دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چاقی کودکان از دهه 70 تاکنون ده برابر شده است

پروفسور مجید عزتی، چاقی کودکان، افزایش میزان چاقی کودکان، کمبود وزن، اضافه وزن، کالج پادشاهی لندن، سازمان بهداشت جهانی، اپیدمیولوژیک، BMI، کانادا، ایالات متحد آمریکا، شرق آسیا،

پروفسور مجید عزتی در تفسیر اهمیت یافته‎های این مطالعه می‎گوید، "این روند نگران کننده اثرات بازاریابی و سیاست‌گذاری غذایی در سطح جهان را بازتاب می‎دهد، و غذاهای مغذی برای خانواده‎ها و جوامع فقیر بیش از حد گران است."

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• آنا ساندویو
• ترجمۀ فرهنگ راد

یک گزارش جدید به روند ازدیاد چاقی کودکان در سطح جهان در طول 4 دهۀ گذشته پرداخته، و پی برده است که چاقی کودکان و نوجوانان اکنون در مقایسه با سال 1975 میلادی 10 برابر شده است، و اینکه تا 5 سال دیگر کودکان بیشتر چاق خواهند بود تا اینکه دچار کمبود وزن باشند.
تحقیق مزبور از سوی دانشمندان کالج پادشاهی لندن (ICL) با همکاری WHO انجام شد.
پروفسور مجید عزتی / Majid Ezzati، از دانشکدۀ بهداشت عمومی در ICL نویسندۀ رهبر مطالعه بوده، و یافته‎های تحقیق در لنست / The Lancet منتشر شده است.
بیش از 1000 پژوهشگر، BMI تقریباً 130 میلیون نفر را که در 200 کشور مختلف جهان زندگی می‎کنند مورد بررسی قرار دادند. این بیشترین تعداد انسانی است که در یک مطالعۀ اپیدمیولوژیکی مورد مطالعه قرار گرفته‎اند.
از این تعداد نمونه 31.5 میلیون نفر در سنین 5 تا 19 ساله بودند و 97.4 میلیون نفر دستکم 20 سال سن داشتند.
داده‎های BMI برای این افراد با بررسی 2416 مطالعۀ بر پایۀ جمعیت به دست آمد. پروفسور عزتی و تیمش روند BMI بین 1975 تا 2016 را در کوششی برای تعیین نرخ چاقی در کودکان و بزرگسالان مورد بررسی قرار دادند.
اندازه‎گیری BMI و همچنین آنچه کمبود وزن و چاقی تلقی می‎شود مورد لحاظ قرار گرفت و بر مبنای استاندارد دستورالعمل WHO تعریف شد.

چاقی کودکان 10 برابر شده است
در کل مطالعه پی برد که در سطح جهان نرخ مجموع چاقی کودکان در طول 4 دهۀ گذشته 10 برابر شده است.
به طور مشخص در سال 1975 تعداد دختران چاق 5 میلیون نفر بود، و در سال 2016 این رقم به 50 میلیون نفر رسیده است. گزارش مزبور تعداد پسران چاق را در سال 1975 تعداد 6 میلیون تعیین کرد اما این رقم در سال 2016 به 74 میلیون نفر افزایش یافته است.
محققان همچنین دریافتند که در سال 2016 تعداد 213 میلیون کودک و نوجوان در سطح جهان دچار اضافه وزن بوده‎اند.
از نظر جغرافیایی بیشترین میزان افزایش چاقی کودکان در شرق آسیا و در کشورهای پردرآمد، کشورهای انگلیسی زبان مثل ایالات متحد آمریکا، استرالیا، کانادا، ایرلند، نیوز زیلند و انگلستان رخ داده است.
ایالات متحد آمریکا در میان کشورهای پردرآمد دارای بیشترین شاخص چاقی کودکان بوده است، و کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا نیز شاهد برخی از بیشترین افزایش‎ها در میزان چاقی در طول 4 دهۀ گذشته بوده‎اند.
و نکتۀ شگفت‎انگیز این است که اگرچه نرخ چاقی در حال افزایش است، تعداد روزافزونی از کودکان همچنان دچار کمبود وزن هستند. در سال 2016، تعداد 75 میلیون دختر و 117 میلیون پسر "به طور متوسط یا شدید دچار کمبود وزن" بودند.
به هر جهت، پژوهشگران می‎نویسند که اگر این روند ادامه یابد، تا سال 2022 تعداد کودکان چاق در جهان بیش از کودکان دچار کمبود وزن خواهد بود.
این موضوع ارزش به خاطر سپردن دارد که نرخ چاقی در میان بزرگسالان نیز در حال افزایش است، و از 100 میلیون نفر در سال 1975 به 671 میلیون نفر در سال 2016 رسیده است.

