دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا رژیم غذایی کارآیی ندارد؟

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان


بسیاری از ما از روی تجربه می‎دانند که کاهش وزن یک شاهکار استقامت است. برخی رژیم‎ها کارآیی دارند، بقیه خیر، و علی‎رغم بیشترین کوشش‎ها، برخی اوقات چنان به نظر می‎رسد که انگار برخی رژیم‌ها حتی باعث افزایش وزن ما هم می‎شوند. بنابراین سؤال اینجاست که چرا برخی رژیم‎های غذایی کار نمی‎کنند؟ یک مطالعۀ جدید به مکانیسمی پی می‎برد که ممکن است توضیح دهد چرا بدن ما کاهش وزن را دچار محدودیت می‎کند، و وقتی در حال تلاش برای کاهش وزن هستیم علیه ما وارد عمل می‎شود.
تحقیق جدید که در eLife منتشر شده است مکانیسمی را در موش‎ها آشکار می‎کند که شاید مسؤول آن لحظات ستوه‎آور در زندگی رژیم گیرنده باشد که در آنها چنین به نظر می‎رسد که هیچ چیز کار نمی‎کند.
بدن موش‌ها دارای آن اندازه شباهت با بدن انسان هست که مدل خوبی برای فهم چگونگی پاسخ ما به کوشش‌های مربوط به کاهش وزن باشد.
تیم محققان - به رهبری دکتر کلمنس بلوئت از آزمایشگاه‎های تحقیقات متابولیک در دانشگاه کمبریج انگلستان - گروهی از سلول‎های عصبی هیپوتالاموس مغز و نقش آنها در تنظیم اشتها را مورد بررسی قرار داد. این ناحیۀ مغز شامل گروهی از سلول‎های عصبی موسوم به "نوروپپتیدهای وابسته به اگوتی" (AGRP) است که نقشی کلیدی در تنظیم اشتها بازی می‎کنند. وقتی سلول‎های AGRP "روشن" هستند ما میل به خوردن داریم، اما هنگامی که این سلول‎ها غیر فعال می‎شوند، آنها می‎توانند تقریباً به طور کامل مانع از خوردن توسط ما شوند. نورون‎های AGRP همین نقش را در جانوران نیز دارند.

آزمایش اثرات نورون‎های AGRP در موش‎ها
دکتر بلوئت و تیمش از ژنتیک برای روشن و خاموش کردن این ژن‎ها در موش‎ها استفاده کردند. آنها از موش‎های ترانس‌ژنیک (تراریخت) که برای داشتن گیرندۀ طراح hM3Dq (که فقط می‎تواند با داروهای طراح فعال شود) اصلاح ژنتیکی شده بودند، استفاده کردند.
این "میانبر" ژنتیکی که در مطالعات پیشین تست شده است، برای درگیر کردن گیرنده‎های پروتئین جفتی G برای کنترل فعالیت طبیعی موش‌ها از راه دور به کار می‎رود.
موش‌ها در "محفظه‎های متابولیک" مخصوص، که می‎توانند مصرف انرژی را اندازه‌گیری کنند، بررسی شدند. این موش‌ها همچنین برای حمل کاوشگرهایی که دمای بدن آنها را - که این نیز شاخصی برای مقدار انرژی مصرفی بدن است - اندازه‎گیری می‎کرد اصلاح شده بودند.
دکتر بلوئت و همکارانش مصرف انرژی را در موقعیت‎های مختلف اندازه‎گیری کردند - از جمله در وضعیت‎هایی که در آنها غذا بیشتر یا کمتر در دسترس بود.
آزمایش‎ها نشان دادند که "فعال‌سازی مصنوعی نورون‎ها در موش‌هایی که دسترسی به غذا ندارند، میزان فعالیت حیوان را افزایش می‎دهد اما سبب کاهش دامنۀ سوزاندن کالری در آنها می‌شود."
این روند به موش در حفظ وزن در محدودۀ یکسان کمک می‎کند. به هر حال وقتی این جوندگان کوچک اجازۀ خوردن پیدا می‎کردند - یا حتی وقتی غذا را بو می‎کشیدند یا می‌دیدند - سطح مصرف انرژی در آنها به حد نرمال برمی‎گشت.
نویسندگان مطالعه گزارش می‎دهند، "در نهایت، قرار دادن موش‎ها در معرض یک رژیم غذایی پرچربی برای چندین روز باعث مهار AGRB آنها و سبب می‌شود که حیوانات کالری‎ها را با سرعت بیشتری بسوزانند."
به عبارت دیگر نورون‎های AGRB مقدار اشتهای ما را بسته به میزان غذای موجود تنظیم می‎کنند.
محقق رهبر مطالعه بیشتر توضیح می‎دهد:
"راهکارهای کاهش وزن اغلب اوقات ناکافی هستند زیرا بدن شبیه به ترموستات عمل می‎کند و مقدار کالری‎هایی را که ما می‎سوزانیم با مقدار کالری‎هایی که می‌خوریم جفت می‌کند. وقتی ما کمتر می‎خوریم، بدن ما جبران می‎کند و مقدار کالری کمتری می‎سوزاند، که این باعث سخت‎تر شدن کاهش وزن می‎شود.
یافته‎های ما عنوان می‎کنند که گروهی از نورون‎ها در مغز اشتها و مصرف انرژی را هماهنگ می‎کنند و بسته به اینکه چه چیزی در محیط دور و بر در دسترس است می‎توانند سوئیچی را برای سوزاندن یا پس‎انداز کالری‎ها خاموش و روشن کند. اگر غذا در دسترس باشد، آنها ما را وادار به خوردن می‎کنند و اگر غذا دچار کمبود باشد، آنها بدن ما را در حالت صرفه‌جویی در انرژی و توقف سوزاندن چربی قرار می‎دهند."
دکتر بلوئت در ادامه بازگو می‎کند که از منظر تکاملی، چنین مکانیسمی باید با هدف کمک به جانوران برای مقابله با قحطی تکامل یافته باشد. بر مبنای شواهد در مورد رژیم غذایی، مغز نمی‎تواند به فرد بگوید که به صورت ارادی تلاش در کاهش وزن دارد.
نویسندۀ اول مطالعه دکتر لوک برک / Luke Burke نیز توضیح می‎دهد که این یافته‎ها برای افراد در تلاش برای کاهش وزن چه معنایی دارند:
"این مطالعه می‎تواند در آینده به طراحی درمان‎های بهبود یافتۀ جدید برای کاهش پرخوری و چاقی کمک کند. تا آن زمان بهترین راه برای کاهش وزن در مردم - دستکم برای آنهایی که فقط دارای اضافه وزن متوسطی هستند - استفاده از تلفیق ورزش و کاهش معتدل کالری دریافتی است."

Source:
medicalnewstoday.com
Why does dieting not work? Study sheds light
Written by Ana Sandoiu
Published: Sun 28 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.