دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فشار خون بالا در کودکان و نوجوانان باعث تضعیف مهارت‌های شناختی می‌شود

اخبار فشار خون

• هانر وایتمن
• ترجمة فرهنگ راد

مطالعة تازه‌ای که در نشریة پزشکی کودکان / The Journal of Pediatrics منتشر شده است، درمی‌یابد که کودکان و نوجوانان دچار افزایش فشار خون در خطر تضعیف مهارت‌های شناختی قرار دارند.
در حالی که از نظر برخی از مردم فشار خون بالا یا هیپرتانسیون مشکلی است که فقط بزرگسالان با آن درگیرند، مطالعات نشان داده‌اند که این اختلال مبتلابه 3 تا 4 درصد کودکان و نوجوانان در سنین 8 تا 17 سال است.
شیوة محاسبة فشار خون کودکان با افراد بزرگسال متفاوت است. در کل، کودکی دچار مشکل فشار خون تلقی می‌شود که فشار خون وی هم‌اندازه یا بیشتر از 95 درصد کودکان همسن، هم‌جنس و هم‌قد وی باشد.
مشابه مورد بزرگسالان، کودکانی که دچار اضافه وزن یا چاق هستند، کودکان دارای تغذیة ضعیف و فاقد فعالیت ورزشی، کودکان دارای تاریخچة خانوادگی فشار خون یا آنهایی که دچار مشکلات پزشکی نظیر بیماری‌های قلبی و کلیوی هستند – در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند.
بر مبنای گفته‌های نویسندة همکار مطالعه دکتر مارک بی. لانده / Marc B. Lande از مرکز پزشکی دانشگاه راچستر در نیویورک و همکاران، مطالعات پیشین نشان داده‌اند که در بزرگسالان فشار خون می‌تواند در عملکرد شناختی اختلال ایجاد کند، اما در این مورد که آیا چنین ارتباطی در میان کودکان نیز واقعیت دارد، تحقیقات اندکی صورت گرفته است.

تست‌های شناختی ارتباط فشار خون بالا با عملکرد ضعیف را نشان دادند
برای مطالعة خود محققان نتایج تست‌های شناختی 150 کودک 10 تا 18 ساله را مورد ارزیابی قرار دادند. از این تعداد 75 کودک به تازگی مورد تشخیص ابتلاء به فشار خون بالا قرار گرفته بودند در حالی که مابقی آنها فشار خون طبیعی داشتند.
تیم تحقیق کودکان دچار دیگر عوارض مؤثر بر مهارت‌های شناختی، نظیر ناتوانی‌های یادگیری، اختلال کمبود تمرکز بیش‌فعالی (ADHD) و اختلالات خواب را از تجزیه و تحلیل خود خارج کردند.
دکتر لانده توضیح می‌دهد: "ما می‌خواستیم مطمئن شویم که اگر به تفاوت‌هایی میان کودکان دچار هایپرتانسیون و فاقد آن برخوردیم، این تفاوت‌ها مرتبط به خود فشار خون باشند و نه هر یک از عوامل محتمل دیگر."
تیم تحقیق گزارش می‌دهد، در مقایسه با کودکان و نوجوانان دارای فشار خون نرمال، مبتلایان به فشار خون بالا در تست‌های مهارت‌های بصری، حافظة شفاهی و تصویری، و سرعت فرآیندسازی عمکلرد ضعیف‌تری داشتند.
به علاوه محققان متوجه شدند که فشار خون بالا در میان کودکان دچار مشکلات خواب شایع‌تر است، که این یافته از مطالعات پیشین حمایت می‌کند که نشان داده‌اند ضعف خواب می‌تواند به عملکرد شناختی آسیب بزند.

یافته‌ها "نباید باعث نگرانی شوند"
تیم تحقیق تأکید می‌کند که تفاوت مهارت‌های شناختی میان کودکان و نوجوانان دچار هیپرتانسیون و فاقد آن اندک بود، و اینکه نمرات تست شناختی هر دو گروه نزدیک به طیف نرمال بوده است.
بر این مبنا، محققان می‌گویند که نتایج آنها خاطرنشان می‌کند فشار خون بالا می‌تواند در جوانی بیش از اختلال شناختی به ضعف عملکرد شناختی منجر شود.
در هر حال، دکتر لانده می‌گوید که این یافته نباید به عاملی برای نگرانی والدین تبدیل گردد.
"... تفاوت‌های یافت شده توسط ما در میان کودکان دچار هیپرتانسیون و فاقد آن نامحسوس بود و در طیف نرمال تست‌ها بروز کرد. کودکان دچار فشار خون بالا دچار اختلال شناختی نبودند.
نتایج ما، به هر حال، تأکید دارند که کودکان دچار فشار خون بالا باید توسط عاملان مراقبت‌های اولیه شناسایی شده و بر مبنای دستورالعمل‌های منتشر شده تحت مدیریت قرار گیرند."
در مورد مطالعات بعدی دکتر لانده گفت که تیم تحقیق برنامه‌ای برای تصویربرداری عصبی در جوانان دچار فشار خون بالا با هدف ارزیابی چگونگی تأثیر فشار خون بر مغز در دست انجام دارد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.