دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عدم تماشای تلویزیون موقع غذاخوردن ریسک چاقی را کاهش می‌دهد

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

•    آنا ساندویو
•    ترجمة نادر اکبری

همة ما می‌دانیم که ایجاد عادات مثبت در غذا خوردن و الگوهای ورزشی می‌تواند به ما در حفظ وزن سالم و اجتناب از چاقی کمک کند. تحقیق جدید می‌گوید که آشپزی به شکل خانوادگی و خودداری از تماشای تلویزیون موقع غذا خوردن می‌تواند خطر چاق شدن را کاهش دهد.
بر مبنای اعلام انستیتو ملی سلامت (NIH) بیش از یک‌سوم جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار چاقی است. NIH گزارش می‌دهد همچنین از هر 3 آمریکایی بزرگسال یک نفر چاق بوده و از هر 20 نفر یک نفر دچار چاقی مفرط است.
چاقی ریسک فاکتور چندین بیماری شامل دیابت نوع 2، بیماری قلبی عروقی و برخی انواع سرطان محسوب می‌شود.
محققان دانشگاه ایالتی اهایو بر آن شدند تا ارتباط میان غذا خوردن خانوادگی و ریسک چاقی را بررسی کنند.
مطالعه – انجام شده توسط راچل تیومین / Rachel Tumin، مدیر تحلیلگر نظرسنجی و بهداشت عمومی در کالج پزشکی مرکز منابع دولتی اهایو و سارا اندرسون / Sarah Anderson، استادیار اپیدمیولوژی در کالج ایالتی بهداشت عمومی اهایو – دریافته است افراد بزرگسالی که غذای خانگی را بدون تماشای تلویزیون در کنار افراد خانواده صرف می‌کنند دارای کمترین شانس برای چاقی هستند.
یافته‌های مطالعه در "نشریة آکادمی تغذیه و دیابت آمریکا" منتشر شده است.

مطالعة ارتباط میان شیوة غذا خوردن و چاقی
تیومین و اندرسون داده‌های "نظرسنجی ارزیابی مدیکید اهایو 2012" را، یک نظرسنجی در جمعیت اهایو که از طریق تلفن انجام شد، مورد استفاده قرار دادند. مطالعه به بررسی بزرگسالانی که در اهایو زندگی می‌کردند و در طول یک هفتة منتهی به نظرسنجی دستکم یک وعده غذا را با خانواده صرف کرده بودند، می‌پرداخت. این کار تعداد کل نمونه‌های مطالعه را به حدود 13000 نفر رساند.
برای مطالعة خود، محققان چاقی را داشتن شاخص توده بدنی (BMI) حداقل 30 تعریف و آن را برای هر پاسخ دهندة نظرسنجی بر مبنای قد و وزن گزارش داده شده از سوی خود فرد محاسبه کردند.
محققان برای تجزیه و تحلیل ارتباط میان چاقی و الگوها و شیوه‌های غذایی خانواده از مدل‌های رگرسیون لُجیستیک استفاده کردند. آنها مطالعه را برای عواملی مانند شاغل بودن و وضعیت تأهل، میزان تحصیلات، قومیت و نژاد و سن فرد تنظیم کردند.
در کل، متجاوز از نیمی از نمونه‌ها گفتند که  اغلب روزهای هفته غذا را با اعضاء خانواده صرف کرده‌اند. به علاوه، 35 درصد پاسخ دهندگان گزارش دادند که برخی روزها غذا را در کنار خانواده صرف کرده‌اند، و 13 درصد گفتند که فقط روزهای معدودی غذا را با افراد خانواده خورده‌اند.
به تقریب یک‌سوم نمونه‌ها چاق تلقی شدند، و در حدود یک‌سوم بیشتر اوقات را در هنگام صرف غذا به تماشای تلویزیون می‌گذراندند. 36 درصد مابقی پاسخ دهندگان گفتند که هرگز در هنگام صرف غذا با افراد خانواده تلویزیون با ویدئو تماشا نمی‌کنند، و 62 درصد نمونه‌ها گفتند که تمامی غذاهایی که با افراد خانواده خورده بودند غذای خانگی بوده است.

کیفیت و نه تکرار وعده‌های غذایی خانوادگی می‌تواند خطر چاقی را کاهش دهد
مطالعه هیچ ارتباطی میان تکرار وعده‌های غذا خوردن خانوادگی و ریسک چاقی پیدا نکرد.
افرادی که بیشتر اوقات هفته در کنار خانواده غذا خورده بودند – که این شامل حدود 6 روز از هفت روز هفته می‌شد – همان‌قدر امکان چاقی داشتند که افرادی که موارد کمتری غذا را در جمع خانواده می‌خوردند – یا 1 تا 2 روز در هر هفته. به هر حال، افرادی که در طول غذا خوردن با اعضاء خانواده هرگز تلویزیون تماشا نمی‌کردند، در مقایسه با بزرگسالانی که همیشه تلویزیون تماشا می‌کردند، 37 درصد بیشتر در معرض چاقی قرار داشتند. این همبستگی مستقل از تکرار صرف غذا در جمع خانواده بود.
کمترین ریسک چاقی مربوط به افرادی بود که وعده‌های غذایی آنها هم دستپخت خانگی بود و هم اینکه با تماشای تلویزیون مختل نمی‌شد.
سارا اندرسون، نویسندة همکار مطالعه یافته‌های تحقیق را توضیح می‌دهد:
"چاقی در افراد بزرگسالی که 1 تا 2 روز در هفته غذا را در جمع خانواده می‌خوردند همان‌قدر شایع بود که در میان افرادی که هر روز این کار را انجام می‌دادند. بدون در نظر گرفتن تکرار غذاخوردن خانوادگی، چاقی کمتر شایع بود وقتی که غذا بدون روشن بودن تلویزیون خورده می‌شد و وقتی که غذا دستپخت خانگی بود."
راچل تیومین، نویسندة رهبر مطالعه می‌گوید: "اینکه شما چقدر در جمع اعضاء خانواده غذا می‌خورید ممکن است مهم‌ترین موضوع نباشد. این موضوع که شما در طول این وعده‌های غذایی چه می‌کنید مهم‌تر است.
این موضوع اهمیت تفکر دقیق در این مورد را که در خلال این وعده‌های غذایی چه می‌گذرد، و اینکه آنها می‌توانند فرصتی برای خاموش کردن تلویزیون یا استفادة بیشتر از وعده‌های غذایی دستپخت خودتان باشند، برجسته‌تر می‌کند."


Source:
medicalnewstoday.com
No TV during meals may lower obesity risk
Written by Ana Sandoiu
Published: 9 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.