دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ترمیم سلول مغزی آسیب دیده از استروک با استفاده از سلول‌های بنیادی

اخبار سکتة مغزی

• نوشتة مری الیس
• ترجمة هامیک رادیان

وقتی فردی دچار سکتة مغزی (استروک) می‌شود، جریان خون به مغز دچار اختلال می‌گردد که بسته به دقایق اختلال در اکسیژن‌رسانی به مغز، سلول‌های مغزی می‌میرند. در برخی موارد این وضعیت می‌تواند به فلج اندام‌ها، مشکلات تکلم و زبان، مشکلات دیداری و از دست دادن حافظه منجر شود. اما در یک مطالعة جدید، محققان نشان داده‌اند که درمان با سلول‌های بنیادی تولید سلول‌های عصبی را در مغز موش‌های دچار استروک افزایش می‌دهد.
پژوهشگران - به رهبری دکتر بریسلاو زلوکُویچ / Berislav Zlokovic از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) – یافته‌های خود را در نشریة نیچر مدیسین / Nature Medicine منتشر کرده‌اند.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، استروک پنجمین عامل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر در ایالات متحد آمریکا و نیز یکی از علل اصلی ایجاد ناتوانی در بزرگسالان است.
آسیب‌های استروک بستگی به ناحیة انسداد در جریان خون و مقدار بافت درگیر در این انسداد دارد اما بروز استروک در یک سمت مغز باعث بروز آسیب‌های نورولوژیک در سمت دیگر بدن می‌شود.
برای مثال، سکتة مغزی در سمت راست مغز می‌تواند باعث ایجاد فلج در سمت چپ بدن گردد و برعکس.
استروک در ساقة مغز می‌تواند به هر دو سمت بدن آسیب برساند و می‌تواند بیمار را در حالت به اصطلاح سنگ شده در جا تبدیل کند، وضعیتی که در آن بیمار از صحبت کردن یا حرکت دادن ناحیة پایین گردن بدن ناتوان می‌شود.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

علل، درمان، و فرجام استروک نخاعی یا استروک ستون فقرات

درمان تلفیقی از دو روش است
پژوهشگران می‌گویند که درمان آنها تلفیقی از دو روش است. یکی از آنها با جراحی سلول‌های بنیادی عصبی را به سطوح آسیب دیده پیوند می‌زند، که در آنجا این سلول‌ها می‌توانند درون نورون‌ها و دیگر سلول‌های مغز رشد کنند.
درمان دیگر ترکیبی موسوم به 3K3A-APC را مورد استفاده قرار می‌دهد که نشان داده شده است به رشد سلول‌های بنیادی رشد کرده در پتری دیش در داخل نورون‌ها کمک می‌کند. اما محققان می‌گویند که پیشتر روشن نبود مولکولی که پروتئین فعال شدة C - (APC) – نامیده می‌شود چه تأثیری در جانوران زنده خواهد داشت.
بر این مبنا تیم تحقیق از موش‌ها برای آزمایش خود استفاده کرد، و محققان دریافتند که یک ماه پس از ایجاد آسیب مغزی شبه استروک در موش‌ها، آن دسته از جانوران که هم سلول‌های بنیادی و هم 3K3A-APC دریافت کرده بودند در مقایسه با موش‌هایی که یکی از درمان‌ها را گرفته یا هیچ‌یک را نگرفته بودند در تست‌های عملکرد حسی و نیروی محرکه بازده بسیار بهتری داشتند.
محققان همچنین مشاهده کردند موش‌هایی که 3K3A-APC گرفته بودند میزان بقا و رشد سلول‌های بنیادی در داخل نورون‌های آنها بیشتر بود.
اما پژوهشگران صدمة مغزی شبه استروک را چگونه در موش‌ها ایجاد کردند؟ آنها جریان خون‌ را در ناحیة خاصی از مغز مختل کردند.
سپس، یک هفتة بعد، که برای موش معادل چندین ماه در زندگی انسان است، محققان سلول‌های بنیادی را به مجاور بافت مرده وارد کردند و به آنها دارونما یا 3K3A-APC دادند.
دکتر زلوکویچ می‌گوید: "وقتی شما به موش‌ها 3K3A-APC می‌دهید، بسیار بهتر از سلول‌های بنیادی به صورت منفرد کار می‌کند. ما نشان دادیم که 3K3A-APC به تبدیل سلول‌ها در داخل نورون‌ها کمک و با سیستم عصبی میزبان اتصالات عملکردی و ساختاری ایجاد می‌کند."

"هیچ‌کس در عرصة سکتة مغزی هرگز چنین چیزی را نشان نداده است"
محققان همچنین به بررسی اتصالات میان نورون‌های رشد کرده از سلول‌های بنیادی در ناحیة آسیب دیدة مغز و سلول‌های عصبی در قشر حرکتی اولیه پرداختند.
تیم تحقیق دریافت، در مقایسه با موش‌هایی که دارونما گرفته بودند، موش‌های دریافت کنندة سلول‌های بنیادی و 3K3A-APC اتصالات عصبی – سیناپس‌های – بیشتری در پیوند با آن نواحی داشتند.
آنگاه، هنگامی که پژوهشگران پنجه‌های موش‌ها را با ویبره تحریک کردند، نورون‌هایی که از سلول‌های بنیادی رشد کرده بودند در موش های تحت درمان عملکرد پاسخ‌دهی قوی‌تری داشتند.
دکتر زلوکویچ می‌گوید: "این بدان معنی است که سلول‌های پیوند شده پس از انجام درمان با 3K3A-APC به صورت عملکردی در داخل مغز میزبان یکپارچه شده‌اند."
به دنبال این مطالعه محققان می‌خواهند یک آزمون بالینی فاز 2 را برای بررسی این موضوع دنبال کنند که آیا درمان ترکیبی می‌تواند مشوق رشد نورون‌های تازه برای بهبود عملکرد بیماران دچار سکتة ‌مغزی باشد."
آنها می‌گویند که اگر آزمون موفقیت‌آمیز باشد ممکن است که آن را برای اثرات درمانی‌اش در مورد دیگر وضعیت‌ها، شامل صدمات طناب نخاعی آزمایش کنیم.
دکتر جیم کونیگ / Jim Koenig مدیر برنامة انستیتوی ملی اختلالات عصبی و استروک انستیتوی ملی بهداشت که تأمین کنندة بودجة پژوهش بود، می‌گوید: "این مطالعة جانوری می‌تواند راه را به صورت بالقوه به روی یک اتفاق غیر منتظره در درمان افراد دچار سکتة مغزی هموار کند. اگر درمان مزبور در مورد انسان نیز کارآیی داشته باشد، می‌تواند به شکل قابل توجهی بهبود این گروه از بیماران را شتاب ببخشد."/

نظرات (1)

  1. عرفان۱۲۳۰

سلام
من در اثر تصادف سلولهای بینایی سمت راست مغزم آسیب دیده و الان سمت چپم بینایی نداره آیا امکان ترمیم سلولهای مغزی بینایی برای من وجود داره ؟

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.