دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

وازوپرسین، مدیریت آب و ساعت زیستی

اخبار غدد درون‌ریز / متابولیسم


• تیم نیومن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آب مولکول حیات است؛ بدون آن هیچ‎یک از ما در این جهان نخواهد بود. در هر حال، علی‎رغم اهمیتش این موضوع که بدن چگونه آب را مدیریت می‎کند هنوز رازهایی پنهان در خود دارد. تحقیقی خلاقانه از کانادا بینش تازه‎ای در این مورد ارائه می‎دهد.
آب در تک تک سلول‎های بدن انسان وجود دارد. در واقع، بر مبنای وزن بسته به طیفی از عوامل شامل سن، جنس، وزن و سلامت، 50 تا 75 درصد وزن بدن ما از آب تشکیل شده است. فقط چند روز بی‎آب ماندن برای مرگ ما کافی است. اهمیت حیاتی آب تا بدین حد است.
آب بافت‎هایی مثل چشم‎ها و داخل دهان را مرطوب نگه می‎دارد، دمای بدن را تنظیم می‎کند، مفاصل را لغزنده می‎سازد و به عنوان یک ضربه‌گیر عمل می‎کند. آب در عین حال مواد معدنی و غذایی را حل می‎کند که این کار آنها را برای فرآیندهای زیستی قابل استفاده می‎سازد و نیز آنها را به سراسر بدن حمل می‎کند.
با این زمینۀ ذهنی در بارۀ موضوع، شاید شگفت‎انگیز به نظر بیاید که کنترل سطح آب بدن به طور عمده متکی بر فقط یک مولکول است: وازوپرسین

وازوپرسین و مدیریت آب
وازوپرسین در اغلب پستانداران وجود دارد، و نقش آن به عنوان مولکول تنظیم آب از 70 سال پیش مشخص شده است. تا همین اواخر، گمان می‎رفت که وازوپرسین در یک حلقۀ با بازخورد منفی کلاسیک کار می‎کند: وقتی ما دچار کم‎آبی هستیم، سطح وازوپرسین افزایش پیدا می‎کند، که باعث می‎شود ادرار در کلیه‎ها غلیظ شود، و نیاز به مصرف آب بیشتر در بدن احساس گردد. متقابلاً وقتی میزان آب بدن بیش از حد افزایش پیدا ‎کند، سطح وازوپرسین کاهش می‎یابد و ادرار رقیق می‎شود.
در هر حال تحقیق جدید می‎گوید که این مولکول بسیار بیش از آنچه در نظریۀ حلقۀ بازخورد به گوش می‎رسد حرف برای گفتن دارد. دکتر چارلز بورک / Charles Bourque از دانشگاه مک‌گیل کانادا یک مسیر غیر منتظره را کشف کرد که وازوپرسین از آن برای سیراب نگاه داشتن ما استفاده می‎کند.
دکتر بورک یافته‎های خود را در گردهم‎آیی علم اعصاب کانادا 2017، یک میتینگ سالیانۀ انجمن علم اعصاب کانادا که در مونترال برگزار می‎شود، ارائه داد.
دکتر بورک اعلام کرد که نه فقطه یک حلقۀ بازخورد وازوپرسین وجود دارد، بلکه "وازوپرسین همچنین درگیر مکانیسم‎های بازخورد آینده است. آنها تعیین می‎کنند که این مولکول درست پیش از به خواب رفتن مردم، و در طول خواب، در انتظار اثرات کم‎آبی خواب در مغز تولید شود."
این تحقیق نشان داد که میزان مصرف آب در موش‎ها درست در آستانۀ به خواب رفتن افزایش پیدا می‎کند. گذشته از انگیزش توسط یک نیاز زیستی برای آب، پاسخ نوشیدن منفرداً بر پایۀ ریتم شبانه‎روزی جانور استوار است.
ریتم شبانه‎روزی که چرخۀ خواب – بیداری را پدید می‎آورد توسط یک ناحیۀ کوچک مغز در محدودۀ هیپوتالاموس به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) کنترل می‎شود. نشان داده شده که این رفتار نوشیدن پیش از خواب زیر کنترل سلول‎های عصبی وازوپرسین است که از SCN به نورون‎های مایع در ارگانوم وازولوسوم لامینا ترمینالیس می‎رسد، که ناحیه‎ای است که برای تنظیم آب اهمیت دارد.
این را می‎دانیم که وازوپرسین همانند یک هورمون کار می‎کند، اما کشف اخیر عنوان می‎کند که این مولکول در عین حال به عنوان یک پیام نورولوژیک نیز عمل می‎کند. نقش آن آشکارا پیچیده‎تر از آن چیزی است که گمان می‎رفت.

اهمیت مطالعۀ کم‎آبی بدن
دهیدراسیون یکی از سرفصل‌های مهم تحقیق است. طیفی از بیماری‎ها با تغییرات وازوپرسین مرتبط هستند. همچنان که دکتر بورک توضیح می‎دهد، "ما مدتی است به این موضوع پی برده‎ایم که وازوپرسین در وضعیت‎های حاد مثل نارسایی احتقانی قلب و برخی انواع سرطان ریه و دیگر بیماری‎ها مثل خیس کردن جای خواب یا افزایش ادرار در شب دخالت دارد. کار اخیر ما نشان داده است که وازوپرسین در عین حال نقشی کلیدی در هیپرتانسیون وابسته به نمک دارد."
در واقع اختلالات مایعات بدن یکی از دلایل اصلی پذیرش بیمار در بخش‌های اورژانس ایالات متحد آمریکا است. دکتر بورک امید دارد که کار او محرکی برای انجام تحقیقات بیشتر در مورد اهمیت وازوپرسین در بیماری و سلامت خواهد بود.
دکتر چارلز بورک می‎گوید:
"ما می‎دانیم که وازوپرسین یکی از مهم‎ترین مولکول‎های تنظیم سیراب شدن بدن است، اما ما هنوز نمی‎توانیم آن را در طب مراقبت‌های اولیه مورد استفاده قرار دهیم."
یکی از اهداف کلیدی او طراحی یک تست حساس وازوپرسین برای کارکنان بهش مراقبت‎های پزشکی است. اگر بتوان سطوح وازوپرسین را به سرعت ارزیابی کرد، این به دکترها کمک می‎کند تا بفهمند که بدن چگونه آب را کنترل می‎کند، که این سرنخی برای مقابله با بیماری‎های مختلف به دست می‎دهد. دکتر بورک برنامه‎ای برای کار با یک تیم متشکل از متخصصان بین رشته‎ای برای محقق کردن این تست در دست دارد.

 

Source:
medicalnewstoday.com
Vasopressin: Water management and the biological clock
Written by Tim Newman
Published: Wed 31 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.