دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تغییرات مغزی کهنه‌سربازان و ارتباط آن با انفجارهای مکرر

اخبار مغز و اعصاب

ترجمه فرهنگ راد

مطالعة تازه‌ای هدایت شده از سوی محققان «سیستم مراقبت از سلامت صوتی وی. ای. پوگت» و دانشگاه واشینگتن، که هر دو در سیاتل قرار دارند، نشان می‌دهد که ناحیة خاصی در مغز که به نام سربلوم شناخته می‌شود هم در موش‌ها و هم در انسان به طور مشخص به جراحت تروماتیک مغزی خفیف (mTBI) آسیب‌پذیر است و محققان نتیجه‌گیری می‌کنند که توجه بیشتری به تغییرات این ناحیه از مغز مورد نیاز است.
نویسندگان مقاله امیدوارند یافته‌های مطالعة آنها به تحقیق برای یافتن درمان‌های مؤثر بیشتر برای mTBI که نویسندگان اشاره دارند اغلب "به عنوان جراحت متعارف جنگ عراق و افغانستان" بدان ارجاع داده می‌شود کمک کند.
در این مطالعه که در «علم پزشکی تفسیری» گزارش شده است، تیم تحقیق تشریح می‌کند که چگونه موش‌ها نیز همانند کهنه‌سربازان در همان ناحیة خاص مغز نرون‌های خود را از دست می‌دهند، و اینکه الگوهای از دست دادن نورون‌ها شبیه به همانی است که 40 سال پیش در بوکسورهای بازنشسته مشاهده شد.
در حالی که بسیاری از کهنه سربازان قرار گرفته در معرض انفجار از mTBIs رنج می‌برند، روشن نیست که انفجار چگونه به مغز آنها آسیب می‌رساند.
"
ما باید به چگونگی آسیب رساندن mTBIs به سربلوم بیشتر توجه کنیم"
محققان می‌نویسند شکاف بزرگی در فهم ما نسبت به این موضوع وجود دارد که چگونه جراحات مرتبط به انفجارهای خفیف به تغییرات مغزی مرتبط است که محققان در اسکن‌های تصویربرداری عصبی می‌بینند.
برای آزمون و کاهش شکاف موجود در دانش، محققان بر تغییرات نواحی خاصی از مغز که سربلوم نامیده می‌شود تمرکز کردند – که زمانی فکر می‌شد غالباً برای اطلاعات حسی یک‌پارچه و حرکت مهم باشد، اما اکنون گمان می‌رود که همچنین وضعیت عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
محققان دریافتند که موش‌های قرار گرفته در معرض انفجارهای خفیف از جراحت در نواحی خاصی از سربلوم رنج می‌برند که با ناهنجاری‌های دیده شده در اسکن‌های مغزی نواحی مشابه مغز کهنه سربازان قرار گرفته در معرض انفجار مطابقت دارد.
نویسندة ارشد «دیوید کوک»، یکی از دانشمندان سیستم مراقبت از سلامت صوتی وی. ای. پوگت و محقق استادیار پزشکی و فارماکولوژی در دانشگاه واشینگتن می‌گوید: "شباهت‌هایی را ما در نمونه‌های آسیب نورون ناحیة سربلوم موش‌ می‌بینیم، از دست دادن نورون پیشتر در بوکسورها دیده شده و یافته‌های تصوبربرداری عصبی ما در کهنه سربازان گام دیگری در کاهش شکاف موجود در این دانش است.»
نویسندة همکار مطالعه «الین پسکایند»، پروفسور روان‌پزشکی و علوم رفتارشناسی و همکار مدیریت تحقیق، آموزش و مرکز بالینی بیماری‌های روانی در وی . ای. پوگت، می‌گوید 75٪ بیماران mTBI مورد درمان توسط او همچنین دچار اختلال استرس پست تروماتیک هستند.
پسکایند توضیح می‌دهد: «مشکلات خلق و خو، زودرنجی و تکانشگری در کهنه‌ سربازان مبتلا به mTBI مشترکند. این مطالعه نشان می‌دهد اگر ما می‌خواهیم مشکلات عاطفی تجربه شده توسط کهنه سربازهای مبتلا به mTBI  را درک کنیم باید توجه بیشتری به این موضوع نشان دهیم که mTBI چطور به سربلوم مغز صدمه می‌زند.»
این مطالعه در پی مطالعة دیگری منتشر می‌شود که اخیراً مدیکال نیوز تودی گزارش داد و در آن آمده بود که چگونه اسکن MRI تغییرات مغزی شگفت‌انگیزی را در بخشی از مغز پرسنل نظامی وظیفه که از mTBI مرتبط به انفجار رنج می‌بردند، نشان می‌دهد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.