دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چطور کار هنری محرک احساس لذت می‎شود

اخبار مغز و اعصاب

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعۀ جدید برای تمامی خطنقش‎سازان* دنیا خبرهای خوبی به همراه دارد: محققان پی برده‎اند که انجام فعالیت هنری مسیر پاداش در مغز را برای ایجاد احساس لذت فعال می‎کند، حتی هنگامی که اثری از مهارت هنری در کار نیست.
رهبر مطالعه گیریژا کیمل / Girija Kaimal از کالج پرستاری و بخش بهداشت دانشگاه درکسل فیلادلفیا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در "هنر و روان‎درمانی" منتشر کرده‎ا‎ند.
مطالعات پیشین نشان داده‎اند که تولید هنری می‎تواند فواید قابل ملاحظه‎ای برای سلامت روانی به دنبال داشته باشد.
برای مثال در سال 2016، اخبار پزشکی امروز مطالعه‎ای را گزارش کرد که پی برده بود فقط 45 دقیقه نقاشی یا دیگر اشکال کار خلاقانه می‎تواند به کاهش استرس کمک کند.
چنین یافته‎هایی به تحریک افزایش فعالیت در راستای خلاقیت هنری در میان بزرگسالان کمک کرده است.
اما چه عوامل دیگری خلاقیت هنری را این‎گونه خواستنی می‎نماید؟ مطالعۀ جدید از سوی کیمل و تیمش عنوان می‎کند که این موضوع را شاید بتوان بر مبنای چگونگی تأثیر فعالیت خلاقه بر کارکرد مغز تبیین کرد.

کار هنری جریان خون را در قشر پری‎فرونتال مغز تقویت می‎کند
تحقیق شامل 26 فرد بزرگسال سالم در سنین 18 تا 70 سال بود، که از جمع آنها پنج نفر هنرمند بودند.
برای انجام مطالعه، از تمامی نمونه‎ها خواسته می‎شد تا در سه کار خلاقۀ هنری مشارکت کنند – رنگ‎آمیزی، خط‎‎نقش‌سازی، و یا طراحی آزاد - که هر یک 3 دقیقه ادامه می‎یافت و در فواصل انجام آنها زمان استراحتی در نظر گرفته شده بود.
در طول هر تکلیف، فعالیت مغز نمونه‎ها با استفاده از طیفسنجی کاربردی نزدیک به نور مادون قرمز، که تکنیکی است که جریان خون را در برخی از نواحی مغز اندازه‎گیری می‌کند، پایش می‎شد.
محققان پی بردند که هر سه نوع فعالیت هنری به افزایش جریان خون در قشر پری‎فرونتال مغز منجر می‎شود، اما در طول زمان استراحت، جریان خون در این ناحیۀ مغز به میزان نرمال خود برمی‎گردد.
قشر پری‎فرونتال مغز شامل بخشی از مسیر پاداش‎دهی مغز است، و در عین حال نقشی در تنظیم عواطف و احساسات بر عهده دارد.
بر مبنای اعلام محققان، افزایش جریان خون در طول فعالیت هنری در قشر پری‎فرونتال نشان می‏دهد که این فعالیت احتمالاً محرک ایجاد احساس لذت و پاداش می‎شود.
محققان پی بردند که خطنقش‎سازی به بیشترین میزان افزایش جریان خون در قشر پری‎فرونتال منجر می‎شود، و طراحی آزاد و رنگ‎آمیزی به دنبال آن قرار می‎گیرند. به هر حال محققان اشاره می‎کنند که میزان تفاوت بین سه نوع فعالیت از نظر آماری مهم نیست.
کیمل می‎گوید: "برخی تفاوت‎های عاجل وجود دارد اما ما در کوران این مطالعۀ مقدماتی نمونۀ کافی برای ارائۀ یک جمع‎بندی قطعی در اختیار نداشتیم."

فواید کار هنری مستقل از مهارت هنری است
در تجزیه و تحلیل نتایج با استفاده از زیرگروه‎ها، محققان پی بردند که میزان افزایش جریان خون در مغز افراد هنرمند در طول فعالیت هنری بیشتر از افزایش آن در میان افراد غیر هنرمند نیست، که این نشان می‎دهد که فرد برای بهره‎وری از پاداش مرتبط به فعالیت هنری نیازی به داشتن استعداد هنری ندارد.
در میان هنرمندان، خط‎نقش‌سازی به بیشترین میزان افزایش جریان خون در قشر پری‎فرونتال منجر شد، در حالی که طراحی آزاد به فعالیت مغزی مشابه، هم در گروه هنرمندان و هم در میان افراد غیر هنرمند، انجامید.
به هر جهت، محققان به این موضوع علاقمند شدند که فهمیدند چنین به نظر می‎رسد که رنگ‎آمیزی باعث کاهش جریان خون در قشر پری‎فرونتال مغز افراد هنرمند می‎شود. تیم تحقیق عنوان می‌کند که شاید دلیل موضوع این باشد که در فعالیت مربوط به رنگ‎آمیزی نوعی قید و بند مهار کنندۀ خلاقیت وجود دارد.
کیمل می‎گوید: "من فکر می‎کنم، هنرمندان ممکن است در مورد اشکال پیشتر رسم شده خود را در قید و بند زیاد و محدودیت در انتخاب رسانه احساس می‎کنند. در عین حال ممکن است از اینکه نمی‎توانسته‎اند تصویر را در زمانی کوتاه تکمیل کنند دچار نوعی احساس سرخوردگی شده‎اند."
تیم تحقیق هشدار می‎دهد که پیش از هر نوع جمع‎بندی قطعی در مورد اثرات کار هنری بر سلامت روانی به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.
به هر حال، کیمل معتقد است که یافته‎های آنها نشان می‎دهد که اگر شما در جستجوی راهی برای تقویت خُلق خود هستید، یک خط‎نقش‌سازی سریع می‎تواند تأثیر غریبی داشته باشد.
گیریژا کیمل می‎گوید: "آنها پتانسیلی ذاتی را برای بیدار کردن عواطف مثبت از طریق کار هنری – و به ویژه خطنقش‌سازی – نشان می‌دهند. خط‎نقش‌سازی کاری است که ما همه با آن سر و کار داشته‎ایم و باید به عنوان یک مهارت مستقل، مردم‎گرا، و فعالیتی لذت‌بخش و عاری از پیش‎داوری، دوباره به آن نگاه شود."

*توضیح مترجم: خط‎نقش‌سازی به عنوان معادلی برای doodling پیشنهاد شده است.


Source:
Medicalnewstoday.com
How doodling can trigger feelings of pleasure
By Honor Whiteman
Published: Sun 18 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.