دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

استفاده از حشیش برای مبارزه با مواد مخدر و اختلالات روانی

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

در تقابل با تحقیقاتی که عنوان می‌کنند حشیش (ماری‌جوانا) می‌تواند دروازة ورود به اعتیاد به مواد مخدر و مشوق مصرف دیگر مواد مُضر باشد، یک مطالعة جدید خاطرنشان می‌کند که حشیش می‌تواند اثری معکوس داشته باشد.
در نشریة مرور روان‌شناسی بالینی / Clinical Psychology Review محققان عنوان می‌کنند که حشیش پتانسیل کمک به برخی افراد دچار اختلالات سوءمصرف مواد مخدر نظیر اعتیاد به تریاک را دارد.
به علاوه، مرور انجام شده به رهبری زاک ولش / Zach Walsh، استادیار روان‌‌شناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، اعلام می‌کند که کاربرد حشیش می‌تواند به کاهش علایم برخی اختلالات روانی نظیر اختلال استرس پست – تروماتیک (PTSD) کمک کند.
در حالی که حشیش یا کانابیس با 22.2 میلیون کاربر در ماه گذشته، به عنوان پرمصرف‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا باقی می‌ماند، این مادة مخدر به صورت روزافزون برای برخی مصارف پزشکی یا تفننی قانونی می‌شود.
در پیوند با مصارف دارویی بالقوة حشیش، برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که حشیش می‌تواند به درمان درد، التهاب، حملات صرع و حتی بیماری آلزایمر کمک کند.
به علاوه، بسیاری از بیماران و حامیان حشیش طبی مدعی‌اند که این مادة مخدر پتانسیل درمان اختلالات روانی و اختلالات سوء مصرف مواد مخدر را دارد، و مطالعة جدید توسط ولش و همکارانش عنوان می‌کند که در برخی موارد ممکن است حق با این افراد باشد.

حشیش ممکن است برای ترک مواد مخدر مؤثر باشد
محققان پس از انجام یک مرور سیستماتیک بر روی 60 مطالعه برای ارزیابی استفادة طبی یا غیر طبی از حشیش در مورد سلامت روانی و سوء مصرف مصرف مواد مخدر به نتیجه‌گیری خود رسیده‌اند.
تجزیه و تحلیل آنها آشکار می‌کند که حشیش طبی پتانسیل درمان علایم PTSD، افسردگی و اضطراب اجتماعی را دارد.
در هر حال، برای بیماران دچار اختلالات روانی نظیر اختلال دو قطبی، تیم تحقیق به این نتیجه رسیده است که مصرف حشیش غیر طبی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
به علاوه، مرور محققان نشان می‌دهد که کاربرد حشیش طبی می‌تواند به برخی از افراد دچار اختلالات مصرف مواد مخدر با عمل کردن به عنوان جانشین کمک کند.
ولش توضیح می‌دهد: "تحقیق نشان می‌دهد که مردم می‌توانند حشیش را به عنوان یک داروی ترک مواد برای کاهش مصرف مواد مخدری مثل تریاک‌ - برای تریاک‌درمانی درد - که به طور بالقوه خطرناک‌تر هستند، به کار ببرند."
محققان می‌نویسند، شواهد تا به امروز نشان می‌دهند که حشیش طبی خطر خودآزاری یا دگرآزاری را بالا نمی‌برد، اگرچه آنها در عین حال هشدار می‌دهند که مسمومیت شدید حشیش و اخیراً مصرف حشیش طبی می‌تواند به حافظة کوتاه مدت و عملکردهای شناختی افراد آسیب برساند.
تیم تحقیق چنین جمع‌بندی می‌کند که برای ارزیابی اثرات مصرف حشیش بر سلامت روانی و سوءمصرف مواد مخدر تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. این مورد اخیر به ویژه با توجه به افزایش میزان قانونی شدن حشیش در ایالات متحد آمریکا و اینکه ممکن است در کانادا نیز حشیش در اوایل سال 2017 قانونی شود، مهم است.
زاک ولش می‌گوید: "در حال حاضر راهنمایی روشنی در مورد اینکه متخصصان سلامت روانی چگونه می‌توانند بهترین کار را برای مردمی انجام دهند که حشیش را برای مقاصد پزشکی استفاده می‌کنند، وجود ندارد. با پایان یافتن ممنوعیت، گفتن صاف و سادة این موضوع به مردم که مصرف را متوقف کنید ممکن است دیگر یک گزینة میسر نباشد. دانستن این موضوع که چطور می‌توان از حشیش به عنوان یک معادل درمانی استفاده کرد به یک ضرورت تبدیل می‌شود."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.