دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درمان تیروئید زایمان زودرس و مُرده‌زایی را کاهش می‌دهد

اخبار غدد درون‌ریز / متابولیسم


• آنا ساندویو
• ترجمة محمدقاسم رافعی

با توجه به اینکه مُرده‌زایی و زایمان زودرس به تعداد قابل توجهی از بارداری‌ها آسیب می‌رسانند، تحقیق جدید به کاهش عوارض مرده‌زایی در زنان دچار هیپوتیروئیدیسم خفیف پرداخته است.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، مرده‌زایی در حدود 1 درصد بارداری‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
بر اساس گزارش CDC سالانه حدود 24000 نوزاد در ایالات متحد آمریکا مرده به دنیا می‌آیند. این رقم ده بار بیشتر از میزان مرگ بر اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان است.
زایمان زودرس نیز مبتلابه تعداد زیادی از بارداری‌ها است. بنا به گزارش CDC 1 نوزاد از هر 10 نوزاد متولد شده در سال 2014 در آمریکا دچار زایمان زودرس بوده‌اند، که این موضوع زایمان زودرس را به علت پیشگام در عوامل مرتبط به مرگ نوزادان تبدیل می‌کند.
تیروئید یک غدة درون‌ریز در ناحیة گردن است. این غده یُد را از مواد غذایی گرفته و آن را تبدیل به هورمون تیروئید می‌کند. پس از تشکیل این هورمون‌ها به درون جریان خون رفته و به سراسر بدن منتقل می‌شوند، که در آنجا وظیفة سوخت و ساز بدن را با تبدیل اکسیژن و کالری‌ به انرژی بر عهده دارند.
در کوران بارداری، نقش هورمون‌های تیروئید برای رشد مغز جنین حیاتی است. در هر حال، جنین قادر به تولید هورمون‌های تیروئید برای خود نیست و بنابراین در این مورد به طور کامل به مادر متکی است.
هیپوتیروئیدیسم خفیف به 2 تا 3 درصد مادران آسیب می‌زند. در هیپوتیروئیدیسم، غدة تیروئید قادر به تولید میزان کافی هورمون‌ها نیست.
با این زمینة ذهنی، محققان دانشگاه کاردیف در بریتانیا فرض کردند که هیپوتیروئیدیسم خفیف در مادر می‌تواند بر وزن نوزاد و تندرستی او در مجموع تأثیر بگذارد.

ارزیابی چگونگی تأثیر درمان تیروئید بر زنان باردار
برای مطالعة خود محققان به اثرات نوعی پزشکی که عموماً برای درمان هیپوتیروئیدیسم به کار می‌رود، بر روی زنان باردار پرداختند.
تیم تحقیق به رهبری دکتر پیتر تیلر / Peter Taylor، داده‌های به دست آمده از یک مطالعة غربالگری را ترکیب کرد و آن را به داده‌های از پیش موجود مرتبط ساخت، در این کوشش که ببیند آیا تصحیح اختلال خفیف عملکرد تیروئید می‌تواند برای مادر و جنین مفید باشد.
در کل مطالعه داده‌های مربوط به بیش از 13000 زن در هفته‌های 12 تا 16 بارداری را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. از این تعداد 518 نفر دچار هیپوتیروئیدیسم خفیف بودند.
از تعداد 518 زن دچار عارضة مزبور، 263 زن درمان جایگزینی هورمون لووتیروکسین / levothyroxine دریافت می‌کردند، در حالی که مابقی زن‌ها برای رفع عارضه هیچ‌گونه درمانی نمی‌گرفتند.
نتیجة تحویل لووتیروکسین با اندازه‌گیری میزان مرده‌زایی و زایمان زودرس ارزیابی شد: زنان چه مدت در بیمارستان بستری بودند، وزن نوزاد در هنگام تولد، و همچنین تعداد زایمان زودرس به روش سزارین چقدر بود.
مطالعه در مورخ 9 نوامبر 2016 در کنفرانس سالانة انجمن اندوکرینولوژی ارائه خواهد شد.

درمان تیروئید ریسک عوارض زایمان را کاهش می‌دهد
تیم تحقیق دریافت که زنان دچار هیپوتیروئیدیسم خفیف از دریافت داروی لووتیروکسین سود می‌برند.
محققان گزارش می‌دهند، زنان دچار هیپوتیروئیدیسم خفیف که لووتیروکسین گرفته بودند در معرض خطر کمتری برای تولد نوزاد با وزن کم قرار داشتند. در عین احتمال سزارین زودهنگام در مورد آنها کمتر بود.
در مقابل، زنان دچار هیپوتیروئیدیسم خفیف که لووتیروکسین مصرف نمی‌کردند بیش از زنان دارای عملکرد تیروئید نرمال در معرض خطر مرده‌زایی قرار داشتند.

گروه تحت درمان با لووتیروکسین دچار هیچ موردی از مرده‌زایی نشد
هیچ ارتباط دیگری میان درمان هیپوتیرویدیسم و دیگر فرجام‌های زایمانی دیده نشد.
با توجه به شمار زیاد عوارض مرتبط به تولد زودرس، تحقیق در مورد کاهش تعداد زایمان پیش‌هنگام می‌تواند به طور مشخص مفید باشد.
بر مبنای نظر CDC هر قدر نوزاد زودتر متولد شود، خطر انواع ناتوانی یا حتی مرگ در مورد وی بیشتر است. عوارض شایع برای نوزاد در این مورد شامل مشکلات تنفسی و تغذیه، تأخیر رشد، اختلال شنوایی و بینایی و فلج مغزی است.
اگرچه آزمون‌‌های بیشتر برای تأیید نتایج این مطالعة جدید مورد نیاز است، نویسندة رهبر مطالعه بر فواید عملی استفادة بالقوة داروی تیرویید در بارداری تأکید دارد.
دکتر پیتر تیلر می‌گوید: "کار ما امکان ایجاد فواید واقعی با استفاده از یک درمان ایمن و ارزان شناخته شده را با گسترش آن در میان زنان مورد درمان بالا می‌برد. ما باید با توجه به مطلوب بودن روند غربالگری تیروئید از نظر مقرون به صرفه بودن، این غربلگری را در کنار سایر موارد در مورد زنان باردار در سطح جهان انجام دهیم."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.