دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

THC جزء روان‌گردان اصلی حشیش (ماری جوانا) است که مسؤول اثرات دگرگون کنندة ذهن این مادة مخدر محسوب می‌شود، اما ساز و کار دقیق انجام این کار توسط آن تاکنون ناشناخته بوده است. حال، محققان قطعات پراکندة موجود را برای ایجاد روشن‌ترین تصویر موجود تا به امروز از چگونگی اتصال THC به یک گیرندة کانابینوئید در مغز که موجد اثرات مخدری آن می‌شود، کنار هم مرتب کرده‌اند.
در مطالعة منتشر شده در نشریه سلول / Cell، محققان نشان داده‌اند که چگونه ساختار گیرندة کانابینوئید 1 (CB1)– گیرنده‌ای را که در سطح بسیاری از سلول‌های مغزی وجود دارد، مشخص کرده‌اند.
با استفاده از اطلاعات برای خلق یک مدل سه‌بُعدی از این گیرنده، نویسندة همکار مطالعه ریموند استیونس / Raymond Stevens – استاد علوم بیولوژی و شیمی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی – و همکارانش این موضوع را روشن کرده‌اند که چگونه THC و کانابینوئیدهای صنعتی به گیرندة مزبور متصل می‌شوند.
استیونس و همکارانش می‌گویند، کشف آنها می‌تواند توسعة داروهای جدید نشأت گرفته از حشیش را تقویت کند، و همچنین به فهم خطرات ناشی از مصرف حشیش یاری نماید.
اگرچه حشیش شایع‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در آمریکا است، قانونی‌سازی مصرف آن هم برای موارد پزشکی و هم کاربردهای تفریحی در حال افزایش است.
محققان برای این باورند که با افزایش مصرف قابل پیش‌بینی این مادة مخدر، فهم کامل اینکه اجزاء فعال حشیش چگونه در بدن عمل می‌کنند بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

شناسایی گیرندة CB1
گیرندة CB1 اصلی‌ترین هدف THC حشیش‌های صنعتی است – مواد مصنوعی ساخت انسان که با اثرات THC همپوشانی دارند – بنابراین محققان بر روی این موضوع تمرکز کردند که اطلاعات دقیق‌تری در مورد ساختار این گیرنده و چگونگی کارکرد آن با برخی مولکول‌های مشخص به دست آورند.
استیونس می نویسد: "... ما نیاز داریم بدانیم که چگونه مولکول‌هایی مثل THC و حشیش‌های مصنوعی با این گیرنده وارد فعل و انفعال می‌شوند، مخصوصاً از زمانی که ما رفتار مردم را پس از مصرف حشیش‌های مصنوعی در بخش‌های اورژانس دیده‌ایم."
محققان AM6538 را سنتز کردند – مولکولی را که می‌دانیم سخت به CBI می‌چسبد و آن را به گیرندة CBI تحویل می‌دهد، و این روند محققان را قادر ساخت تا ساختار گیرندة مزبور را معین کنند.
یا خلق یک مدل سه بعدی از CB1، تیم تحقیق توانستند به درک دقیق‌تری از چگونگی عملکرد THC و حشیش‌های صنعتی و این گیرنده برای ایجاد اثرات روان‌گردان برسد.
محققان می‌گویند کشف آنها می‌تواند به توسعة داروهای نشأت گرفته از حشیش منجر شود، و شاید بتواند برخی از مشکلات را که اکنون در مورد چنین داروهایی وجود دارد، حل کند.
برای مثال، تیم تحقیق به یک داروی بر پایة حشیش اشاره می‌کند که پیشتر برای درمان چاقی توسعه داده شده است. در حالی که داروی مزبور برای کم کردن وزن مؤثر است، مشخص شده که مولکول‌های موجود در آن محرک افسردگی، اضطراب و افکار خودکشی هستند.
پروفسور ریموند استیونس می‌گوید: "محققان مسحور این موضوع شدند که چگونه شما می‌توانید تغییراتی در THC یا حشیش‌های مصنوعی ایجاد کنید و چنین اثرات متفاوتی را شاهد باشید. حال که سرانجام ما به ساختار THC پی برده‌ایم، می‌توانیم به فهم این موضوع بپردازیم که چگونه ایجاد تغییرات در ساختار این مخدر می‌تواند بر گیرندة آن اثر بگذارد."
به علاوه، محققان می‌گویند که مدل آنها از CB1 می‌تواند به محققان کمک کند تا فهم بهتری از اثرات جانبی مرتبط به حشیش‌های صنعتی نظیر "اسپایس / spice" یا "K2" دست پیدا کنند، که در سال گذشته فقط در ایالات متحد آمریکا مسؤول حدود 80000 مورد مراجعه به مراکز مسمومیت بوده‌اند.
پروفسور ژی-جی لیو / Zhi-jie Liu،‌ از انستیتو آی‌هیومن در دانشگاه تکنولوژی شانگهای چین و نویسندة ارشد مطالعه می‌گوید: "ما نیاز داریم بدانیم حشیش در بدن ما چگونه عمل می‌کند. این ماده می‌تواند به صورت بالقوه هم مصارف پزشکی و هم کاربرد تفریحی داشته باشد، اما کانابینوئید همچنین می‌تواند بسیار خطرناک باشد."
"با پیگیری علوم پایه و نیز فهم چگونگی کارکرد این گیرنده، ما می‌توانیم در آینده آن را با هدف کمک به مردم به کار ببریم."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.