دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پروتئین می‌تواند بر اثر تداخل با چربی قهوه‎ای باعث چاقی شود

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• آنا ساندویو
• ترجمة نادر اکبری

همة چربی‎های بدن بد نیستند - در واقع چربی موسوم به چربی قهوه‌ای و چربی بژ عملکردهای متابولیک مهمی بر عهده دارند؛ آنها انرژی تولید و به بدن در ایجاد تطابق با هوای سرد کمک می‎کنند. تحقیق تازه به این موضوع پی می‎برد که افزایش میزان یک نوع پروتئین خاص می‎تواند از طریق سرکوب عمل تولید انرژی توسط چربی قهوه‎ای و چربی بژ باعث افزایش چاقی شود.
بدن ما انرژی را به شکل چربی ذخیره می‎کند. بافت چربی یا ادیپوز - که به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می‎کند - معمولاً به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود: چربی سفید و چربی قهوه‎ای. به علاوه نوع سومی از چربی موسوم به چربی بژ می‎تواند از چربی سفید نشأت بگیرد که در ایجاد آن برخی محرک‎ها نقش دارند.
چربی‎های سفید و قهوه‎ای عملکردهای متفاوتی دارند. چربی اساساً انرژی را به شکل تری‎گلیسیرید ذخیره می‌کند، نوعی چربی رایج که در خون یافت می‎شود و می‎تواند در صورت افزایش غیر نرمال محرک‎ بروز اختلالاتی نظیر بیماری قلبی و دیابت باشد. از سوی دیگر چربی قهوه‎ای در فرآیندی که ترموژنز نامیده می‎شود متخصص گسترش این انرژی با ایجاد حرارت در هنگام مواجهه با سرما است.
در عین حال بین این دو نوع چربی تفاوت‎های ساختاری وجود دارد. چربی قهوه‎ای و چربی بژ دارای میتوکندری بیشتری هستند. میتوکندری به عنوان "نیروگاه" سلول شناخته می‌شود زیرا میتوکندری‌ها غذا را به انرژی تبدیل می‎کنند. از سوی دیگر چربی سفید، میتوکندری و رگ‎های خونی کمتری دارد.
چربی‎های قهوه‎ای و بژ "سالم‎تر" از چربی سفید تلقی می‎شوند. تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که چربی قهوه‎ای و بژ بیماری‎های متابولیک و چاقی را در موش‎ها کاهش می‎دهند و مطالعات در انسان ارتباط میان این نوع چربی‎ها و لاغری را آشکار کرده است.
تحقیق تازه که در نشریة "دیابت" منتشر شده است نشان می‎دهد که مقادیر بالای یک نوع پروتئین اثرات مثبت تولید انرژی چربی قهوه‎ای و چربی بژ را کاهش می‎دهد. دکتر ساتیا انده / Satya Ande، نویسندة پاسخگوی مطالعه و متخصص بیولوژی مولکولی در مرکز سرطان جورجیا و کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا است.

پروتئین Id1 چطور می‎تواند ریسک چاقی و دیابت را افزایش دهد
این پروتئین Id1 نامیده می‎شود و مطالعات پیشین آن را با سرطان پروستات مرتبط کرده‌اند. در مطالعة خود انده و همکارانش موش‎ها را به صورت ژنتیکی برای تولید مقادیر بسیار زیاد این پروتئین در سلول‎های چربی خود اصلاح کردند.
سپس آنها این موش‎ها را با یک رژیم غذایی پُرچرب و همچنین رژیم غذایی منظم تغذیه کردند. آنها همچنین یک گروه دیگر موش‎ها را به عنوان گروه کنترل با همان رژیم غذایی تغذیه کردند.
موش‎هایی که Id1 بیش از حد تولید می‎کردند به شکل قابل ملاحظه‎ای بیش از موش‎های گروه کنترل دچار چاقی شدند. آنها همچنین در هنگام تغذیه با رژیم غذایی منظم نیز بیش از همتایان نرمال خود چاق شدند.
مطالعه نشان داد که میزان بالای Id1 به بافت چربی قهوه‎ای چسبیده و عملکرد چربی‌سوزی آن را سرکوب می‎کند.
به ویژه در مقادیر بالای خود، Id1 فعایت عامل رونویسی کلیدی به نام PGC1 آلفا را مهار می‎کند. این عامل رونویسی عمل ترموژنز را با کنترل پروتئین منحصر به فرد Ucp1 تنظیم می‎کند. این پروتئین باعث می‌شود سلول‎های چربی قهوه‎ای با قابلیت بیشتری انرژی را برای تبدیل به گرما مصرف کنند.
از این گذشته محققان متوجه شدند که Id1 عامل رونویسی دیگری به نام Ebf2 را نیز مهار می‌کند. این یکی به چربی‎های سفید در تبدیل به چربی بژ کمک می‎کند. انده و تیمش همچنین عنوان می‎کنند که برداشتن Id1 میزان بیان ژن بژ و Ucp1 را در پاسخ چربی سفید به مجاورت با سرما افزایش می‎دهد.
به علاوه برداشتن پروتئین Id1 دستکم در موش‌ها نشان نداد که وجودش برای عملکرد طبیعی بدن مورد نیاز است.
بر مبنای نظر محققان، این یافته‎ها نشان می‎دهد که پروتئین Id1 یک ریسک فاکتور چاقی و دیابت است، و می‎تواند هدفی برای معکوس کردن اثرات این دو بیماری باشد.
دکتر ساتیا انده می‌گوید: "اگر ما بتوانیم Id1 را هدف قرار دهیم، می‎توانیم از ریسک چاقی و بیماری‎های مرتبط پیشگیری کنیم و در نهایت آنها را کاهش دهیم."
دکتر انده اضافه می‎کند، برای اغلب ما همچنان که پا به سن می‎گذاریم تولید چربی قهوه‎ای به شکل فراینده‎ای دشوار می‎شود، که این توضیح دهنده این مسأله است که چرا به آسانی دچار افزایش وزن می‌شویم. در هر حال، هدف قرار دادن Id1 در سطح مولکولی ممکن است به افزایش چربی قهوه‎ای کمک کند.

Source:
medicalnewstoday.com
Protein may cause obesity by interfering with brown fat
Written by Ana Sandoiu
Published: Mon 17 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.