دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

توضیح علت خیزش چاقی در نوجوانی با کاهش مصرف کالری در دوران بلوغ!

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام


• هانا نیکولز
• ترجمة هامیک رادیان

یک مطالعة جدید که توسط دانشکدة پزشکی اکستر انگلستان انجام شده است چنین درمی‌یابد که افزایش نرخ چاقی در دوران نوجوانی ممکن است به اُفت قابل توجه میزان مصرف کالری‌ها در طول رشد سریع مرحلة بلوغ مرتبط باشد.
بر مبنای نظر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در حدود 20 درصد نوجوانان 12 تا 19 سالة آمریکایی دچار چاقی هستند. نوجوانان چاق بیش از دیگران در معرض ابتلاء به پیش‌دیابت قرار دارند، وضعیتی که در آن میزان گلوکز خون ریسک بالاتری برای ابتلاء فرد به دیابت را نشان می‌دهد.
نوجوانان چاق همچنین در ریسک بالاتری برای ابتلاء به مشکلات استخوانی و مفاصل، آپنة خواب، مشکلات اجتماعی و روانی قرار دارند، و در مورد آنان ریسک‌فاکتورهای بیماری‌های قلبی عروقی، نظیر کلسترول بالا یا فشار خون بالا قوی‌تر است.
مطالعه‌ای 12 ساله – منتشر شده در نشریة بین‌المللی چاقی / The International Journal of Obesity – کشف کرده است که وقتی پسران و دختران به بلوغ می‌رسند، اُفتی سریع در میزان کالری مصرفی آنها در شرایط استراحت پدید می‌آید.
این یافته‌ها در تضاد با توقعات ماست که بر مبنای آن، سوزانیدن کالری باید با رشد جهشی مورد تجربة نوجوانان در دوران بلوغ افزایش یابد، و می‌تواند این موضوع را توضیح دهد که چرا نوجوانان در این مرحله از زندگی دچار چاقی می‌شوند.
پروفسور تری ویلکین / Terry Wilkin از دپارتمان اندوکرینولوژی و متابولیسم در دانشکدة پزشکی دانشگاه اکستر و همکاران متوجه شدند که نوجوانان 15 ساله در شرایط استراحت و در مقایسه با دورة ده سالگی زندگی خود 400 تا 500 کالری کمتر می‌سوزانند – که کاهشی در حدود یک‌چهارم در مصرف کالری را نشان می‌دهد. در هر حال، مصرف کالری آنها در 16 سالگی دوباره افزایش پیدا می‌کند.
دیگر یافتة کلیدی مطالعه این بود که نوجوانان در سراسر دورة بلوغ کمتر ورزش می‌کنند، که این نیز به کالری‌های اضافی که می‌توانند منتج به چاقی شوند، افزوده می‌شود. کاهش فعالیت جسمانی مشخصاً در دختران قابل ملاحظه است، که در سنین بین 7 تا 16 سال در حدود یک‌سوم از میزان آن کم می‌شود.

از سن ده سالگی میزان سوزانیدن کالری روزانه افت می‌کند
ویلکین می‌گوید: "چاقی کودکان و دیابت مرتبط بدان از جملة بزرگ‌ترین چالش‌های بهداشت و سلامت دوران ما هستند. یافته‌های ما می‌تواند علت اضافه وزن نوجوانان را در دوران بلوغ توضیح دهید و بر این اساس می‌تواند به راهکارهای هدف کمک کند."
کالری‌ها یا از طریق فعالیت جسمانی می‌سوزند یا از راه فرآیندهای حیاتی انسانی مانند تفکر، حفظ گرمای خون، و حفظ قلب، کبد و کار کلیه‌ها؛ فرآیندهایی که در دوران نوجوانی روزانه باعث مصرف حدود 1600 کالری می‌شوند.
انتظار می‌رود که میزان کالری مصرفی با اندازة بدن افزایش یابد. در هر حال، در مقابل تیم تحقیق به کاهش مصرف کالری در دوران بلوغ اشاره می‌کند – از سن 10 سالگی به بعد – که محققان می‌گویند با توجه به این که بلوغ دوره‌ای از رشد سریع است و در نهایت در تئوری کالری بیشتری در آن مصرف می‌شود، این یافته شگفت‌انگیز است.
محققان داده‌های نزدیک به 350 کودک مدرسه‌رو را که در مطالعة دیابت پرندة زودرس – یک مطالعة 12 ساله در فاصلة سال‌های 2000 تا 2012 برای تعیین فاکتورهای منجر به دیابت در ادامة زندگی – شرکت داشتند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
در این مطالعه بچه‌ها هر 6 ماه در سنین بین 5 تا 16 سالگی مورد سنجش قرار می‌گرفتند و برای تعیین میزان سلامت متابولیک از آنها نمونة خون گرفته می‌شد؛ و اندازة بدن و ترکیب‌بندی، نرخ متابولیک و میزان ورزش محاسبه می‌شد. از مجموع بچه‌ها، 279 تن آنها دارای شرایط لازم برای حضور در مطالعه بودند.

صفات تکاملی ممکن است اکنون در افزایش چاقی در نوجوانان مشارکت داشته باشد
مطالعة پیشین ویلکین نشان داده بود که بچه‌ها در دو دورة رشد در معرض احتمال وزن گرفتن قرار دارند – نخست در دورة نوزادی و دیگری در دورة بلوغ. در حالی که افزایش وزن در کودکی می‌تواند به صورت بالقوه به تصمیمات والدین کودک در مورد رژیم غذایی و انتخاب شیوة زندگی او بستگی داشته باشد، اوج دوم وزن‌گیری در دورة نوجوانی تاکنون بدون توضیح باقی مانده است.
ویلکین و تیم او این فرضیه را مطرح می‌کنند که وزن‌گیری مشاهده شده در نوجوانان می‌تواند با افت میزان سوزانیدن کالری در آنها در زمان بلوغ توضیح داده شود. ویلکین می‌گوید: "وقتی ما در جستجوی توضیح افزایش چاقی در نوجوانان برآمدیم، شگفت‌زده شدیم از اینکه دریافتیم که در دورة بلوغ اُفتی غیر منتظره در تعداد کالری‌های سوزانده شده در زمان استراحت وجود دارد."
پروفسور تری ویلیکین می‌گوید: "ما فقط می‌توانیم به همین حدس و گمان اکتفا کنیم که این می‌تواند نتیجة یک خصلت تکاملی در ذخیرة کالری برای رشد باشد که ممکن است حالا با خیزش خطرناک چاقی نوجوانان در کشورهایی که غذا در آنها به وفور وجود دارد، همیاری نشان می‌دهد."
او این‌گونه جمع‌بندی می‌کند: "دلیلش می‌تواند این باشد که ما طوری تکامل یافته‌ایم که کالری‌ها را برای اطمینان از کفایت مقدار آن برای حمایت از بدن در طول دورة بلوغ حفظ کنیم، اما حالا به صورت روزمره مقدار کافی کالری در اختیار داریم، پس اُفت مصرف کالری به صورت افزایش وزن بروز می‌کند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.