجوانان و خطر بروز علایم سایکوز ممکن است تا حد زیادی به واسطۀ علایم افسردگی باشد.
نویسندۀ رهبر مطالعه ژوسین بورک / Josiane Bourque، از دپارتمان روان‎پزشکی دانشگاه مونترال کانادا، و همکارانش یافته‎های خود را در "نشریه روان‌شناسی و روان‎پزشکی کودک" منتشر کرده‎اند.
بر مبنای "نظرسنجی سراسری مواد مخدر و بهداشت" در سال 2015، حشیش کماکان "شایع‎ترین مادۀ مخدر غیر قانونی مورد مصرف" در ایالات متحد آمریکا است که در طول ماه منتهی به نظرسنجی 22.2 میلیون نفر مصرف کنندۀ آن بوده‎اند.
در سال‎های اخیر قانونی شدن مصرف تفننی و پزشکی، یا هر دو مورد، در ایالات متحد آمریکا افزایش یافته است. مطالعات نشان داده‎اند که این روند قانونی شدن مصرف حشیش سبب شده است تا تصور مردم از حشیش به عنوان مادۀ مخدر مضر کاهش یابد، و این تغییر دیدگاه به افزایش کاربرد حشیش مشخصاً در میان نوجوانان منجر شده است.
در سال 2016، در حدود 5.4 درصد دانش‎آموزان کلاس هشتم، 14 درصد دانش‎آموزان کلاس دهم و 22.5 درصد دانش‎آموزان سال دوزادهم تحصیلی خبر از مصرف حشیش در طول ماه سپری شده داده‎اند.

خطر دوره‌های شبه جنون افزایش یافته است
تحقیقات پیشین مصرف حشیش را با علایم جنون مثل توهم، هذیان و تغییرات خلق و رفتار مرتبط دانسته‌اند.
برای این آخرین تحقیق، بورک و تیمش به این موضوع پرداختند که تعیین کنند چگونه مصرف حشیش در نوجوانان می‏تواند بر خطر تجارب شبه جنون (PLEs) تأثیر بگذارد.
بورک می‎نویسد: "برای فهم روشن‎تر اثر این نتایج، نخست ضروری است که تجربۀ شبه جنون را تعریف کنیم: برای مثال اختلال ادراک، ایده‎های دارای محتوی غیر متعارف و احساس آزار و اذیت."
تحقیق شامل داده‎های مربوط به 2566 نوجوان کانادایی بود که همگی در سنین بین 13 تا 16 سال بودند. هر ساله به مدت 4 سال، نوجوانان مورد مطالعه پرسشنامه‎هایی را تکمیل می‎کردند که مصرف حشیش آنها و بروز علایم شبه جنون را ارزیابی می‎کردند.
به علاوه نوجوانان مزبور تحت یک سری تست‎های شناختی قرار می‎گرفتند که IQ آنها، حافظۀ درازمدت، حافظۀ کاری، و مهارت‎های کنترل بر خود را در آنها مورد بررسی قرار می‎داد.
محققان پی بردند که در مقایسه با نوجوانان جمعیت عمومی، نوجوانانی که میزان مصرف حشیش را از مصرف گهگاهی به مصرف هفتگی و روزانه تغییر می‎دهند تا 195 درصد بیشتر در معرض PLEs مکرر قرار دارند.
بورک می‎گوید: "اگرچه آنها شاید نامکرر و بنابراین برای نوجوانان غیر مسأله‎ساز باشند، وقتی خبر از تجربۀ مدام این موارد، سال از پی سال قبل، می‎رسد، پس افزایش ریسکی از یک دورۀ جنون از پی دورۀ قبلی وجود دارد."
وی ادامه می‏دهد:
"یافته‎های ما تأیید می‎کند که استفادۀ مکرر از حشیش در طول دوران نوجوانی در واقع با افزایش خطر علایم جنون مرتبط است."

یافته‎ها چه چیزی را توضیح می‎دهند؟
در جستجوی اثرات شناختی مصرف حشیش در میان نوجوانان، محققان پی بردند که مصرف روزافزون این مادۀ مخدر با مهارت‎های کنترل مهارکنندۀ ضعیف‌تر مرتبط است.
کنترل مهار کننده به توانایی سرکوب رفتارهای نامتناسب تکانشی اشاره دارد، و مطالعات پیشین ضعف در کنترل مهار کننده را با سوءمصرف مواد مخدر و اعتیاد مرتبط دانسته‎اند.
به هر جهت، محققان پی بردند که فقدان کنترل مهار کننده نمی‎تواند توضیح دهندۀ افزایش احتمال PLEs در میان نوجوان دچار افزایش مصرف حشیش باشد.
در عوض تیم تحقیق پی برد که افزایش علایم افسردگی در میان نوجوانان چنین به نظر می‎رسد که عامل واسط در پیوند میان افزایش مصرف حشیش و بالا رفتن ریسک PLEs باشد.
بورک توضیح می‎دهد: "نتایج ما نشان می‎دهد که اگرچه مصرف حشیش با شماری از علایم شناختی و بهداشت روانی همراه است، فقط افزایش در علایم افسردگی - مثل افکار منفی و احساس ناخوشی - می‎تواند توضیح دهندۀ ارتباط میان مصرف حشیش و افزایش تجربۀ شبه جنون در دوران جوانی باشد."
در مجموع محققان بر این باورند که یافته‎های آنها اهمیت برنامه‎های مداخلات دارویی برای نوجوانان در معرض خطر PLEs را برجسته می‎کند.
نویسندۀ ارشد مطالعه پاتریسیا کونراد / Patricia Conrod، از دپارتمان روان‎پزشکی دانشگاه مونترال می‎گوید: "در حالی که پیشگیری از مصرف حشیش در نوجوانان باید هدف تمامی راهکارهای دارویی باشد، رویکردهای پیشگیرانۀ هدفمند مشخصاً نیازمند به تأخیر انداختن و پیشگیری از مصرف حشیش در افراد جوان در معرض خطر روان‌پریشی است."
کونراد در مورد موفقیت یک برنامۀ پیشگیری از مصرف مواد مخدر بر پایۀ مدارس به نام "پیشگیری" بحث می‎کند، که محصول کار خود او است، که نشان داده شده است استفاده از آن میزان مصرف حشیش در میان نوجوانان را تا 33 درصد کاهش می‎دهد.
خانم کونراد اکنون علاقمند شده است تا بداند که آیا این برنامه برای کاهش مصرف حشیش در میان نوجوانان دچار جنون مؤثر است یا خیر.
او هشدار می‎دهد: "اگرچه این رویکرد نویدبخش به نظر می‎رسد، هنوز زود است که اعلام کنیم پیشگیری دارویی می‎تواند از برخی موارد جنون پیشگیری کند."

Source:
Marijuana use linked to greater psychosis risk in teens
By Honor Whiteman
Published: Wed 5 June 2017

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.