دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

الکل ریسک سرطان پوست را افزایش می‌دهد

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

این موضوع راز نیست که مصرف زیاد الکل می‎تواند برای سلامت مضر باشد. یک تحقیق جدید پس از یافتن ارتباط میان مصرف الکل با افزایش خطر سرطان پوست، شواهد تازه‎ای در این مورد به دست می‎دهد.
محققان پی برده‎اند که هر 10 گرم افزایش میزان مصرف مشروب الکلی در روز با افزایش خطر ابتلا به کارسینومای سلول بازال و کارسینومای سلول سنگ‎فرشی، که دو نوع اصلی سرطان پوست غیر ملانوما محسوب می‎شوند، مرتبط است.
نویسندۀ ارشد مطالعه دکتر ایونیانگ چو / Eunyoung Cho - از دانشگاه براون در پراودینس و دانشکدۀ پزشکی هاروارد در بوستن – و همکارانش می‎گویند که یافته‎های آنها نشان می‎دهد که مصرف الکل می‎تواند یکی از اهداف مهم سلامت عمومی در کاهش بار جهانی سرطان پوست باشد.
محققان اخیراً یافته‎های خود را در "نشریه درماتولوژی بریتانیا" منتشر کردند.
بر مبنای اعلام انجمن سرطان آمریکا سالانه در حدود 5.4 میلیون مورد سرطان‎های پوست بازال و سنگ‎فرشی فقط در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده می‎شود.
سرطان پوست بازال با فاصلۀ زیاد از دیگر انواع، شایع‎ترین نوع سرطان پوست محسوب می‎شود و از هر 10 مورد سرطان پوست هشت مورد از این نوع است. این نوع سرطان در سلول‎های بازال شروع می‎شود که در قسما پایین اپیدرمیس یا لایۀ رویی پوست قرار دارند.
سرطان پوست سلول سنگ‎فرشی برای 2 از هر 10 مورد سرطان پوست لحاظ می‎شود. این نوع سرطان در سلول‎های سنگ‎فرشی شروع می‎شود که در لایۀ بیرونی اپیدرمیس قرار دارند.

مصرف مشروب الکلی و سرطان پوست
قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش آفتاب یا استفاده از تخت‎های برنزه شدن، ریسک فاکتور اولیۀ کارسینومای سلول بازال و سلول سنگ‎فرشی محسوب می‎شود، اما مطالعات پیشین عنوان کرده‎اند که عوامل مربوط به سبک زندگی نیز ممکن است در این مورد نقش داشته باشند.
یکی از این عوامل مصرف مشروب الکلی است. برای مثال یک مطالعه در سال 2012 که در "نشریه درماتولوژی اروپا" منتشر شد پی برد که مصرف الکل می‏تواند خطر کارسینومای مهاجم سلول بازال را افزایش دهد. به هر جهت، مطالعات دیگر به چنین ارتباطی پی نبرده‎اند.
برای رسیدن به درک بهتری از ارتباط میان مصرف الکل و سرطان پوست دکتر چو و همکارانش یک مرور سیستمیک و متاآنالیز بر روی 307 مطالعه که پیشتر در این مورد تحقیق کرده بودند انجام دادند.
آنالیز نهایی شامل 13 مطالعۀ کوهورت و مورد – کنترل بود، که 91.942 مورد کارسینومای سلول بازال و 3.299 مورد کارسینومای سلول سنگ‎فرشی را شامل می‎شد.
نتایج نشان داد که هر 10 گرم افزایش مصرف الکل در هر روز (برای مقایسه باید گفت که یک "پیک استاندارد" مشروب در ایالات متحد آمریکا حاوی 14 گرم الکل است)، ریسک کارسینومای سلول بازال را تا 7 درصد، و خطر سرطان پوست سلول سنگ‎فرشی را تا 11 درصد افزایش می‎دهد.
محققان می‎گویند که یافته‎های آنها را باید به دلیل عوامل مخدوش کنندۀ باقی مانده با احتیاط تفسیر کرد. به هر جهت، آنها معتقدند که نتایج این مطالعه پیامدهای مهمی برای سلامت عمومی در بر دارد.
"... از آنجا که نوشیدن مشروب یک رفتار شایع و قابل تعدیل است، این می‎تواند یک هدف بهداشتی در راستای کاهش بار جهانی سلامت در مورد سرطان پوست غیر ملانوما باشد."

Source:
Every 10 grams of alcohol per day may raise skin cancer risk
By Honor Whiteman
Published: Wed 4 Aug 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.