دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

زنان و مردان در مصرف الکل به برابری می‌رسند

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر


• آنا ساندوئو
• ترجمة نادر اکبری

به طور سنتی مصرف الکل و سوءمصرف آن بیشتر از زنان در میان مردان رواج داشته است. اما همچنان که زنان بیشتری به مصرف الکل روی می‌آورند، یک آنالیز تازه چنین درمی‌یابد که زنان به سرعتی غیر قابل باور در حال رسیدن به مردان هستند. این موضوع در عین حال به این معنی است که زنان نیز هم اندازة مردان تحت تأثیر جنبه‌های منفی الکل قرار دارند و مطالعة جدید نیاز برای کمپین‌های آموزشی و آگاهی‌بخشی خاص زنان را با هدف کاهش آثار منفی مصرف الکل برجسته می‌کند.
آنالیز جدید گزارش می‌دهد، از جنبة تاریخی مردان در همه جا بین 2 تا 12 بار بیشتر از زنان الکل مصرف می‌کرده‌اند.
در هر حال تحقیق جدید کاهش مداومی را در نسبت جنسی مصرف الکل، سوءمصرف آن و مضرات مرتبط نشان می‌دهد.
در اوایل سال‌های 1900 میلادی مردان دو بار بیش از زنان احتمال داشت که به مصرف الکل رو بیاورند و تقریباً 4 بار بیش از زنان در معرض ابتلاء به اختلالات مرتبط به مصرف الکل قرار داشتند.
در مقابل، در اواخر سال‌های 1900، شکاف جنسی در این مورد تقریباً از بین رفت، حالا مردان فقط 1.1 بار بیشتر از زنان الکل می‌خوردند و فقط 1.2 بار بیشتر در معرض تجربة مشکلات مرتبط به مصرف الکل قرار داشتند.
از میان رفتن این شکاف جنسی در مصرف الکل بیش از همه در بزرگسالان جوان نمود یافته است، از جمله در آنهایی که در دهة 1990 متولد شده‌اند و در سنین بین 15 تا 25 سال قرار دارند.
آنالیز منتشر شده در نشریة BMJ Open به بررسی مطالعاتی پرداخته است که الگوهای مصرف الکل را در نمونه‌های متولد شده در اوایل 1891 در تمامی سنین تا سال 2001 دنبال کرده‌اند. این تحقیق داده‌های مربوط به سال‌های 1948 تا 2014 را گردآوری کرده و شامل بیش از 4 میلیون نفر است. برخی از مطالعات دوره‌هایی بیش از 30 سال را شامل می‌شوند.

ریسک‌های سلامت مصرف الکل
الکل به همراه دخانیات، آلودگی هوا و فشار خون بالا، یکی از عوامل پیشتاز بیماری در سطح جهان است.
در سال 2010، الکل مسؤول 5 درصد تمامی مرگ‌ها در سراسر جهان بود و ریسک فاکتور پیشتاز مرگ و میر در اروپای غربی، ناحیة آند در آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا به حساب می‌آمد.
در سال 2012 الکل مسؤول 3.3 میلیون مرگ و میر بود که 5.9 درصد تمامی مرگ و میرها در سطح جهان را شامل می‌شد.
در ایالات متحد آمریکا، الکل در حال حاضر از سوی انستیتو ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم (NIAAA) به عنوان چهارمین علت قابل پیشگیری مرگ فهرست شده است.

انتظارات جنسیتی سنتی و مصرف الکل
برخی از مطالعات به ارتباط میان انتظارات جنسیتی و الگوهای مصرف الکل پرداخته‌اند. هنجار‌های اجتماعی نوشیدن مشروب را با تبارز مردانگی مرتبط می‌کند، در حالی که به طور سنتی زنانگی با پرهیز از مصرف مشروب الکلی تعریف می‌شده است.
به دلیل نقش‌های جنسیت‌بنیان اجتماعی، ما به این گرایش داریم که زنان را برای مصرف الکل یا اعتیاد به آن با شدت بیشتری مورد قضاوت یا داوری قرار دهیم.
نقش جنسیتی لحاظ شده در این دیدگاه سنتی ممکن است سبب شود مشکلات مشروبخواری زنان نادیده گرفته شده یا بد تلقی گردد. در واقع، یک مطالعه گزارش می‌دهد که زنان اغلب احساس می‌کنند که منهیات اجتماعی سر راه جستجو برای درمان و رسیدن به آن قرار می‌گیرند، و زنان بیش از مردان احتمال دارد که از بدنام شدن خبر دهند.

زنان باید از خطرات الکل آگاه شوند
آنالیز انجام شده توسط اسلید / Slade و تیمش گمان‌های سنتی را زیر سؤال می‌برد و اصرار دارد نهادهای مرتبط، زنان را در مرکز برنامه‌های جدید پیشگیری و مداخله قرار دهند.
"به مصرف الکل و اختلالات مصرف آن به طور تاریخی به عنوان پدیده‌هایی مردانه نگاه شده ‌است. مطالعة حاضر این دیدگاه را زیر سؤال می‌برد و نشان می‌دهد که زنان، به طور مشخص، باید در مرکز توجه کوشش‌های هماهنگ برای کاهش تأثیر مصرف الکل و مضرات مرتبط به آن قرار گیرند."
مطالعه توضیحی در مورد چرایی از بین رفتن شکاف جنسی در این مورد ارائه نمی‌دهد، اما گمانه‌زنی‌ها شامل تغییرات نقش سنتی جنسیت زنانه است. محققان به یک مطالعه اشاره می‌کنند که نشان داده است نرخ مصرف الکل در میان مردان و زنان کشورهایی که در آنها حقوق زن و مرد تقریباً مساوی است، مشابهت دارد.
نویسندگان مطالعه هشدار می‌دهند، زنان و مردان مشمول آنالیز انها بسیار جوان بوده و در دورة اولیة مصرف الکل قرار دارند. در نتیجه مطالعات بیشتری باید انجام شود وقتی که این زنان و مردان به سال‌های 30 و 40 زندگی خود می‌رسند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.