دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا گذشت و بخشش برای برخی از ما آسان‌تر است؟

اخبار مغز و اعصاب

• آنا ساندویو
• ترجمة هامیک رادیان

اینکه ما شخصیت تبه‌کاری را در یک فیلم ملامت ‌کنیم یا احساس کنیم که کسی شخصاً به ما ظلم کرده است، در هر حال بسیاری از ما در مورد حوادث روزمرة زندگی به قضاوت اخلاقی دست می‌زنند. از دیدگاه عصب‌شناسی عمل داوری اخلاقی کار بسیار پیچیده‌ای است و بسیاری مسائل باید در آن مورد توجه قرار گیرد - آیا خطاکار واقعاً در انجام عمل شنیع خود قصد و عمدی داشته؟ چه اتفاقی در مغز ما روی می‌دهد وقتی بدانیم که کسی که عامل آن کارهای بد بوده از روی سهو مرتکب آنها شده است؟ تحقیق جدید در مورد بنیادهای عصب‌شناختی بخشش و گذشت بررسی می‌کند.
تحقیق تازه نقش ناحیه‌ای از مغز به نام شیار گیجگاهی برتر قدامی (aSTS) را در بخشیدن کسانی که دچار خطاهای غیر عمدی می‌شوند بررسی می‌کند.
محققان توسط جیورجیا سیلانتی / Giorgia Silani از دانشگاه وین در اتریش رهبری شدند، و مطالعه با همیاری دانشمندان دانشگاه تریسته در ایتالیا و کالج بوستون در ماساچوست انجام شد. یافته‌های این تحقق اخیراً در نشریة "گزارش‌های علمی" منتشر شده است.
همچنان که نویسندگان مطالعه توضیح می‌دهند، انجام قضاوت کامل در مورد یک عمل خطا نه فقط ملاحظة آسیب وارده بلکه قصد و غرض مرتکب عمل و حالات روانی را درگیر مسأله می‌کند. در هر حال، هنگامی که تضاد آشکاری بین این دو وجود داشته باشد، چنین به نظر می‌رسد که قصد و غرض بر نتایج ناشی از عمل اولویت پیدا می‌کند.
ایندراجیت پاتیل / Indrajeet Patil، نویسندة اصلی مطالعه این موضوع را بیشتر تشریح می‌کند و تحقیق تازه را در متن خود قرار می‌دهد:
"مطالعات رفتارشناسی پیشتر نشان داده‌اند که وقتی نیت عمل و فرجام آن در تضاد باشند، همچنان که در مورد بسیای از آسیب‌های غیر عمدی جدی پیش می‌آید، مردم این تمایل را دارند که هنگام داوری کردن بیشتر بر قصد و غرض متمرکز شوند. و این موضوع کم و بیش در مورد قضاوت اخلاقی بلوغ یافته یک ویژگی جهانی در میان فرهنگ‌های مختلف است." پاتیل توضیح می‌دهد:
"در هر حال تا به امروز مطالعات بسیار کمی در مورد این موضوع از دیدگاه آناتومیک انجام شده است، تا به فهم در این مورد برسیم که آیا تفاوت‌های موجود در حجم و ساختار برخی نواحی مغز می‌تواند توضیح دهندة تفاوت‌های موجود در قضاوت اخلاقی افراد باشد. این تحقیق قصد داشت تا به طور دقیق موضوع را از این جنبه نگاه کند."

