دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

جراحی کاهش وزن خطر سرطان را تا 33 درصد در زنان کاهش می‎دهد

سرطان، چاقی، جراحی کاهش وزن، جراحی باریاتریک، سرطان لوزالمعده، سرطان اندومتریال، سرطان پستان پس از یائسگی، استروژن، کالج پزشکی دانشگاه سینسیناتی در اهایو، سرطان روده بزرگ، دیابت، هیپرتانسیون

ریسک سرطان پستان پس از یائسگی و سرطان اندومتریال به میزان زیادی با سطح استروژن مرتبط است. انجام جراحی چاقی باعث کاهش سطح استروژن می‎شود

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• ماریا کوهوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یک مطالعۀ گذشته‌نگر در مقیاس وسیع که اساساً بر زنان متمرکز بوده است پی می‎برد که خطر سرطان پس از انجام جراحی باریاتریک یا کاهش وزن تقریباً به میزان یک‌سوم کاهش پیدا می‎کند.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" در ایالات متحد آمریکا تقریباً 72.000 مورد جدید سرطان در زنان و 28.000 مورد جدید آن در مردان در سال 2012 ناشی از اضافه وزن بود.
همچنین تخمین زده می‎شود که بیش از یک‌سوم جمعیت بزرگسال آمریکایی دچار چاقی است، و این مشکل در زنان بیش از مردان شایع است.
یک مطالعۀ گذشته‌نگر از سوی "کالج پزشکی دانشگاه سینسیناتی" در اهایو داده‎های مربوط به بیش از 22.000 نفر را که جراحی باریاتریک انجام داده بودند برای بررسی اثرات این جراحی روی خطر ابتلا به سرطان آنالیز کرد.
داده‎ها از پنج منبع مختلف مراکز کایزر پرماننت گردآوری شد: کلرادو، کالیفرنیای شمالی، اُرگون، کالیفرنیای جنوبی، و واشینگتن دی. سی.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر دانیل شائر / Daniel Schauer می‌گوید: "ما پی بردیم که انجام جراحی باریاتریک با کاهش ریسگ سرطان به ویژه سرطان‎های مرتبط به چاقی شامل سرطان پستان پس از یائسگی، سرطان اندومتریال، سرطان لوزالمعده، و سرطان روده بزرگ همراه است. نکتۀ شگفت‎انگیز میزان بالای کاهش ریسک ابتلا به سرطان است."
یافته‏های مطالعه در "سالنامه جراحی" منتشر شده است.

کمترین ریسک برای سرطان‎های مرتبط به چاقی
دکتر شائر و تیمش داده‎های پزشکی 22.198 نفر از مردم را که جراحی کاهش وزن را بین سال‎های 2005 و 2012 انجام داده بودند با داده‎های پزشکی 66.427 نفر که این جراحی را انجام نداده بودند مقایسه کردند. بیش از 80 درصد کل نمونه‎های این مطالعۀ طولی زن بودند.
محققان از مدل‌های آماری برای تحقیق میزان شیوع سرطان در مردم دارای سابقۀ جراحی باریاتریک برای ده سال پس از انجام این عمل استفاده کردند. آنها در عین حال وضعیت گروهی را که گزینۀ جراحی را انتخاب نکرده بودند مورد بررسی قرار دادند.
دو گروه برای ملاحظۀ عوامل تأثیرگذار مثل جنس، سن، و BMI تنظیم شدند.
تمامی افرادی که داده‌های آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت برای پیگیری فرجام پزشکی تا سال 2014 دنبال شدند. دکتر شائر و تیمش در مجموع 2543 مورد سرطان را "پس از یک دورۀ پیگیری با میانگین زمانی 3.5 سال" شناسایی کردند.
محققان پی بردند که جراحی باریاتریک به 33 درصد کاهش ریسک هر نوع سرطان منجر شده است اما بیشترین منافع حاصل از این جراحی در مورد سرطان‎های مرتبط به چاقی مشاهده شد.
به طور مشخص در میان آنانی که این جراحی را انجام داده بودند، 42 درصد کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان پس از یائسگی، و 50 درصد کاهش ریسک سرطان اندومتریال وجود داشت. ریسک سرطان روده بزرگ نیز 41 درصد کاهش نشان داد و ریسک سرطان لوزالمعده تا 54 درصد افت پیدا کرد.

‘خطر سرطان: یک تکۀ کوچک پازل’
یک توضیح ارائه شده از سوی دانشمندان در مورد کاهش ریسک ابتلا به برخی سرطان‎های مرتبط به چاقی مربوط به تعدیل سطح استروژن است، هورمونی که عمدتاً با توسعۀ سیستم تولید مثل زنانه مرتبط شده است.
دکتر شائر توضیح می‎دهد، "ریسک سرطان پستان پس از یائسگی و سرطان اندومتریال به میزان زیادی با سطح استروژن مرتبط است. انجام جراحی چاقی باعث کاهش سطح استروژن می‎شود."
دیگر توضیح در این مورد این است که جراحی کاهش وزن در عین حال باعث کاهش مقاومت انسولین شده و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‎دهد، که خود یک ریسک فاکتور ابتلا به سرطان لوزالعمده محسوب می‎شود.
همچنین اگرچه ریسک سرطان به میزان قابل ملاحظه‎ای پس از جراحی در زنان کاهش نشان داد، به هیچ روی چنین ارتباطی در پیوند با مردان تأیید نشد.
اما دکتر شائر عنوان می‎کند که این نتیجه شاید به علت درصد بالای زنان حاضر در این مطالعه باشد. دیگر توضیح محتمل شاید این باشد که بیشتر فواید در مورد سرطان پستان پس از یائسگی و سرطان اندومتریال ثبت شد که هر دو خاص زنان هستند.
در پایان، محققان عنوان می‎کنند که شاید کاهش ریسک سرطان یک عامل انگیزش قوی برای انجام جراحی باریاتریک در افراد چاق باشد، اگرچه این فقط یکی از دلایلی است که چرا باید این عمل به طور جدی مورد ملاحظه قرار گیرد.
دکتر شائر اضافه می‎کند، "من فکر می‎کنم در هنگام برخورد با موضوع جراحی باریاتریک کاهش ریسک ابتلا به سرطان جزء کوچکی از پازل است، و عوامل متعددی وجود دارد که باید مورد ملاحظه قرار گیرد."
دکتر دانیل شائر می‎گوید:
"کاهش دیابت و فشار خون بالا و بهبود بقاء و کیفیت زندگی دلایل کافی هستند. این مطالعه دلیل دیگری برای مورد ملاحظه قرار دادن جراحی باریاتریک ارائه می‎دهد."

برای اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط چاقی و سرطان روی لینک زیر کلیک کنید:
چهل درصد کل موارد سرطان به چاقی و اضافه وزن مرتبط است

Source:
Weight loss surgery reduces cancer risk by 33 percent in women
By Maria Cohut
Published Fri 6 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.