دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

احتمال فیبریلاسیون دهلیزی در زنان بزرگ‌جُثه‌ تقریباً سه برابر بیشتر است

اخبار قلب و عروق

•    آنا ساندویو
•    ترجمة هامیک رادیان

فیبریلاسیون دهلیزی مبتلابة میلیون‌ها نفر در سطح دنیا است. تحقیق جدید می‌گوید که زنان دارای سطح بدن بزرگ‌تر ممکن است در معرض افزایش خطر فیبریلاسیون دهلیزی باشند. فیبریلاسیون دهلیزی نوعی از آریتمی است که می‌تواند در صورت عدم درمان عواقب قلبی عروقی جدی در پی داشته باشد.
فیبریلاسیون دهلیزی نوعی بی‌نظمی در ضربان قلب است که بیش از 33 میلیون نفر در سطح جهان از آن رنج می‌برند، و مبتلابة حدود 2.3 میلیون نفر از مردم آمریکا است.
عضلات قلب سالم منظماً منقبض و منبسط می‌شوند، و خون را به داخل بطن‌ها پمپاژ می‌کنند. به هر حال در فیبریلاسیون دهلیزی، دهلیز قلبی (حفرات فوقانی) دارای ضربان نامنظم است، که مانع می‌شود آنها خون را به شکل مؤثر وارد بطن‌ها کنند.
در صورت عدم درمان، این اختلال می‌تواند به ایجاد لختة خون، سکتة مغزی، و طیفی از عوارض قلبی عروقی شامل نارسایی قلبی منجر شود. تقریباً 15 تا 20 درصد افراد دچار سکتة مغزی مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نیز هستند.
یک مطالعة در مقیاس بزرگ در سوئد – که در EuroPrevent 2017، کنگرة سالانة "انجمن کاردیولوژی پیشگیرانة اروپا" ارائه شد – در مورد ارتباط میان سطح بدن (BSA) و خطر فیبریلاسیون دهلیزی در مورد بیش از 1.5 میلیون زن تحقیق کرده است.
انیکا روزنگرن / Annika Rosengren، استاد طب داخلی در آکادمی شالگرنسکا در دانشگاه گوتنبورگ سوئد و نویسندة همکار مطالعه، توضیح می‌دهد که این تحقیق جدید بر بنیان تحقیق پیشین استوار است که وی نویسندة همکار آن یکی نیز بوده است.
"تحقیق پیشین ما نشان داد که داشتن بدن در ابعاد بزرگ در سن بیست سالگی، و افزایش وزن از بیست سالگی تا دوران میانسالی، هر دو مستقلاً خطر فیبریلاسیون دهلیزی را در مردان افزایش می‌دهد. در این مطالعه ما به تحقیق در مورد اثرات اندازة بدن بر خطر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان پرداخته‌ایم."

زنان دارای بالاترین BSA، به میزان 2.61 بار بیشتر در معرض ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند
مطالعه به بررسی 1522358 زن پرداخت که به طور متوسط در سن 28 سالگی اولین بارداری خود را تجربه کرده بودند.
محققان داده‌های بالینی این زنان شامل سن، بارداری، تاریخچة دیابت، فشار خون بالا، و وضعیت سیگار کشیدن را از "رجیستری تولد پزشکی سوئد" مورد ارزیابی قرار دادند. نمونه‌ها در مدت بیش از 30 سال از نظر بالینی پیگیری شدند، و داده‌های مرتبط به پذیرش بیمارستانی بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی از "رجیستری بیماران بستری سوئد" مورد ارزیابی قرار گرفت.
در طول دورة پیگیری بیماری، 7000 تن از این زنان بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در بیمارستان بستری شدند. متوسط سن بیماران در هنگام بستری شدن در بیمارستان 49 سال بود.
تیم تحقیق BSA زنان در مقیاس متر مربع را با استفاده از یک فرمول استاندارد که از قد و وزن استفاده می‌کند، محاسبه کرد. پژوهشگران، زنان را بر مبنای BSA آنان به چهار گروه تقسیم کردند: گروه اول، زنان با BSA بین 0.97 و 1.61 متر مربع، گروه دوم، زنان با BSA بین 1.61 و 1.71 متر مربع، گروه سوم، زنان با BSA 1.71 تا 1.82 متر مربع و در نهایت، گروه چهارم شامل زنان با BSA 1.82 تا 3.02 متر مربع.
در ترتیب صعودی BSA، زنان گروه‌های دوم، سوم و چهارم در مقایسه با زنان دارای پایین‌ترین میزان BSA دارای افزایش ریسکی به میزان 1.16، 1.55 و 2.61 بار بیشتر برای ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی بودند.
پروفسور انیکا روزنگرن می‌گوید: "ما فهمیدیم که زنان بزرگ‌جثه‌تر دارای ریسک بالاتری برای فیبریلاسیون دهلیزی هستند. نوعی اوج‌گیری گام به گام در ریسک مزبور با افزایش اندازة بدن وجود دارد. گروه زنان دارای بزرگ‌ترین ابعاد جسمانی تقریباً سه بار بیشتر از کوچک‌اندام‌ترین زنان در خطر فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند."

