دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داستان‎خوانی الگوهای جهانی در مغز ایجاد می‎کند

داستان، روایت، حکایت، مرتضی دهقانی، انستیتو فناوری‎های خلاقه USC، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، داستان و مغز، الگوهای جهانشمول، خواندن داستان، جوناس کاپلان، چینی ماندارین، Morteza Dehghani

مرتضی دهقانی می‎گوید، "حتی با توجه به این تفاوت‎های ساختاری در زبان‌ها، که باید در مسیرهای متفاوتی خوانده شوند یا دارای الفبای کاملاً متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند، هنوز وقتی ما به پردازش روایت اقدام می‎کنیم چیزی همه‌شمول در مورد آنچه در مغز می‎گذرد وجود دارد."

اخبار مغز و اعصاب

• تیم نیومن
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیق جدید نشان می‎دهد که  وقتی ما به داستانی گوش می‎دهیم، چنین به نظر می‎رسد که الگوهای مغزی ما فراتر از فرهنگ و زبان عمل می‎کنند. شاید رمزی جهانشمول وجود دارد که مبنای حس کردن روایت‎ها است.
داستان‎گویی و گوش دادن به داستان نوعی سرگرمی است که در تمامی فرهنگ‌ها وجود دارد. از رمان‎های جنایی گرفته تا داستان‎های ساعت خواب و از افسانه‎های نیاکان تا عاشقانه‌های پرشور، نوع انسان به کتاب خوب عشق می‎ورزد.
ما همگی به ایده‎های داستان‎ها آشنا هستیم اما این فرآیندهای در حال کار درون مغز ما پیچیده‌تر از چیزی هستند که به نظر می‎رسند.
دنبال کردن روایت و درک معانی و زمینه‎ها و همچنین فعل و انفعال علل و اثرات در گذر زمان، مستلزم تحرک شناختی چالش‎برانگیزی است.
علم اعصاب در یافتن اینکه کدام نواحی مغز به ما در درک پاره‎های کوچک‎تر زبان - کلمات و جملات - کمک می‎‌کنند، پیشرفت‌هایی داشته است اما هنوز تا رسیدن به درک اینکه مغز چگونه به درک روایت توفیق می‎یابد راه درازی باقی است. دنبال کردن یک داستان مستلزم انباشت مداوم معانی است.

داستان‎گویی و مغز
اخیراً گروهی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) در لس آنجلس مطالعه‎ای را برای تحقیق در مورد شبکه‌های مغزی درگیر در فهم داستان طراحی کردند. یافته‎های این مطالعه در نشریۀ "نقشه‎برداری مغز انسان" منتشر خواهد شد.
به طور مشخص‌تر باید گفت، محققان می‌خواستند بدانند که آیا داستانی واحد وقتی به زبان‎های مختلف روایت می‎شود نواحی یکسانی را در مغز داستان‎گویان بومی همان زبان‎ها فعال می‎کند یا خیر.
گذشته از این آنها بر آن بودند تا ببینند که آیا می‎توانند با آنالیز صرف فعالیت مغز تعیین کنند کدام داستان خاص که به هیچ وجه شاهکار هم نیست، توسط نمونه‎ها مطالعه می‎شود.
تیم تحقیق توسط دکتر مرتضی دهقانی / Morteza Dehghani، از "انستیتو مغز و خلاقیت" در USC رهبری شد. با استفاده از نرم‎‏افزار توسعه یافته توسط "انستیتو فناوری‌های خلاقه" USC، تیم تحقیق به غربالگری در میان 20 میلیون پست‌ وبلاگ شامل داستان‎های بازگفته از سوی اشخاص اقدام کرد.
محققان این مخزن عظیم داستان را به فقط 40 مورد تقلیل دادند که همگی آنها شامل سرفصل‎های شخصی مثل پشت سر گذاشتن روند طلاق یا دروغ‌گویی بودند. این داستان‎ها در مرحلۀ بعد به پاراگراف‎هایی شامل حدود 150 کلمه فشرده شدند. در مرحلۀ بعد داستان‎های مزبور توسط مترجمان از انگلیسی به فارسی و چینی ماندارین ترجمه شد.
در کل 90 نمونۀ آمریکایی، چینی و ایرانی تبار در هنگامی که مغز آنها توسط اسکن‎های MRI کاربردی تصویربرداری می‎شد، مشغول خواندن داستان‎ها شدند.
تیم تحقیقی USC از ماشین فراگیری برش کناره و تکنیک‎های آنالیز متن شامل آنالیزی دربرگیرندۀ 44 میلیارد طبقه‎بندی "مهندسی معکوس" داده‎های اسکن‎ها استفاده کرد.
به این طریق محققان قادر بودند تا صرفاً از طریق اندازه‎گیری فعالیت‌های مغز تعیین کنند که هر فرد خواننده در هر یک از سه زبان در حال گوش دادن به کدام داستان است. به عبارت دیگر، محققان در همان حال که نمونه‎ها مشغول خواندن داستان بودند، آنها را مورد ذهن‌خوانی قرار می‎دادند.
دکتر مرتضی دهقانی می‎گوید، "حتی با توجه به این تفاوت‎های ساختاری در زبان‌ها، که باید در مسیرهای متفاوتی خوانده شوند یا دارای الفبای کاملاً متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند، هنوز وقتی ما به پردازش روایت اقدام می‎کنیم چیزی همه‌شمول در مورد آنچه در مغز می‎گذرد وجود دارد."

این الگوها در کجا یافت می‎شوند؟
الگوهای متمایز خلق شده در ذهن خوانندگان در ناحیه‌ای به نام شبکۀ حالت پیش‎فرض اندازه‎گیری شد. این ناحیه تعدادی از بخش‎های متصل شامل قشر پری‎فرونتال میانی، لوب پاریتال پایینی، قشر سینگیولت عقبی، فرماسیون هیپوکامپال، و قشر جانبی موقت را شامل می‎شد.
از نظر تاریخی شبکۀ حالت پیش‎فرض گمان می‎رفت که نوعی عملکرد رانش خودبخودی در مغز باشد وقتی که مغز در حال استراحت بسر می‎برد و مشغول به تفکر متمرکز نیست. به هر جهت در طول سال‎های اخیر مطالعات نشان داده‎اند که موضوع ممکن است بدین قرار نباشد.
مطالعات پیشین عنوان می‎کنند که شبکۀ حالت پیش‎فرض وقتی فعال می‎شود که ذهن در حال استراحت به نظر می‎رسد - برای مثال هنگامی که در جستجوی یک روایت است، در حال بازیابی خاطرات خودزندگینامه‎ای بسر می‎برد، و بر روش تفکر ما در پیوند با گذشته، حال و آینده، و روابط ما با دیگران تأثیر می‎گذارد.
نویسندۀ  همکار مطالعه جوناس کاپلان / Jonas Kaplan، گفت، "یکی از بزرگ‎ترین اسرار علم اعصاب چگونگی خلق معنی از جهان توسط ما است. داستان‎ها ریشه‎ای عمیق در هستۀ طبیعت ما دارند و به ما در خلق این معنی کمک می‎کنند."
این مطالعه و مطالعات نظیر آن ما را یک گام به فهم این موضوع نزدیک‌تر می‎کنند که ما چگونه شاهکاری چنین بغرنج را به سادگی و به شکل یکپارچه عرضه می‎کنیم.

Source:
Reading stories creates universal patterns in the brain
By Tim Newman
Published: Sat 7 October 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.