از خوردن غذاهای فرآوری شده و انرژی‌زا خودداری کنید
پروفسور مجید عزتی در تفسیر اهمیت یافته‎های این مطالعه می‎گوید، "این روند نگران کننده اثرات بازاریابی و سیاست‌گذاری غذایی در سطح جهان را بازتاب می‎دهد، و غذاهای مغذی برای خانواده‎ها و جوامع فقیر بیش از حد گران است."
پروفسور مجید عزتی می‎گوید:
"این روند، ایجاد جمعیتی از کودکان و نوجوانان در حال چاق شدن و در عین حال دچار سوءتغذیه را پیش‎بینی می‎کند. ما به راه‎هایی نیاز داریم که غذای سالم و مغذی را بیشتر در محیط خانه و مدرسه مخصوصاً در خانواده‎ها و اجتماعات فقیر در دسترس مردم قرار دهیم، و تنظیمات و مقرراتی که کودکان را از غذاهای ناسالم محفوظ نگه دارند."
وی اضافه می‌کند، "اگرچه برخی کارهای مقدماتی توسط دولت‎ها انجام شده است […] اغلب کشورهای پردرآمد نسبت به استفاده از مالیات و محدود کردن صنایع در مسیر تغییر عادات خوردن و نوشیدن موجب چاقی کودکان امتناع نشان داده‎اند."
پروفسور عزتی ادامه می‏دهد، "مهم‎تر از همه اینکه برنامه‎ها و سیاست‎گذاری‎های بسیار محدودی کوشش دارند تا غذاهای سالم مثل غلات کامل و میوه‎ها و سبزیجات تازه در دسترس خانواده‌های فقیر قرار گیرد."
وی هشدار می‎دهد، "عدم دسترسی به گزینه‎های غذایی سالم برای فقرا می‎تواند به نابرابری اجتماعی در چاقی منجر شود و میزان توانایی ما را در کاهش این معضل محدود کند."
پروفسور عزتی می‌گوید، "داده‎های ما همچنین نشان می‎دهند که انتقال از کمبود وزن به اضافه وزن و چاقی در یک روند تغذیه‎ای ناسالم می‎تواند از طریق افزایش مواد غذایی فقیر از لحاظ تغذیه‎ای و پرانرژی به سرعت روی دهد."
دکتر فیونا بول / Fiona Bull، مدیر پیشگیری از بیماری‎های غیر مسری در WHO افکار پروفسور عزتی را بازتاب می‎دهد. خانم دکتر بول می‎گوید، "WHO کشورها را به اجرای کوشش‎هایی در هدف قرار دادن شرایط محیطی که امروزه شانس چاقی را در کودکان ما افزایش می‌دهند ]تشویق[ می‎کند."
وی اضافه می‎کند، "کشورها باید به طور مشخص کاهش مصرف غذاهای نازل، بیش از حد فرآوری شده، پرکالری و ضعیف از نظر مواد مغذی را کاهش دهند. آنها همچنین باید میزان زندگی کم‎تحرک و مبتنی بر گذران وقت پشت صفحه‎های مونیتور را از طریق مشارکت بیشتر در فعالیت فیزیکی به واسطۀ تفریحات فعال و ورزش کاهش دهند."

Source:
Childhood obesity rates rise 10-fold since the '70s
By Ana Sandoiu
Published Wed 11 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.