دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

طاسی و موی خاکستری خطر بیماری قلبی را در مردان پنج برابر افزایش می‎دهد

طاسی مردان، الگوی طاسی مردانه، موی خاکستری، سفید شدن مو، سن بیولوژیک، سن شناسنامه‎ای، اندروژنیک، انژیوگرافی، الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام، بیماری قلبی، بیماری شریان کرونری

طاسی و خاکستری شدن زودهنگام مو را می‎توان ریسک فاکتورهای بیماری شریان کرونری تلقی کرد

اخبار قلب و عروق

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمۀ فرهنگ راد

یافته‎های جدید نشان می‎دهد که الگوی طاسی مردانه و داشتن موی خاکستری پیش‎رس مردان زیر 40 سال را در خطر بیماری قلبی قرار می‎دهد. در واقع، این مردان پنج بار بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند، که این نشانگر ریسکی بالاتر از چیزی است که بر اثر چاقی مطرح است.
فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی، سیگار، و عدم فعالیت جسمانی برخی از ریسک فاکتورهای "سنتی" توسعۀ بیماری قلبی هستند که در سطح ایالات متحد آمریکا علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر در میان مردم محسوب می‎شود.
اما تحقیق جدید عنوان می‎کند که دو ریسک فاکتور جدید را باید به فهرست بالا اضافه کرد: الگوی طاسی مردانه و خاکستری شدن پیش از موقع مو.
نتایج مطالعه - به رهبری دکتر کمال شارما / Kamal Sharma، استادیار دپارتمان کاردیولوژی در "انستیتو کاردیولوژی و مرکز تحقیقات یو.ان. مهتا" احمدآباد هندوستان، در شصت و نهمین کنفرانس سالانۀ "انجمن کاردیولوژی هندوستان" در کلکته ارائه شد.
نویسندۀ اول مطالعه دکتر داندیپ هومانی / Dhammdeep Humane، کاردیولوژیست ارشد شاغل در انستیتو مهتا است.

مطالعۀ طاسی و خطر بیماری قلبی
دکتر شارما و همکارانش 790 مرد در سنین زیر چهل سال مبتلا به بیماری کرونری قلب و نیز 1270 فرد سالم به عنوان گروه کنترل را مورد بررسی قرار دادند.
تیم تحقیق سلامت نمونه‎ها را با استفاده از الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام، تست‎های خون، و انژیوگرام کرونری بررسی کرد.
الگوی طاسی مردانه با استفاده از یک سیستم نمرهدهی شامل صفر (فاقد طاسی) تا 1 (طاسی جزئی)، 2 (طاسی متوسط)، یا 3 (طاسی شدید) ارزیابی شد. نمره‎دهی به نمونه‌ها پس از آنالیز 24 نما از جمجمۀ آنها انجام شد.
درصدی از موهای سفید و خاکستری تعیین شد و برای دادن "نمرۀ سفید شدن مو" به نمونه‌ها مورد استفاده قرار گرفت. محققان در عین حال ضایعات انژیوگرافیک نمونه‎ها را که یک نشانگر بیماری شریان کرونری است مورد بررسی قرار دادند.
دکتر شارما و همکارانش ارتباط میان طاسی، موی خاکستری و شدت ضایعات در قلب هر دو گروه نمونه و کنترل را تجزیه و تحلیل کردند.
نتایج نشان داد که نیمی از مردان دچار بیماری کرونری قلب موی خاکستری داشتند، در حالی که این میزان در میان مردان سالم فقط 30 درصد بود. و تقریباً نیمی از مردان (49 درصد) دچار الگوی طاسی مردانه بودند، در حالی که این رقم در میان مردان سالم 29 درصد بود.

پایش بیشتر برای بیماری قلبی نیاز است
الگوی طاسی مردانه ریسک بیماری شریان کرونری را تا 5.6 بار و خاکسترس شدن پیش‎هنگام مو این خطر را تا 5.3 بار افزایش می‎دهد. در مقام مقایسه چاقی این ریسک را کمی بیشتر از 4 برابر افزایش می‎دهد.
دکتر ساچین پاتیل / Sachin Patil، نویسندۀ همکار مطالعه و رزیدنت سال 3 در انستیتو کاردیولوژی و مرکز تحقیقات یو.ان. مهتا توضیح می‎دهد، "شیوع بیماری کرونری قلب در مردان جوان در حال افزایش است اما با استفاده از ریسک فاکتورهای سنتی قابل توجیه نیست."
وی اضافه می‎کند، "خاکستری شدن زودرس مو و [الگوی طاسی مردانه] با سالخوردگی عروقی فارغ از سن شناسنامه‎ای به خوبی همخوانی دارد و یک ریسک فاکتور محتمل برای بیماری شریان کرونری است."
دکتر شارما در بازتاب این افکار می‎گوید، "طاسی و خاکستری شدن زودهنگام مو را می‎توان ریسک فاکتورهای بیماری شریان کرونری تلقی کرد. این عوامل می‎توانند بیش از پیری شناسنامه‎ای نشان دهندۀ سالخوردگی بیولوژیک باشند که می‏تواند در تعیین ریسک کلی قلبی عروقی مهم باشد."
او اضافه می‎کند، "در حال حاضر پزشکان از عقل سلیم برای تخمین سن بیولوژیکی استفاده می‎کنند اما مقیاس معتبری در این مورد نیاز است."
دکتر دامپدیپ هومانی می‎گوید:
"مردان دارای موی خاکستری زودرس و آلوپسی اندروژنیک باید در مورد بیماری شریان کرونری مورد پایش بیشتری قرار گیرند و به آنها در مورد تغییرات سبک زندگی مثل رژیم غذایی سالم، ورزش و مدیریت استرس توصیه‎های بیشتری ارائه شود."
دکتر هومانی ادامه می‎دهد، "مطالعۀ ما به وجود ارتباطاتی پی برد اما پیش از توصیۀ مصرف استاتین‎ها برای مردان دچار طاسی و خاکستری شدن زودهنگام مو به ارتباط علت و معلولی در این مورد نیاز است."/

Source:
Heart disease risk increased fivefold for bald and graying men
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier 
Published Thu 30 November 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.