دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پیش‌بینی چاقی به عنوان ریسک تمامی انواع سکته مغزی یکسان نیست

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام


تیم نیومن
ترجمة نادر اکبری

داشتن اضافه وزن یا چاق بودن با تعدادی از ریسک‌فاکتورهای شناخته شدة سکتة مغزی مرتبط است. در هر حال، تحقیق جدید نشان می‌دهد که اضافه وزن زیاد تأثیرات متفاوتی بر انواع مختلف سکتة مغزی دارد.
وقتی جریان خون به مغز متوقف می‌شود این وضعیت را استروک (سکتة مغزی) می‌نامند و یکی از فوریت‌های پزشکی محسوب می‌شود.
بدون خون و اکسیژن همراه آن مرگ بخش‌هایی از مغز آغاز می‌شود.
اثرات درازمدت استروک بسته به آن است که چه بخش‌هایی از مغز صدمه دیده‌اند و گسترة صدمه چقدر است.
استروک یکی از پیشقراولان مرگ‌آفرینی در ایالات متحد آمریکا است و سالانه بیش از 130000 آمریکایی را می‌کشد که این مساوی 1 مورد از هر 20 مرگ است.
به طور متوسط در هر 4 دقیقه یک نفر آمریکایی بر اثر سکتة مغزی می‌میرد.
این علایم شوک‌آور دلیلی برای قرار داشتن استروک در سطوح داغ تحقیقات پزشکی است. فهم ریسک‌فاکتورها و چگونگی صدمات انواع متفاوت استروک بر افراد مختلف حیاتی بوده و به طور بالقوه اطلاعاتی برای نجات زندگی است.

انواع استروک
استروک سه نوع اصلی دارد:
- استروک ایسکمیک: این نوع استروک شایع‌ترین انواع آن بوده و 87 درصد تمامی استروک‌ها را شامل می‌شود. استروک ایسکمیک وقتی بروز می‌کند که در رگ‌های خونی مغز انسداد یا گرفتگی وجود داشته باشد.
- استروک هموراژیک: این نوع استروک هنگامی بروز می‌کند که یک رگ خونی تضعیف شده دچار پارگی شده و خون از این ناحیه در مغز پخش می‌شود. شایع‌ترین علت بروز سکتة مغزی هموراژیک (خونریزی دهنده) فشار خون بالا (هایپرتانسیون) است.
- حملة ایسکمیک گذرا (TIA): این نوع سکتة مغزی که گاهی اوقات مینی‌استروک خوانده می‌شود، بر اثر ایجاد لخته‌های موقتی به وجود می‌آید و به عنوان علامت خطر به آن نگاه می‌شود.
همچنان‌که محققان در آبگیر گسترش یابندة داده‌ها بیشتر کاوش می‌کنند، بیشتر کشف می‌کنند که ریسک‌های انواع سکته‌ برای زیرمجموعة افراد متفاوت است. این تفاوت‌ها مخزنی از تحقیقات ایجاد کرده‌اند.

اضافه وزن، چاقی و استروک
یک مطالعة اخیر که در نورولوژی منتشر شد، به تحقیق در مورد میزان شیوع انواع گونه‌های استروک در زنان چاق و دچار اضافه وزن اختصاص دارد.
تحقیق مزبور داده‌های 1.3 میلیون زن در بریتانیا را با متوسط سنی 57 سال مورد استفاده قرار داد. در دورة زمانی 12 سالة مطالعه، 20549 تن از آنها دچار استروک شدند.
در میان زنان دارای شاخص تودة بدن سالم (BMI) بین 22.5 تا 25، در حدود 0.7 درصد آنها دچار یک سکتة مغزی ایسکمیک و 0.5 درصد مبتلا به استروک هموراژیک شده بودند.
در میان 228274 زن چاق (BMI 30 یا بالاتر)، 1 درصد دچار سکتة ایسکمیک و 0.4 درصد دچار سکتة هموراژیک شده بودند.
دکتر گیلیان ریوز / Gillian Reeves از دانشگاه آکسفورد می‌گوید:
"ما فهمیدیم که ریسک سکتة مغزی ایسمکیک... در میان زنان دارای اضافه وزن و زنان چاق افزایش پیدا می‌کند. در مقابل، ریسک استروک هموراژیک ... در میان زنان دارای اضافه وزن و چاق کاهش می‌یابد. یافته‌های ما به شواهد روزافزون در این مورد که انواع مختلف استروک ریسک‌نمایه‌های مختلفی دارند اضافه می‌شود."
یافته‌ها نشان می‌دهد که برای هر پنج واحد افزایش در شاخص تودة بدن، ریسک سکتة ایسکمیک تا 21 درصد افزایش می‌یابد. در مورد سکتة هموراژیک، هر 5 واحد افزایش در BMI ریسک مزبور را 12 درصد کاهش می‌دهد.

اضافه کردن به دانش ما از استروک
با تلفیق نتایج یک مطالعة پیشتر منتشر شده، محققان بریتانیایی توانستند بر استحکام یافته‌های خود اضافه کنند. آنها نشان دادند که در سطح جهان ریسک‌های مرتبط به اضافه وزن زیاد در مورد سکتة ایسکمیک به شکل معنی‌داری بیشتر از سکتة هموراژیک است.
یک مقالة ضمیمة سرمقاله که توسط دکتر کاترین رکسرود / Kathryn Rexrode از بریگهام و بیمارستان زنان بوستن نوشته شده است، یادداشت هشداری به تفسیر داده‌ها اضافه می‌کند. یافته‌ها بدین معنی نیستند که زنان چاق در کل دارای کاهش ریسک ابتلا به سکتة مغزی هستند.
دکتر رکسرود می‌نویسد: "شاخص تودة بدنی یا BMI بالاتر با افزایش ریسک مجموع سکته‌های مغزی در هر تقسیم‌بندی مرتبط و تعداد سکته‌های مغزی ایسکمیک در همة تقسیم‌بندی‌ها از سکته‌های مغزی هوراژیک بیشتر بود. بنابراین BMI بالاتر به حفظ یا کاهش ریسک مجموع سکتة مغزی مرتبط نیست. چاقی یک ریسک فاکتور مهم برای تمامی سنین بوده و حتی در مورد افراد جوان هشداردهنده‌تر است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.