دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افزایش وزن در طول زندگی خطر سرطان معده و مری را افزایش می‌دهد

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

تحقیق جدید پس از دریافت این موضوع که اضافه وزن تدریجی از سن 20 سالگی تا هنگام رسیدن به چاقی خطر توسعة سرطان‌های مری و معده را در ادامة زندگی تا سه برابر افزایش می‌دهد، حمایت بیشتری از ارتباط میان اضافه وزن و سرطان فراهم می‌کند.
این مطالعه که به رهبری خانم دکتر جسیکا پاتریک / Jessica Petrick از انستیتو ملی سرطان در بتسدا انجام شد، اخیراً در "نشریة سرطان بریتانیا" منتشر شده است.
اضافه وزن و چاقی به یکی از نگرانی‌های اصلی در ایالات متحد آمریکا تبدیل شده‌اند. بیش از دو‌سوم بزرگسالان و در حدود یک‌سوم کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن یا چاق تلقی می‌شوند، که این، خطر ابتلاء به دیابت نوع 2، سکتة مغزی، بیماری قلبی و برخی از انواع سرطان را بالا می‌برد.
برخی از مطالعات به وجود ارتباطی میان اضافه وزن و چاقی و افزایش خطر ابتلاء به سرطان مری و معده رسیده‌اند.
در هر حال، دکتر پاتریک و همکارانش می‌نویسند، این موضوع روشن نیست که چگونه افزایش وزن در طول زندگی می‌تواند بر این ریسک مؤثر باشد. محققان می‌نویسند از آنجا که انتظار می‌رود تا میزان چاقی افزایش یابد، فهم ارتباط مورد اشاره اهمیت دارد.
آنها اضافه می‌کنند: "این می‌تواند بینشی مکانیکی ایجاد کند و پنجره‌ای زمانی را برای زمان مداخله موفقیت‌آمیز با هدف کاهش شیوع این سرطان‌های مرگبار پدید بیاورد."

اضافه وزن در طول عمر و بیش از 3 برابر شدن خطر ابتلاء به سرطان
برای تحقیق در مورد ارتباط میان افزایش وزن در طول عمر و سرطان‌های مری و معده، تیم تحقیق داده‌های 409796 فرد در سنین 50 تا 71 سال را که بخشی از دو مطالعه بودند تجزیه و تحلیل کرد: مطالعة رژیم غذایی و بهداشت NIH-AARP و آزمون غربالگری سرطان پروستات، رودة بزرگ و تخمدان.
در زمان آغاز مطالعه، نمونه‌ها وزن و قد فعلی خود و همچنین وزن و قد خود را در سنین 20 و 50 سالگی گزارش می‌دادند.
در طول دورة پیگیری مطالعه، 633 نفر از نمونه‌ها دچار سرطان مری و 415 نفر مبتلاء به سرطان بخش فوقانی معده شدند.
در مقایسه با سوژه‌هایی که در طول زندگی از رژیم غذایی سالم و وزن مناسب برخوردار بودند، مشخص شد افرادی که در سن بیست سالگی دچار اضافه وزن بودند، در معرض افزایش ریسکی 60 تا 80 درصدی برای ابتلاء به سرطان مری و قسمت فوقانی معده در دوران بعدی زندگی خود قرار دارند.
به علاوه تیم تحقیق دریافت نمونه‌هایی که در طول دوران بزرگسالی دچار افزایش وزنی در حدود 15 تا 20 کیلوگرم شده و در سن 50 سالگی چاق محسوب می‌شدند در حدود 3 برابر بیش از دیگران در خطر ابتلاء به سرطان مری و بخش فوقانی معده قرار داشتند.
دکتر پاتریک می‌گوید: "این مطالعه این نکته را برجسته می‌کند که چگونه اضافه وزن در طول زندگی ما می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان مری و سرطان بخش فوقانی معده را، که در هر دو شانس بقاء ضعیفی برای بیماران وجود دارد، افزایش دهد."

مطالعه "اهمیت حفظ وزن سالم در سراسر عمر را برجسته می‌کند"
محققان برخی از مکانیسم‌های محتمل را که توسط آنها اضافه وزن می‌تواند ریسک سرطان مری و معده را افزایش دهد، بیان می‌کنند. برای مثال، دکتر پاتریک می‌نویسد که اضافه وزن می‌تواند مشکلات رفلکس درازمدت و سوزش سر دل را تقویت کند که می‌توانند محرک سرطان باشند.
او اضافه می‌کند: "اضافه وزن همچنین می‌تواند میزان هورمون‌های جنسی نظیر استروژن و تستوسترون را تغییر دهد، که باعث می‌شود میزان انسولین افزایش یابد، و به التهاب منجر شود، که تمامی اینها عواملی هستند که با افزایش خطر ابتلاء به سرطان مرتبط دانسته شده‌اند."
در حالی که مطالعات بیشتر برای تأیید این یافته‌ها مورد نیاز است، محققان معتقدند که تحقیق آنها درک بیشتری از مضرات اضافه وزن در طول عمر به دست می‌دهد.
سارا ویلیامز، مدیر اطلاعات بهداشتی در تحقیقات سرطان بریتانیا می‌گوید: "این مطالعه اهمیت حفظ وزن در محدودة سالم در سراسر عمر را برای پیشگیری از خطر توسعة این سرطان‌ها بیشتر برجسته می‌کند. قدم‌های کوچکی مثل استفادة بیشتر از راه‌پله‌ها، نگاهی به میزان وعده‌های غذایی مصرفی و چرخش به سمت نوشابه‌های فاقد قند چیزهای ساده‌ای هستند که می‌توانند همگی به حفظ وزن در محدودة سالم کمک کنند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.