دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اضافه وزن چگونه باعث سرطان پستان می‎شود؟

سرطان پستان، چاقی، اضافه وزن، سیتوکین، لپتین، انتقال عامل رشد بتا، بافت متاستاتیک سرطان پستان، متاستاز،  استیل – کوآ (CoA) – کربوکسیلاز 1 (ACC1)

پس از رسیدن به یائسگی زنان چاق 20 تا 40 درصد بیشتر احتمال دارد که در مقایسه با زنان دارای وزن در محدودۀ سالم دچار سرطان پستان شوند

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

چاقی یک ریسک فاکتور شناخته شده برای سرطان پستان است اما اضافه وزن دقیقاً به چه شکل باعث این بیماری می‌شود؟ یک تحقیق جدید با آشکار کردن فرآیندی که در آن چاقی مهاجم شدن سلول‎های سرطانی را افزایش می‎دهد این موضوع را روشن‎تر کرده است. با مطالعه بر روی بافت سرطان پستان در موش و انسان، محققان افزایش سطح سیتوکین‎های خاصی را در خون کشف کردند. سیتوکین‎ها پروتئین‎هایی هستند که توسط سلول‎های ایمنی ترشح می‎شوند و میزان فعالیت آنزیمی به نام استیل – کوآ (CoA) – کربوکسیلاز 1 (ACC1) را کاهش می‎دهند.
این فرآیند به ایجاد نوعی اسید چرب پیشگام به نام استیل - کوآ منجر می‎شود، که توانایی متاستاز دادن سلول‌های سرطان پستان را افزایش می‎دهد.
نکتۀ جالب توجه اینکه تیم تحقیق پی برد که ترشح سیتوکین‎های مهار کنندۀ ACC1 به شکل قابل توجهی در بافت سرطان پستان برگرفته از بیماران چاق بیشتر است.
نویسندۀ رهبر همکار مطالعه دکتر استفان هرتزیک / Stephan Herzig - مدیر انستیتو دیابت و سرطان در هلمهولتز زنتروم مونیخ و استاد کنترل متابولیک مولکولی در تکنیک یونیورسیتات مونیخ در آلمان - و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ "متابولیسم سلول" منتشر کردند.
سرطان پستان پس از سرطان پوست شایع‎ترین نوع سرطان در میان زنان آمریکایی است. تخمین زده می‎شود که در سال 2017 در حدود 252.710 مورد جدید از این سرطان در زنان آمریکایی تشخیص داده می‎شود و در حدود 40.610 زن بر اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد.
اکثریت مطلق موارد مرگ بر اثر سرطان پستان ناشی از متاستاز سرطان است که در آن سلول‎های سرطان پستان به دیگر نواحی بدن مثل ریه‎ها و استخوان‎ها گسترش پیدا می‎کنند.

چاقی و سرطان پستان
چاق بودن یا اضافه وزن داشتن یک ریسک فاکتور شناخته شدۀ سرطان پستان محسوب می‎شود. در واقع، پس از رسیدن به یائسگی زنان چاق 20 تا 40 درصد بیشتر احتمال دارد که در مقایسه با زنان دارای وزن در محدودۀ سالم دچار سرطان پستان شوند.
چاقی همچنین با افزایش ریسک متاستاز سرطان پستان و کاهش میزان بقاء در این بیماری مرتبط شده است.
به هر جهت ساز و کار دقیق پشت ارتباط میان چاقی و سرطان پستان ناروشن مانده است.
برای رسیدن به دانش بیشتر در این مورد دکتر هرتزیگ و همکارانش فعالیت آنزیم ACC1 را در جدار سلول سرطان پستان ایجاد شده در موش و همچنین بافت پستان گرفته شده از زنان دچار سرطان پستان متاستاتیک مورد بررسی قرار دادند.
مطالعات پیشین خاطرنشان کرده‎اند که ACC1 - که نقشی در سنتز اسیدهای چرب بازی می‎کند - ممکن است در متاستاز دادن سرطان پستان درگیر باشد.

چاقی ترشح سیتوکین را افزایش می‎دهد
آنالیز مطالعه نشان داد که سلول‎های سرطان پستان متاستاتیک سطح ACC1 را در مقایسه با سلول‎های سالم به ویژه در میان نمونه‎های چاق کاهش داده‏‌اند.
کاهش ACC1 به انباشت استیل - کوآ منجر می‎شود. تجمع استیل - کوآ عوامل رونویسی یا پروتئین‌های تنظیم کنندۀ بیان ژن را تعدیل می‎کند آن هم به شکلی که باعث تقویت متاستاز سرطان پستان می‎شود.
تحقیق بیشتر نشان داد که چاقی به افزایش ترشح دو نـــوع سیتوکین به نام لپتین و انتقال عامل رشد بتا به درون جریان خون منجر می‎شود. این سیتوکین‎ها ACC1 را در سلول‎های سرطان پستان مهار می‎کنند.
محققان سپس از یک آنتی‎بادی‎ برای بلوک کردن یک مسیر مرتبط به ترشح لپتین در جدار سلول سرطان پستان انسانی استفاده کردند که در آن از مهار ACC1 پیشگیری شد. محققان متوجه شدند که این کار باعث پیشگیری از متاستاز سلول‎های سرطانی می‌شود.
بر مبنای نتایج خود، محققان معتقدند که آنان به شکل بالقوه درمان تازه‎ای را در مورد سرطان پستان آشکار کرده‎اند.
دکتر استفان هرتزیگ می‎گوید:
"بلوک کردن مسیرهای پیام‎رسان و خاموش کردن ژن‎های مرتبط به متاستاز می‎تواند یک هدف درمانی باشد. به عنوان بخشی از درمان موسوم به درمان کمکی جدید، ریسک متاستاز یا بازگشت تومورها را می‎توان پیش از برداشتن تومور از طریق جراحی کاهش داد."

Source:
How does excess weight drive breast cancer? Study sheds light
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Mon 23 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.