مطالعة بنیان‌های نوروآناتومیک بخشش
برای انجام این تحقیق محققان از 50 نمونه خواستند تا یک تکلیف مربوط به قضاوت اخلاقی را انجام دهند. به داوطلبان 36 داستان منحصر به فرد و چهار فرجام محتمل برای هر یک از آنها عرضه شد.
هر سناریو شامل چهار بخش بود: برخی اطلاعات پس‌زمینه‌ای؛ یک قسمت موسوم به بخش‌ سایه‌، که در آن گفته می‌شد فرجام کار می‌تواند بی‌ضرر یا مضر باشد؛ اطلاعات در مورد حالات روانی خنثی یا از سر قصد و غرض؛ و در نهایت، فرجام عمل، که در آن عمل عامل و فرجام عمل آشکار می‌شد.
نمونه‌ها هر کدام از داستان‌ها را می‌خواندند و از آنها خواسته می‌شد که قضاوت اخلاقی خود را با جواب دادن به سؤال‌ها با توجه به دو محور"مقبولیت" یا "ملامت‌پذیر" بودن موضوع ارائه دهند. برای مثال از نمونه‌ها پرسیده می‌شد: "از نظر اخلاقی رفتار عامل قضیه چه قدر قابل قبول بود؟" و نیز "چقدر قابل سرزنش بود؟" و داوطلبان مطالعه بر مبنای یک مقیاس 7 نمره‌ای به سؤالات جواب می‌دادند.
هنگام جواب دادن به پرسش‌ها، فعالیت مغز نمونه‌ها با استفاده از مورفومتری مبتنی بر وُکسل تجزیه و تحلیل می‌شد. مورفومتری مبتنی بر وُکسل یک تکنیک تصویربرداری عصبی است که امکان بررسی همه‌جانبه از تغییرات مغز را در حالی که هم‌زمان درجة بالایی از نواحی خاص مغز را پوشش می‌دهد، فراهم می‌آورد.
محققان همچنین از تصویربرداری عصبی برای تعیین مکان نواحی عصبی مسؤول آنچه نظریة ذهن (ToM) خوانده می‌شود استفاده کردند. نظریة ذهن یا "ذهنیت" توانایی فرد برای تصحیح وضعیت روانی ویژگی‌هایی نظیر باورها، نیات و آرزوها به دیگران بر اساس رفتار آنها است. ذهنیت همچنین به توانایی فرد برای توضیح و پیش‌بینی دیگر رفتارهای فرد بر مبنای این استنتاج اشاره دارد.

افراد دارای aSTS توسعه‌یافته‌تر گرایش بیشتری به بخشش یا گذشت دارند
نتایج مطالعه وجود ارتباط میان تفاوت شدت قضاوت اخلاقی در مورد اعمال مضر غیر عمدی و حجم ناحیة مختص aSTS در مغز را نشان داد.
به ویژه، هر قدر میزان aSTS توسعه‌یافته‌تر باشد، ملامت کمتری نصیب خطاکار می‌شود. پاتیل در مورد یافته‌های مطالعه بیشتر توضیح می‌دهد: "هر قدر حجم مادة خاکستری ]در این ناحیه[ بیشترباشد، خطاکاری غیر عمدی کمتر مورد ملامت قرار می‌گیرد."
" aSTS قبلاً درگیر در توانایی نشان دادن حالات ذهنی (نظیر افکار، باورها، آرزوها و غیره) دیگران شناخته می‌شد. بر مبنای جمع‌بندی ما، افراد دارای مادة خاکستری بیشتر در aSTS بهتر قادرند تا حالات ذهنی کسانی را که مسؤول عمل هستند تصور کنند و بنابراین طبیعت غیر عمدی عمل مضر را را درک می‌کنند. بنابراین در هنگام داوری قادرند بر این جنبة اخیر موضوع تمرکز کنند و برای آن در مقابل عواقب ناخوشایند عمل اولویت قائل شوند. به این دلیل آنها در نهایت تمایل کمتری به ملامت شدید خطاکاران دارند."
این مطالعه چشم‌انداز تازه‌ای به روی تحقیقات عصب‌شناختی باز می‌کند. پاتیل و همکارانش توصیه می‌کنند که مطالعات بیشتر از زمینه‌های واقع‌گرایانه‌تر برای مطالعة قضاوت اخلاقی و همچنین نمونه‌های پژوهشی متنوع‌تر جمعیتی استفاده کنند.

Source:
medicalnewstoday.com
Why do some of us find it easier to forgive? Neuroscience sheds light
Written by Ana Sandoiu
Published: 16 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.