وزن، قد و سن چگونه بر فیبریلاسیون دهلیزی تأثیر می‌گذارند
روزنگرن میان افراد چاق یا دارای اضافه وزن و افراد دارای ابعاد بدنی بزرگ‌تر تمایز قائل می‌شود. پروفسور روزنگرن توضیح می‌دهد، با وجودی که BSA تحت تأثیر وزن و قد قرار دارد، این لزوماً افراد دچار اضافه وزن نیستند که در معرض ریسک فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند، بلکه افراد بزرگ جثه‌ای که در عین حال دارای دهلیز قلبی بزرگ‌تر هستند در معرض خطر مزبور قرار دارند.
پروفسور روزنگرن می‌گوید: "فیبریلاسیون دهلیزی نتیجة تغییرات متابولیک مرتبط به چاقی است، اما در عین دلیل دیگری هم برای این بیماری وجود دارد. افراد دارای دهلیز قلبی بزرگ‌تر دارای ریسک بالاتری برای ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی هستند."
پروفسور روزنگرن ادامه می‌دهد: "در کل بلند قد بودن بهتر است زیرا شما در این حالت در معرض ریسک کمتری برای سکتة مغزی و حملة قلبی قرار دارید، و بقاء بهتر است. افراد بلندقدتر اغلب تحصیلات بهتری دارند، از وضعیت اقتصادی اجتماعی بهتری برخوردار می‌شوند، و احتمالاً در سنین جوانی و در دوران جنینی تغذیة بهتری دارند. اما در این مورد خاص بلند قد بودن کمتر مورد آرزوست چرا که بلند قد بودن ساختار قلب را به گونه‌ای دگرگون می‌کند که ممکن است مساعد وقوع فیبریلاسیون دهلیزی باشد."
در هر حال پروفسور روزنگرن خاطرنشان می‌کند که افراد قد بلند می‌توانند در عین حال ریسک فیبریلاسیون دهلیزی را با اجتناب از اضافه وزن کاهش دهند.
پروفسور روزنگرن همچنین می‌نویسد که سن نیز در اینجا نقش مهمی دارد. مشخص شد که ریسک مطلق فیبریلاسیون دهلیزی در زنان جوان‌تر کاملاً پایین است – یعنی کمتر از 0.5 درصد – و این میزان مستقل از وزن یا BSA آنان است. خانم روزنگرن می‌گوید: "در کل زنان جوان نیازی به نگرانی در مورد فیبریلاسیون دهلیزی ندارند، ابعاد بدنشان هر قدر هم که باشد، اما مردان و زنان مسن‌تر اگر BSA آنها نیز بالا باشد، ممکن است در معرض ریسک بالایی برای ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی قرار داشته باشند."

Source:
medicalnewstoday.com
Larger women almost three times more likely to have atrial fibrillation
Written by Ana Sandoiu
Published: 7 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.