دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آگاهی از جنبة ناشاد سروتونین

اخبار مغز و اعصاب

• ایوت بریزیر
• ترجمة نادر اکبری

ضد افسردگی‌هایی مثل پروزاک و زولافت تسکینی برای بیش از 100000 نفر انسان مبتلا به افسردگی در سراسر جهان فراهم می‌کنند، اما آنها عوارض جانبی بالقوه‌ای نیز دارند. در هفته‌های اول مصرف، احساس ترس و اضطراب ممکن است بیشتر شود.
اکنون، بر مبنای مطالعة منتشر شده در نیچر / Nature دانشمندان بر این باورند که آنچه را که در مغز سبب این اتفاق می‌شود پیدا کرده‌اند.
مهارکننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs) برای درمان اضطراب، افسردگی و وضعیت‌های مرتبط به کار می‌روند. در حدود 10 درصد مردم ایالات متحد آمریکا شامل 1 زن از هر 4 زن در سنین چهل و پنجاه سالگی از این داروها استفاده می‌کنند.
سروتونین نوروترانسمیتری است که "هورمون شادی" قلمداد می‌شود و از احساس خوب‌بودگی حمایت می‌کند. سطوح پایین غیر نرمال سروتونین با افسردگی مرتبط هستند. گمان می‌رود که SSRIs با حمایت از فعالیت سروتونین در مغز خلق و خو را بهبود می‌بخشد.
اما سروتونین همیشه بستری از پر قو نیست. در روزهای اولیة درمان، سروتونین می‌تواند میزان ترس و اضطراب و حتی افکار خودکشی‌ خواهانه را در برخی افراد جوانسال افزایش دهد. در نتیجه بیماران ممکن است پس از گذشت چند هفته از ادامة درمان خودداری کنند.
وقتی سروتونین در درون مدارهای مغزی عمل می‌کند، به نظر می‌رسد که خلق و خو را بهبود می‌بخشد، اما وقتی وارد عمل در سایر مدارها می‌شود، تأثیر متفاوتی دارد.

ترسیم مدارهای اضطراب محور سروتونین
محققان دانشکدة پزشکی دانشگاه نورث کارولینا در چاپل هیل، مداری را شناسایی کرده‌اند که به نظر می‌رسد با اضطراب سروتونین‌محور مرتبط است.

• ضد افسردگی‌ها در یک نگاه
- 11 درصد آمریکاییان سنین بالای 12 سال داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند
- بیش از 60 درصد آنان این داروها را برای دوره‌ای بیش از دو سال مصرف کرده‌اند
- زنان به احتمال زیاد بیش از مردان داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند

در مورد داروهای ضد افسردگی بیشتر بدانید
تیم تحقیق با استفاده از طیفی از روش‌ها مانند اپتوژنتیک پیشرفته و ابزارهای کموژنتیک، توانست مسیر فعالیت سروتونین را در مغز موش‌هایی که دارای رفتارهای اضطرابی بودند، دنبال کند.
ابتدا تیم تحقیق شوک خفیفی به پنجة پاهای موش‌ها وارد کرد – که یک روش استاندارد برای تحریک رفتارهای مرتبط به ترس و اضطراب محسوب می‌شود. نشان داده شده است که این موضوع نورون‌های مولد سروتونین را در نوکلئوزهای راف پشتی (DRN) فعال می‌کند.
DRN یکی از نواحی ساقة مغز است که با خلق و خو و افسردگی مرتبط است. نورون‌های سروتونینDRN به یک ناحیة مغز که به عنوان بستر نوکلئوز استریا ترمینالیس شناخته می‌شود (BNST) برنامه می‌دهند. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که BNST در جریان تحریک حالات منفی در جوندگان توسط سروتونین دخیل هستند.
وقتی تیم تحقیق فعالیت نورون‌های DRN به BNST را در موش‌ها به صورت مصنوعی افزایش داد، رفتارهای شبه اضطرابی افزایش یافتند.
محققان دریافتند گیرنده‌هایی که در آنها تولید سروتونین از طریق DRN فعال می‌شود گیرنده‌های سروتونین 2C هستند. از طریق این گیرنده‌ها نورون‌های BNST هدف فعال می‌شوند.
سپس نورون‌های سروتونین فعال BNST فعالیت نورون‌های BNST گروه بعدی را تعدیل می‌کنند.
این گروه به ناحیة تیگمنتال ونترال (VTA) و هیپوتالاموس لاترال (LH) برنامه می‌دهد. VTA و LH گره‌های کلیدی پاداش، انگیزش و شبکه‌های هشیاری مغز محسوب می‌شوند.
مطالعات پیشین نشان داده‌اند که مسیرهای BNST به VTA و LH نقشی در بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب بازی می‌کنند./

افزایش فعالیت در امتداد یک مسیر خلق و خو را بهبود می‌بخشد
یافته‌های مطالعه نشان داد که افزایش فعالیت این مسیرها ترس و اضطراب ناشی از شوک وارده به پا را در موش‌ها کاهش می‌دهد. کاهش آنها میزان اضطراب را افزایش داد.
پروزاک یا فلوکستین، میزان سروتونین را افزایش می‌دهند. وقتی دانشمندان نورون‌های گیرندة 2C را در معرض پروزاک قرار دادند، پروزاک تأثیر نورون‌های گیرندة 2C را در مجاورت نورون‌های برنامه دهنده به VTA و LH افزایش داد. موش‌ها بیش از پیش ترسان و مضطرب شدند.
برای فهم چگونگی توقف این تأثیر، نویسندة ارشد مقاله، تامس ال. کش / Thomas L. Kash و تیم او بر نقش واسطة اضطرابی نورون‌های BNST تمرکز کردند. آنها متوجه شدند که این نورون‌ها مولکولی را که به عنوان عامل رهاسازی کورتیکوتروپین (CRF) شناخته می‌شود بروز می‌دهند. CRF یک نوروترانسمیتر پیام‌‌رسان استرس است. آن را گاهی از اوقات هورمون رهاسازندة کورتیکوتروپین (CHR) می‌خوانند.
وقتی تیم ترکیبی برای بلوک فعالیت CRF اضافه کرد، ترس و اضطراب ناشی از تحریک توسط پروزاک به میزان زیادی کاهش یافتند.

جستجو برای راه‌حل
کش معتقد است که در انسان نیز همین اتفاق می‌افتد. SSRIs می‌توانند سبب اضطراب در انسان شوند و موش‌ها و انسان‌ها در این نواحی مغز مسیرهای بسیار مشابهی دارند.
نویسندگان امیدوارند که این کشف به توسعة داروهایی برای معکوس کردن اثرات منفی SSRIs منجر شود.

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.