دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گُرگرفتگی می‌تواند زنگ خطر بیماری قلبی باشد

اخبار قلب و عروق

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یک تحقیق تازه به ارتباطی میان گُرگرفتگی شایع در زنان پیرامون دوره یائسگی و سلامت عروقی پی برده است. این مطالعه می‎گوید، گرگرفتگی‎ها می‎توانند نشان دهنده ریسک بالاتر برای بیماری قلبی باشند. در حدود 70 درصد زنان دچار گرگرفتگی می‎شوند و در حدود یک‎سوم آنان می‎گویند که این گرگرفتگی‎ها مکرر یا شدید هستند.
تحقیقات تازه عنوان می‎کنند که گرگرفتگی‎ها در واقع زودتر از آنچه پیشتر تصور می‎شد بروز می‌کنند. اکنون باور بر این است که آنها در طول آخرین سال‎های باروری زنان بروز می‎کنند و نه لزوماً‌ً در دوره پیش از یائسگی. برخی از مطالعات نیز نشان داده‎اند که گرگرفتگی‎ها می‎توانند بیش از یک دهه ادامه داشته باشند.
تحقیق تازه که در نشریه یائسگی / Menopause منتشر شده است، به بررسی ارتباط میان گرگرفتگی‎ها و خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) می‎پردازد. به طور مشخص این مطالعه به ارتباط میان گرگرفتگی‎ها و عملکرد اندوتلیال دقیق می‎شود. اندوتلیوم یک لایه سلولی است که در جدار داخلی رگ‎های خونی وجود دارد.
ارزیابی عملکرد اندوتلیال یک عامل کلیدی در پیش‎بینی اترواسکلروزیس محسوب می‎شود. اترواسکلروزیس یکی از اشکال CVD است که به قدرت اتساع و انقباض رگ‎های خونی آسیب می‎زند. در صورت عدم درمان، اترواسکلروزیس می‎تواند به مشکلات جدی‎تر قلبی عروقی نظیر حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی منجر شود.
بر مبنای اعلام CDC، بیماری قلبی سالانه عامل یک‎چهارم مرگ و میرها در ایالات متحد آمریکا است. تقریباً 610000 آمریکایی هر ساله بر اثر CVD جان خود را از دست می‎دهند. بیماری قلبی، هم در زنان و هم در مردان، عامل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر محسوب می‎شود.

تجزیه و تحلیل ارتباط میان گرگرفتگی و سلامت عروقی
تحقیق جدید به بررسی 272 خانم در سنین 40 تا 60 سال پرداخت که خبر از ابتلا به گرگرفتگی روزانه می‎دادند یا اینکه اصلاً دچار آن نمی‎شوند.
محققان علایم روان‎شناختی گرگرفتگی‎های زنان را در مراقبت‎های سرپایی و همچنین با استفاده از پایش روزانه کنترل کردند. نمونه‎ها تست‎های خونی انجام دادند، و عملکرد اندوتلیال آنها با انجام اولتراسوند اندازه‌گیری اتساع جریان میانی (FMD) ارزیابی شد.
اتساع جریان میانی (FMD) فرآیندی است که به شریان‎ها کمک می‎کند تا در پاسخ به تنش‎های برشی نظیر وازودیلاسیون آرام شوند.
ارتباط میان گرگرفتگی‎ها و FMD با استفاده از مدل‎های رگرسیون خطی محاسبه شد، و محققان عوامل دموگرافیک، فاکتورهای CVD، استرادیول (یک هورمون زنانه که از تخمدان‎ها و غدد ادرنال رها می‎شود) و قطر لومن (که به اندازه داخلی ارگان‎های لوله‎ای شکل نظیر رگ‎های خونی مرتبط است) را برای مطالعه تنظیم کردند.

زنان دچار گرگرفتگی در سنین اوایل میانسالی ممکن است در خطر CVD باشند
نویسندگان مطالعه به ارتباطی میان گرگرفتگی‎ها و اختلال عملکرد عروقی در زنان مسن نرسیدند – که این به نمونه‎های در سنین 54 تا 60 سال مرتبط است.
به هر حال، آنها دریافتند که گرگرفتگی با اختلال عملکرد اندوتلیال در زنان جوان‎تر مطالعه مرتبط است – به عبارت دیگر در زنان دارای سنین 40 تا 53 سال. محققان دریافتند که این همبستگی به دیگر ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی بستگی ندارد.
این نشان می‎دهد که زنان جوان‎تر دچار گرگرفتگی ممکن است عملکرد عروقی ضعیفی داشته باشند.
نویسندگان چنین جمع‎بندی می‎کنند:
"در میان زنان دوران اوایل میانسالی گرگرفتگی مکرر با عملکرد ضعیف‎تر اندوتلیال مرتبط است و می‎تواند در مورد وضعیت عروقی اطلاعاتی ماورای ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی و استرادیول به دست دهد."
خانم دکتر جو-آن پینکرتون / JoAnn Pinkerton، مدیر اجرایی "انجمن یائسگی آمریکای شمالی" یافته‎های مطالعه را تفسیر می‌کند:

"گرگرفتگی‎ها صرفاً مایه اذیت و آزار نیستند. آنها با سلامت قلبی عروقی، استخوان و مغز مرتبطند. در این مطالعه، اندازه‎گیری فیزیولوژیک گرگرفتگی‎ها با تغییرات قلبی عروقی بروز یافته در اوایل دوره انتقال به یائسگی مرتبط نشان داد."

Source:
medicalnewstoday.com
Hot flashes may indicate heart disease risk
Written by Ana Sandoiu
Published: 15 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.